reklama
 
 

Online: Rada bezpečnosti chce zablokovat pohyb teroristů

Aktualizováno 24. 9. 2014 22:24
reklama
Události kolem spojenecké operace proti Islámskému státu sledujeme v online reportáži.

Operace proti IS online:

Souhrn událostí

reklama
22:40

Britský premiér David Cameron se dnes v New Yorku sešel na okraj rozpravy Valného shromáždění OSN k přímému rozhovoru s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Jak upozornila agentura AFP, jde o první setkání vrcholných politiků obou zemí od roku 1979. Podle zprávy Cameronova úřadu Rúhání souhlasil s názorem, že blízkovýchodní země by měly učinit víc pro zablokování podpory teroristickým skupinám včetně Islámského státu. V diskusi o kontroverzním íránském jaderném programu íránský ministr konstatoval, že jednání je v důležité fázi a je klíčové využít příležitosti k dosažení dlouhodobé dohody.

Britský premiér David Cameron se v New Yorku sešel s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. i during the 69th United Nations General Assembly in New York Britský premiér David Cameron se v New Yorku sešel s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. | Foto: Reuters
23:05

Spojené státy a jejich arabští spojenci dnes podnikli další letecké údery proti cílům Islámského státu v Sýrii. Agentuře Reuters to sdělili informovaní američtí činitelé a zprávu potvrdil i Pentagon. Podrobnosti o útoku prý oznámí, až to bude z operačních důvodů vhodné. Americké velitelství už v podvečer středoevropského času oznámilo, že provedlo pět útoků proti teroristům v Iráku a Sýrii. Terčem dvou náletů byla oblast jihovýchodně od Irbílu v iráckém Kurdistánu, další dva útoky směřovaly západně od Bagdádu a jeden na pozice islamistů v Sýrii.

22:19
 

Schválený dokument Rady bezpečnosti OSN doporučuje členským státům OSN shromažďovat a analyzovat údaje o pohybu osob v rámci boje s mezinárodním terorismem, aniž by přitom docházelo k diskriminaci odporující normám mezinárodního práva. Zablokovat pohyb teroristů a teroristických skupin má například účinná pohraniční kontrola, dodržování bezpečnostních zásad při vydávání cestovních a osobních dokumentů nebo boj proti padělkům.
Členské státy mají zajistit, aby jejich trestní kodexy obsahovaly tvrdé postihy "džihádistů a osob, které je verbují a financují". Státy jsou povinny zabránit vstupu na své území nebo tranzitu zahraničním extremistům, pokud mají hodnověrné údaje o jejich úmyslech. Státy, které nebudou doporučení Rady bezpečnosti respektovat, budou vystaveny sankcím.

rada bezpečnosti osn rada bezpečnosti osn | Foto: Reuters
22:05
 

Obama řekl, že podle odhadů expertů bojuje na straně teroristů v Iráku a Sýrii na 12 000 cizinců z víc než 80 zemí světa.

21:40

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila rezoluci, která vyzývá světové společenství k zablokování účasti zahraničních extremistů v konfliktech, zejména v Sýrii a v Iráku. Jednání rady předsedal prezident USA Barack Obama, přítomna rozpravě byla řada dalších státníků včetně francouzského prezidenta Françoise Hollandea.

21:10

Nigerijská armáda dnes oznámila smrt vůdce radikální islámské organizace Boko Haram, která pozabíjela nebo unesla v posledních měsících na severu země stovky lidí (podrobněji v samostatné zprávě).

Nigérie - Boko Haram Vůdce nigerijské islamistické sekty Boko Haram Abubakar Shekau. | Foto: Reuters
20:58
 

Vyslání šesti stíhaček F-16 a personálu v počtu 250 mužů a žen do Iráku oznámilo i Nizozemsko. K mezinárodní koalici proti IS se přihlásila také Itálie, Řecko oznámilo, že chystá dodávky munice iráckým Kurdům. V pátek se na žádost premiéra Davida Camerona sejde britský parlament, aby diskutoval o možné účasti země na leteckých úderech v Iráku. Cameron si je prý jist souhlasem všech stran. Účast na operaci v Sýrii však zatím vyloučil.

20:44
 

Belgický ministr obrany Pieter De Crem oznámil, že vláda nabídne koalici vedené USA šest stíhaček F-16, 120 pilotů a dalšího podpůrného personálu a několik dopravních letounů jako pomoc v boji proti IS v Iráku. Účast Belgie v operaci však ještě musí schválit parlament. Podle agentury Reuters vláda ale disponuje v této otázce širokou podporou.

20:30
Islámský stát

Islámský stát je globální hrozbou pro celý svět, a proto se Francie připojila k leteckým útokům proti extremistům. V projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku to řekl francouzský prezident François Hollande. Boj s teroristy podle něj nemůže znát žádné hranice.

