Online: Rada bezpečnosti chce zablokovat pohyb teroristů

Přenos skončil
Události kolem spojenecké operace proti Islámskému státu sledujeme v online reportáži.
Ozbrojenec Islámského státu.
Ozbrojenec Islámského státu. | Foto: Reuters

Washington/Damašek/Bagdád - Americká ofenziva proti Islámskému státu v Sýrii, do níž se zapojily i další země Blízkého východu, pokračuje. Nálety ale doposud výraznější efekt nemají.

Teroristé stále ovládají významnou část území Iráku a Sýrie. Irácký premiér Hajdar Abádí se v rozhovoru pro televizi CNN dokonce přiznal, že mají islámští teroristé pod kontrolou čtvrtinu jeho země a jsou před branami Bagdádu.

Čeká se na to, zda se k protiteroristické koalici Spojených států, Bahrajnu, Saúdské Arábie, Jordánska, Spojených arabských emirátů a Kataru přidá také Velká Británie.

Události spojené s operací proti Islámskému státu jsme sledovali v online reportáži.

Operace proti IS online:

Přenos skončil
22:40

Britský premiér David Cameron se dnes v New Yorku sešel na okraj rozpravy Valného shromáždění OSN k přímému rozhovoru s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Jak upozornila agentura AFP, jde o první setkání vrcholných politiků obou zemí od roku 1979. Podle zprávy Cameronova úřadu Rúhání souhlasil s názorem, že blízkovýchodní země by měly učinit víc pro zablokování podpory teroristickým skupinám včetně Islámského státu. V diskusi o kontroverzním íránském jaderném programu íránský ministr konstatoval, že jednání je v důležité fázi a je klíčové využít příležitosti k dosažení dlouhodobé dohody.

Britský premiér David Cameron se v New Yorku sešel s íránským prezidentem Hasanem Rúháním.
Britský premiér David Cameron se v New Yorku sešel s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. | Foto: Reuters
23:05

Spojené státy a jejich arabští spojenci dnes podnikli další letecké údery proti cílům Islámského státu v Sýrii. Agentuře Reuters to sdělili informovaní američtí činitelé a zprávu potvrdil i Pentagon. Podrobnosti o útoku prý oznámí, až to bude z operačních důvodů vhodné. Americké velitelství už v podvečer středoevropského času oznámilo, že provedlo pět útoků proti teroristům v Iráku a Sýrii. Terčem dvou náletů byla oblast jihovýchodně od Irbílu v iráckém Kurdistánu, další dva útoky směřovaly západně od Bagdádu a jeden na pozice islamistů v Sýrii.

22:19

Schválený dokument Rady bezpečnosti OSN doporučuje členským státům OSN shromažďovat a analyzovat údaje o pohybu osob v rámci boje s mezinárodním terorismem, aniž by přitom docházelo k diskriminaci odporující normám mezinárodního práva. Zablokovat pohyb teroristů a teroristických skupin má například účinná pohraniční kontrola, dodržování bezpečnostních zásad při vydávání cestovních a osobních dokumentů nebo boj proti padělkům.
Členské státy mají zajistit, aby jejich trestní kodexy obsahovaly tvrdé postihy "džihádistů a osob, které je verbují a financují". Státy jsou povinny zabránit vstupu na své území nebo tranzitu zahraničním extremistům, pokud mají hodnověrné údaje o jejich úmyslech. Státy, které nebudou doporučení Rady bezpečnosti respektovat, budou vystaveny sankcím.

rada bezpečnosti osn
rada bezpečnosti osn | Foto: Reuters
22:05

Obama řekl, že podle odhadů expertů bojuje na straně teroristů v Iráku a Sýrii na 12 000 cizinců z víc než 80 zemí světa.

21:40

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila rezoluci, která vyzývá světové společenství k zablokování účasti zahraničních extremistů v konfliktech, zejména v Sýrii a v Iráku. Jednání rady předsedal prezident USA Barack Obama, přítomna rozpravě byla řada dalších státníků včetně francouzského prezidenta Françoise Hollandea.

