Odložila proto své rozhodnutí, zda Bulharsko a Rumunsko doporučit pro přijetí od 1. ledna příštího roku až na září. V říjnu pak o tom má rozhodovat Evropská rada ve složení nejvyšších představitelů členských zemí.
"Stále věříme, že Rumunsko a Bulharsko vstoupí k 1. lednu příštího roku, nicméně zbývá řada otázek nedořešena. Nejpozději do konce října pak vydáme další hodnotící zprávu a na základě ní posoudíme, zda je vstup od příštího roku možný," řekl dnes v Evropském parlamentu předseda Evropské komise José Manuel Barroso.
Zároveň vyzdvihl pokrok obou zemí, ale připomněl, že především Bulharsko má problém s kriminalitou a obě země pak s přejímáním pravidel Unie například v otázce bezpečnosti potravin.
Komisaři ve sporu
Za váhavost komise může především větší Bulharsko, jemu zbývá vyřešit šest sporných kapitol a nejde jen tak o něco, ale o organizovaný zločin, boj s korupcí a právní systém. Naproti tomu Rumunsku zbývají jen čtyři v zásadě technické kapitoly.
"Rumunsko pokročilo za posledních osmnáct měsíců mnohem dál než sousední Bulharsko. Je to dáno mimo jiné i tím, že v Bulharsku se dlouho sestavovala nová levicová vláda," napsal britský deník Guardian.
Infobox
ZÁKLADNÍ PODMÍNKY VSTUPU DO EU
(tak zvaná kodaňská kritéria)
- Nastolení právního státu, demokracie, institucionální stabilita, dodržování lidských práv
- Fungující tržní ekonomika a připravenost obstát v konkurenci s ostatními ekonomikami unie
- Přijetí acquis communautaire, neboli právního základu Evropských společenství
A právě rozdílná připravenost proti sobě postavila i některé komisaře. Zejména pak komisaře pro justici Franka Frattiniho a komisaře pro rozšíření Olliho Rehna.
Trochu překvapivě se právě Frattini bojující v Evropě proti organizovanému zločinu stavěl za to, aby komise už nyní potvrdila datum vstupu a nevydávala jen další hodnotící zprávu. A to přesto, že v textu stojí: "Přestože je boj se zločinem národní prioritou, nepodařilo se v tomto směru téměř pokročit. Stále časté vraždy na zakázku stavějí bulharskou vládu před velký úkol."
Vraždy za "babku"
Německý pozorovatel vyslaný komisí do Bulharska Klaus Jansen se vrátil přímo zděšen. "Pokusy zastavit organizovaný zločin byly prozatím totálním neúspěchem. Policie je neschopná a navíc by se k ní mohly dostat citlivé informace z celé Evropy, a ty by pak mohly skončit v rukou mafie," varoval.
Podle zpráv je možné si v Sofii pořídit profesionálního ostřelovače již za 20 tisíc liber za jeden "výkon". A v posledních deseti letech se podařilo ze sta případů usvědčit jediného.
Sám bulharský ministr vnitra Rumen Petkov připustil, že "je problém s usvědčováním profesionálních zabijáků". "Tyto vraždy jsou tak dobře plánovány a organizovány, že by to byl problém pro kohokoliv. Ale přiznáváme to, protože chceme být upřímní a stejně upřímně stojíme o členství v Unii."
Olli Rehn, který prosadil, že rozhodnutí o datu vstupu bude až v září, razí teorii, že je třeba oba státy udržet v napětí, aby v reformách postupovaly svědomitě. Nicméně, ač obě přístupové smlouvy umožňují rozšíření odsunout o rok, je to podle pozorovatelů nepravděpodobné.
K posunu vstupu Bulharska je třeba jednomyslnosti v Evropské radě, u Rumunska by stačila většina.
Odsunutí vstupu lidi naštve
"Debata o roce 2007 nebo 2008 je bezpředmětná. Je to úplně jedno, kdy obě země přistoupí. Ostatně jakýkoliv tlak ze strany Unie je zde vnímán velmi pozitivně a je tu snaha plnit požadavky, není třeba držet lidi v nejistotě," sdělil deníku Aktuálně.cz Iordan Mateev, šéf ekonomické rubriky bulharského magazínu Capital Weekly.
Právě proti nejistotě také brojili Rehnovi kritici. Navíc upozorňovali na to, že text hodnotící zprávy obsahuje i výhradu, že komise smí dále monitorovat obě země i po vstupu, a případně zavést sankce při pomalém plnění předvstupních podmínek.
"Jediné riziko, které vidím v tom, že by byl vstup Bulharska odsunut na rok 2008, je politická podpora. Lidé chtějí vstoupit do EU a vědí, že se má vstupovat v roce 2007. Odsunutí by je mohlo odradit," míní Mateev.