Živě z Podněstří: Lenin, SSSR a komunismus žijí dál

Martin Novák Martin Novák
30. 11. 2007 13:50
Zapomenutý kout, kde se zastavil čas. FOTOGALERIE
Leninova socha před prezidentským palácem. V něm sídlí "prezident" Podněsterské Moldavské republiky Igor Smirnov.
Leninova socha před prezidentským palácem. V něm sídlí "prezident" Podněsterské Moldavské republiky Igor Smirnov. | Foto: Martin Novák

Tiraspol/Kišiněv (Od našeho zpravodaje) - K nenápadné maringotce vede silnice kolem betonových zátarasů, pod provizorně sestavenou střechou  postávají muži v uniformách.

Místo leží zhruba čtyřicet kilometrů východně od moldavské metropole Kišiněva. Není to ale stanoviště dálniční policie, ani ubytovna stavbařů nového úseku silnice, ani benzínová pumpa.

Červeno-zeleno-červená vlajka nad maringotkou mluví jasnou řečí. Jste na hraničním přechodu, vstupujete na území Podněsterské Moldavské republiky.

Státu s vlastní armádou, policií, prezidentem, televizí i měnou, který ale nikdo na světě neuznává.

Přísná kontrola

Kontrola je přísná. Jeden příslušník pohraniční policie zapisuje údaje z pasu do sešitu, další vyplňuje jiný papír a vybírá poplatek za vstup.

Tank na podstavci je vzpomínkou na válku v roce 1992, kdy podněsterští separatisté s pomocí ruských vojáků a dobrovolníků odolali snaze moldavské armády o dobytí Podněstří a jeho začlenění do Moldavska.
Tank na podstavci je vzpomínkou na válku v roce 1992, kdy podněsterští separatisté s pomocí ruských vojáků a dobrovolníků odolali snaze moldavské armády o dobytí Podněstří a jeho začlenění do Moldavska. | Foto: Martin Novák

Další muž v uniformě kontroluje zavazadla, dokonce i kapsy. "Nějaký dárek by nebyl?" táže se poté, co všechny věci skončily před ním na stole.

Podněsterští "celníci" jsou známí tím, že za deset či dvacet dolarů cizincům nedělají problémy a ještě se na ně usmívají.

Podněsterská republika se odtrhla od Moldavska v roce 1990 v době rozpadajícího se Sovětského svazu.

Většinu místních obyvatel tvoří Rusové a Ukrajinci, kteří se báli, že rumunsky hovořící moldavská většina bude chtít republiku spojit s Rumunskem.

Spory vyvrcholily na jaře a v létě 1992 krátkou, ale velmi intenzivní válkou, při níž zahynulo přes tisíc lidí. Podněstří s pomocí ruských vojáků a kozáckých dobrovolníků uhájilo svoji samostatnost, byť za cenu mnoha zničených domů a stržených mostů přes řeku Dněstr.

Další válka asi nebude 

Od krvavého konfliktu uplynulo patnáct let. Vášně poněkud opadly a další válka nehrozí. Lidé z obou stran mohou hranici bez problémů překračovat a denně tady proudí stovky automobilů, autobusů i vlaků.

V samozvané republice to ale vypadá, že se tady čas zastavil dávno před rokem 1992.

Leninovy sochy, pěticípé hvězdy, rudé vlajky se srpy a kladivy, tanky na podstavcích a nápisy pocházející ještě ze sovětské éry působí dojmem, jakoby se člověk ocitl v jakémsi zábavním parku, tematicky zaměřeném na časy komunismu a Sovětského svazu.

Ale není tomu tak. Vedení republiky se skutečně léta hlásilo k odkazu Sovětského svazu a jeho obnova byla jedním z oficiálních cílů.

Teď sice republika usiluje hlavně o nezávislost nebo připojení k Rusku,  ale pověst sovětského skanzenu nemizí.

Rozhněvaný Lenin

Před prezidentským palácem stojí velká Leninova socha, jeho bysta s poněkud naštvaným výrazem hlídá nedaleký Dům Sovětů.

Foto: Aktuálně.cz

V Rusku, Bělorusku ba i na Ukrajině jsou sice podobné připomínky komunistické éry také k vidění, ale ne s takovou koncentrací a tak záměrně okázale jako tady.

Okolní svět trhu, kapitalismu či globalizace sem příliš nepronikl.

Obchody, restaurace i obytné domy a sídliště sálají atmosférou zhruba sedmdesátých let, k dokonalosti chybí jen portréty dobového vůdce Leonida Brežněva.