21:10

Nigerijská armáda dnes oznámila smrt vůdce radikální islámské organizace Boko Haram, která pozabíjela nebo unesla v posledních měsících na severu země stovky lidí (podrobněji v samostatné zprávě).

Vůdce nigerijské islamistické sekty Boko Haram Abubakar Shekau.
Vůdce nigerijské islamistické sekty Boko Haram Abubakar Shekau. | Foto: Reuters
20:58

Vyslání šesti stíhaček F-16 a personálu v počtu 250 mužů a žen do Iráku oznámilo i Nizozemsko. K mezinárodní koalici proti IS se přihlásila také Itálie, Řecko oznámilo, že chystá dodávky munice iráckým Kurdům. V pátek se na žádost premiéra Davida Camerona sejde britský parlament, aby diskutoval o možné účasti země na leteckých úderech v Iráku. Cameron si je prý jist souhlasem všech stran. Účast na operaci v Sýrii však zatím vyloučil.

20:44

Belgický ministr obrany Pieter De Crem oznámil, že vláda nabídne koalici vedené USA šest stíhaček F-16, 120 pilotů a dalšího podpůrného personálu a několik dopravních letounů jako pomoc v boji proti IS v Iráku. Účast Belgie v operaci však ještě musí schválit parlament. Podle agentury Reuters vláda ale disponuje v této otázce širokou podporou.

20:30

Islámský stát je globální hrozbou pro celý svět, a proto se Francie připojila k leteckým útokům proti extremistům. V projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku to řekl francouzský prezident François Hollande. Boj s teroristy podle něj nemůže znát žádné hranice.

Foto: Reuters
20:18

Přinejmenším 19 příslušníků šíitských milicí padlo dnes v boji s příslušníky Islámského státu asi 90 kilometrů severně od Bagdádu. Podle irácké policie radikálové v podvečer ze svého úkrytu v ovocném sadu napadli projíždějící konvoj šíitských milicí. Dalších sedm lidí prý zahynulo při bombových útocích přímo v hlavním městě.

20:10

Jedna z významných kurdských organizací obvinila tureckou vládu, že podporuje radikály z Islámského státu, kteří bojují proti Kurdům v Sýrii. V této souvislosti podle agentury AP naznačila, že by mohlo být ohroženo příměří, na které kurdští povstalci přistoupili loni v březnu. Prohlášení vydal Svaz kurdských obcí (KCK), jehož čestným předsedou je Abdullah Öcalan - vězněný vůdce Strany kurdských pracujících (PKK), která dlouhá léta vedla ozbrojený boj za autonomii Kurdů.

Foto: Reuters
19:20

Vraždou pětapadesátiletého francouzského cestovatele, jemuž teroristé usekli hlavu, se islamisté pochlubili na videu.  "Tohle je naše pomsta za křižáckou francouzskou agresi proti chalífátu," prohlásili extremisté na čtyřminutovém záznamu.

Gourdel, který před koncem nahrávky oslovil své nejbližší příbuzné jménem, ve videu obvinil francouzského prezidenta Françoise Hollandea, že slepě kráčí ve šlépějích svého amerického kolegy Baracka Obamy.  Nejvyšší představitele svých zemí krátce před svou smrtí kritizovali i američtí novináři James Foley a Steven Sotloff a také britský humanitární pracovník David Hanes. Všechny tři tyto muže bojovníci Islámského státu zavraždili obdobným způsobem jako Gourdela. Má se za to, že proslovy připravili jejich věznitelé a že oběti je přednášely pod nátlakem.

17:50

Alžírští islamisté zavraždili francouzského občana, kterého unesli v neděli na severu země. Paříž nesplnila ultimátum únosců, aby ukončila nálety na Islámský stát v Iráku. O smrti pětapadesátiletého Hervého Gourdela informovala americká monitorovací služba SITE. Podle alžírských úřadů byl unesen při výletu do hor asi 100 kilometrů východně od metropole Alžíru.  Gourdel byl profesionální horský průvodce a nadšený fotograf a cestovatel.

Foto: Aktuálně.cz
16:41

Bojovníci, kteří se připojili k extremistickým skupinám v Iráku a Sýrii, by měli "bitevní pole opustit, dokud je čas," řekl americký prezident.

Americký prezident Barack Obama odpovídá během návštěvy Jižní Koreje na dotazy novinářů.
Americký prezident Barack Obama odpovídá během návštěvy Jižní Koreje na dotazy novinářů. | Foto: Reuters
16:33

"Skupina známá jako ISIL musí být rozložena a zničena," pronesl šéf Bílého domu. Obama zároveň požádal "svět“, aby se k boji proti IS připojil.

16:30

Americký prezident Barack Obama před zástupci Valného shromáždění OSN přislíbil, že vojenský nátlak na Islámský stát bude pokračovat. Zároveň zopakoval i některé body strategie boje proti IS, kterou představil před dvěma týdny.

Barack Obama v estonském Tallinnu.
Barack Obama v estonském Tallinnu. | Foto: Reuters
16:05

Fronta Al-Nusrá evakuovala své základny v obydlených oblastech provincie Idlib. Na skupinu napojenou na Al-Káidu cílily některé ze vzdušných úderů.

Podle Syrské observatoře pro lidská práva evakuaci svých sídel nařídila i další skupina islamistů – Ahrár al-Šám, která je součástí Islámské fronty a bojuje proti režimu Bašára Asada.

15:38

Jedna ze syrských opozičních skupin, která je napojená na "umírněnou" Svobodnou syrskou armádu, odsoudila Američany vedené vzdušné údery.

V prohlášení natočeném na video její zástupce uvedl, že vzdušné útoky jsou spiknutím proti syrské revoluci.

Podle informací Guardianu se jedná o skupinu Džajš al-Mudžahidín, která operovala v širší koalici opozice v severní Sýrii.

Trosky amerického dronu sestřeleného v Sýrii.
Trosky amerického dronu sestřeleného v Sýrii. | Foto: Reuters
15:13

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian zkritizoval Turecko za to, že "zpackalo" plán na předání a zatčení tří údajných islamistů, kteří se vraceli ze Sýrie.

Turci podezřelé údajně posadili do špatného letadla, a zatímco francouzští agenti čekali na letišti v Paříži, trojice dorazila do Marseille. Posléze se ale všichni tři přihlásili na policii, doplnil server BBC.

14:59

Americké velitelství dnes potvrdilo, že USA podnikly dalších pět leteckých úderů na pozice radikálů z Islámského státu v Iráku a Sýrii.

Terčem dvou náletů byla oblast jihovýchodně od Irbílu v iráckém Kurdistánu, další dva útoky směřovaly západně od Bagdádu a jeden na pozice islamistů v Sýrii.

14:16

Letecké útoky USA necílí na syrskou armádu či civilisty. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na ministra pro národní usmíření Alího Hajdara.

"To, co se nyní děje, postupuje tím správným směrem, pokud jde o informování syrské vlády a o to, že terčem nejsou syrská vojenská zařízení a civilisti," prohlásil Hajdar.

14:04

Podívejte se na fotografie, jež zachycují následky spojeneckých náletů i úprk Kurdů před džihádisty z Islámského státu.

13:41

V okolí města Bukamal na východě Sýrie podnikli spojenci nejméně deset náletů na pozice IS. Oznámila to Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR). Podle agentury AP není jasné, kdo útoky poblíž hranice s Irákem podnikl.

12:56

Do úderu na pozice Islámského státu se podle neoficiálních zpráv na Twitteru zapojila i jediná pilotka ve službách armády Spojených arabských emirátů - Mariam al-Mansúriová.

12:20

Bojovníci Islámského státu postupují k městu Ajn al-Arab (známému i pod kurdským názvem Kobani) blízko tureckých hranic.

Podle kurdského velitele Ocalana Isa jsou jen osm kilometrů od jižního předměstí. "Počet jejich bojovníků se zvýšil, od bombardování města Rakka narostl i počet jejich tanků," prohlásil Iso, jeden z velitelů, který má na starosti obranu Kobani.