U ulicích Tiraspolu se pohybuje mnoho mužů i žen v uniformách. Místní armáda čítá šest tisíc osob, ale tisíce dalších absolvují pravidelná cvičení.

Vůdcem Podněstří je bývalý šéf strojírenského podniku Igor Smirnov, který stojí v čele státečku už od počátků v roce 1990.

O čtyři roky později zavedl vlastní měnu, podněsterský rubl. Mimo toto malé území o rozloze 4 163 kilometrů s 600 tisíci obyvateli bezcennou a nesměnitelnou.

Překladiště zbraní a munice 

Ačkoliv je Podněstří a podněstersko-moldavská hranice snad jedním z nejvíce zapomenutých a "divokých" koutů Evropy, evropští i světoví diplomaté se o ní zajímat musejí.

Život důchodců v Podněstří je těžký. Penze činí v přepočtu kolem tisíce korun.
Život důchodců v Podněstří je těžký. Penze činí v přepočtu kolem tisíce korun. | Foto: Martin Novák

V Podněstří zůstalo po sovětské armádě na dvacet tisíc tun zbraní, munice a nejrůznější vojenské techniky. Republika se tak stala evropským centrem černého obchodu se zbraněmi, které si odtud nacházejí cestu do celé Evropy i dál.

Přitom životní úroveň většiny lidí je tady ve srovnání s Evropou mimořádně nízká. Průměrné platy se pohybují v přepočtu kolem dvou tisíc korun, penze kolem tisíce korun.

To je ještě méně než v Moldavsku, které dnes bývá označováno za nejchudší zemi Evropy a čtvrtina jeho obyvatelstva v produktivním věku pracuje legálně či nelegálně v zahraničí.

Pouliční prodavači z donucení 

Na náměstí v centru Tiraspolu postávají ve skupinách převážně starší lidé, kteří si snaží přivydělat, jak se dá.

Prodávají obnošené svetry, bundy, boty, hrnečky nebo talíře (třeba i po jednom kuse), knihy, sešity.

Jiní hrají na harmoniku nebo za mírný poplatek nabízejí kolemjdoucím možnost zvážit se na osobní váze.

Moldavsko je považováno za nejchudší zemi Evropy. Toto nelichotivé prvenství převzalo od Albánie. Na snímku stánek s pečivem na tržišti v Kišiněvě.
Moldavsko je považováno za nejchudší zemi Evropy. Toto nelichotivé prvenství převzalo od Albánie. Na snímku stánek s pečivem na tržišti v Kišiněvě. | Foto: Martin Novák
 

Místní režim buduje legitimitu na kultu války z roku 1992. Tiraspolské náměstí zdobí tank s  rudou hvězdou a nápisem Za vlast, kousek dál plane věčný oheň před hroby těch, kteří tehdy hájili město.

Místní průmyslové podniky vlastní buď majitelé z Ruska, bývalí sovětští vojáci nebo přímo představitelé režimu.

Poněkud tajemná firma Šerif, vlastněná zřejmě některými generály i prezidentem Smirnovem, ovládá obchody, benzínové pumpy, hotely, kasína, banky, místní stejnojmenný fotbalový klub i veškerý dovoz a vývoz.

Kritika není příliš tolerována. Projevy nespokojenosti hlídá místní obdoba KGB, nazvaná Ministerstvo státní bezpečnosti (MGB).

Druhé Kosovo? 

K jeho předním protagonistům patří plukovník Vadim Ševcov, bývalý velitel zvláštních jednotek sovětského ministerstva vnitra OMON. Muž proslulý vedením brutálního zásahu proti demonstrantům za nezávislost v lotyšské Rize v lednu 1991, při kterém zahynulo sedm lidí.

Na znaku Podněsterské Moldavské republiky nechybí srp a kladivo.
Na znaku Podněsterské Moldavské republiky nechybí srp a kladivo. | Foto: Martin Novák

Podle některých zdrojů je právě on skutečným vůdcem separatistické republiky.

Připojit se zpět k Moldavsku Podněsteří odmítá, neslyší ani na nabídky široké autonomie. Chce buď nezávislost, nebo spojení s Ruskem. Vloni se v referendu vyslovilo pro nezávislost 97 procent obyvatel.

V tom získává podporu Moskvy, která zde stále udržuje kontingent několika stovek ruských vojáků.

"Pokud uzná svět samostatnost Kosova, není důvod, aby totéž upíral Podněstří," prohlásil nedávno ruský prezident Vladimir Putin.

 

Právě se děje

Další zprávy