11:32

Přicházejí první náznaky toho, že spojenecké útoky islamisty oslabují. Z videa, které na internet umístili protiislamističtí bojovníci, se zdá, že se situace ve městě Rakká poblíž hranic s Tureckem, tedy jedné z dosavadních bašt radikálů, stabilizovala. Záznam si můžete prohlédnout zde.  

11:22

Manželka britského humanitárního pracovníka Alana Henninga zadržovaného extremisty z Islámského státu (IS) dostala od svého muže nahraný vzkaz, v němž prosí o život. Více čtěte zde.

Nedatovaný snímek britského humanitárního pracovníka Alana Henninga, kterého jako rukojmí drží radikálové z džihádistické organizace Islámský stát.
Nedatovaný snímek britského humanitárního pracovníka Alana Henninga, kterého jako rukojmí drží radikálové z džihádistické organizace Islámský stát. | Foto: Reuters
11:17

Na pozice Islámského státu v Sýrii v noci zaútočily bombardéry, které přilétly z tureckého vzdušného prostoru. Informovala o tom monitorovací služba syrské opozice. O stroje jaké země se jednalo, zatím není jasné. Více čtěte zde.

Stíhačka, ilustrační foto
Stíhačka, ilustrační foto | Foto: Reuters
11:12 Drtinová a Veselovský

Podle odborníka na Blízký východ Šádího Shanaáha není možné Islámský stát zničit bez zapojení pozemních sil. Podrobnou analýzu si poslechněte v rozhovoru pro DVTV.

Analytik: Islámský stát jen bombardování nezničí

Útok na Islámský stát
16:14
Podle odborníka na Blízký východ Šádího Shanaáha není možné Islámský stát zničit bez zapojení pozemních sil. Bombardování podle něj ale nemůže vyřešit podstatu problému, který arabský svět trápí. | Video: DVTV
11:08

Kabinet syrského prezidenta Bašára Asada znovu požádal Británii a její západní spojence o spolupráci v boji proti ozbrojencům Islámského státu. "Čelíme stejnému nepříteli, měla by vzniknout koalice zahrnující i Sýrii, Rusko, Čínu a Irák," stojí v prohlášení syrského ministerstva informací.

Foto: Reuters
10:52

Moskva má problém s americkými údery proti Islámskému státu. Operace totiž může posílit americký vliv na Blízkém východě v době, kdy Rusko naopak dobývalo v regionu zpět své někdejší pozice.

Kreml diplomaticky a zbrojními dodávkami brání syrský režim Bašára Asada, tanky a další zbraně rovněž začal dodávat dvěma donedávna výsostně americkým spojencům - Iráku a Egyptu.

Akce proti Islámskému státu může trend zvrátit. První reakce Moskvy na úterní bombardování Sýrie to potvrzují.

10:41

Americká armáda zveřejnila video z jednoho z náletů na pozice Islámského státu v Sýrii. Podívat se na něj můžete zde.

10:38

Nový irácký premiér Hajdar Abádí požádal o leteckou podporu pozemních jednotek své země. "Naše jednotky postupují kupředu, a když postupují, potřebují krytí ze vzduchu, leteckou podporu. Té se nám nedostává. Požádali jsme o ni, ale koalice má svůj vlastní plán," řekl v rozhovoru pro CNN.

Iráčtí vojáci pochodují při předávání budovy starého ministerstva obrany v Bagdádu.
Iráčtí vojáci pochodují při předávání budovy starého ministerstva obrany v Bagdádu. | Foto: Reuters
10:30

Během středy už Američané a koalice arabských států podnikli nejméně pět náletů na pozice Islámského státu v Sýrii. S odkazem na monitorovací službu syrské opozice to píše server britského deníku The Guardian.

Foto: Reuters
10:25

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz. Dramatické dění související s americkými nálety na ozbrojence Islámského státu v Iráku a Sýrii pro vás budeme celý den sledovat v online reportáži.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 24. 9. 2014 22:24
 

Právě se děje

Další zprávy