Francouzský prezident Francois Hollande Foto: Reuters
20:18
 

Přinejmenším 19 příslušníků šíitských milicí padlo dnes v boji s příslušníky Islámského státu asi 90 kilometrů severně od Bagdádu. Podle irácké policie radikálové v podvečer ze svého úkrytu v ovocném sadu napadli projíždějící konvoj šíitských milicí. Dalších sedm lidí prý zahynulo při bombových útocích přímo v hlavním městě.

20:10
 

Jedna z významných kurdských organizací obvinila tureckou vládu, že podporuje radikály z Islámského státu, kteří bojují proti Kurdům v Sýrii. V této souvislosti podle agentury AP naznačila, že by mohlo být ohroženo příměří, na které kurdští povstalci přistoupili loni v březnu. Prohlášení vydal Svaz kurdských obcí (KCK), jehož čestným předsedou je Abdullah Öcalan - vězněný vůdce Strany kurdských pracujících (PKK), která dlouhá léta vedla ozbrojený boj za autonomii Kurdů.

Turecko - syrští Kurdové Foto: Reuters
19:20
 

Vraždou pětapadesátiletého francouzského cestovatele, jemuž teroristé usekli hlavu, se islamisté pochlubili na videu.  "Tohle je naše pomsta za křižáckou francouzskou agresi proti chalífátu," prohlásili extremisté na čtyřminutovém záznamu.

Gourdel, který před koncem nahrávky oslovil své nejbližší příbuzné jménem, ve videu obvinil francouzského prezidenta Françoise Hollandea, že slepě kráčí ve šlépějích svého amerického kolegy Baracka Obamy.  Nejvyšší představitele svých zemí krátce před svou smrtí kritizovali i američtí novináři James Foley a Steven Sotloff a také britský humanitární pracovník David Hanes. Všechny tři tyto muže bojovníci Islámského státu zavraždili obdobným způsobem jako Gourdela. Má se za to, že proslovy připravili jejich věznitelé a že oběti je přednášely pod nátlakem.

17:50

Alžírští islamisté zavraždili francouzského občana, kterého unesli v neděli na severu země. Paříž nesplnila ultimátum únosců, aby ukončila nálety na Islámský stát v Iráku. O smrti pětapadesátiletého Hervého Gourdela informovala americká monitorovací služba SITE. Podle alžírských úřadů byl unesen při výletu do hor asi 100 kilometrů východně od metropole Alžíru.  Gourdel byl profesionální horský průvodce a nadšený fotograf a cestovatel.

Islámský stát Foto: Aktuálně.cz
16:41

Bojovníci, kteří se připojili k extremistickým skupinám v Iráku a Sýrii, by měli "bitevní pole opustit, dokud je čas," řekl americký prezident.

USA - Jižní Korea - Barack Obama Americký prezident Barack Obama odpovídá během návštěvy Jižní Koreje na dotazy novinářů. | Foto: Reuters
16:33

"Skupina známá jako ISIL musí být rozložena a zničena," pronesl šéf Bílého domu. Obama zároveň požádal "svět“, aby se k boji proti IS připojil.

16:30

Americký prezident Barack Obama před zástupci Valného shromáždění OSN přislíbil, že vojenský nátlak na Islámský stát bude pokračovat. Zároveň zopakoval i některé body strategie boje proti IS, kterou představil před dvěma týdny.

Barack Obama v estonském Tallinnu. Barack Obama v estonském Tallinnu. | Foto: Reuters
16:05

Fronta Al-Nusrá evakuovala své základny v obydlených oblastech provincie Idlib. Na skupinu napojenou na Al-Káidu cílily některé ze vzdušných úderů.

Podle Syrské observatoře pro lidská práva evakuaci svých sídel nařídila i další skupina islamistů – Ahrár al-Šám, která je součástí Islámské fronty a bojuje proti režimu Bašára Asada.

15:38

Jedna ze syrských opozičních skupin, která je napojená na "umírněnou" Svobodnou syrskou armádu, odsoudila Američany vedené vzdušné údery.

V prohlášení natočeném na video její zástupce uvedl, že vzdušné útoky jsou spiknutím proti syrské revoluci.

Podle informací Guardianu se jedná o skupinu Džajš al-Mudžahidín, která operovala v širší koalici opozice v severní Sýrii.

Trosky amerického dronu sestřeleného v Sýrii. Trosky amerického dronu sestřeleného v Sýrii. | Foto: Reuters
15:13

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian zkritizoval Turecko za to, že "zpackalo" plán na předání a zatčení tří údajných islamistů, kteří se vraceli ze Sýrie.

Turci podezřelé údajně posadili do špatného letadla, a zatímco francouzští agenti čekali na letišti v Paříži, trojice dorazila do Marseille. Posléze se ale všichni tři přihlásili na policii, doplnil server BBC.

14:59

Americké velitelství dnes potvrdilo, že USA podnikly dalších pět leteckých úderů na pozice radikálů z Islámského státu v Iráku a Sýrii.

Terčem dvou náletů byla oblast jihovýchodně od Irbílu v iráckém Kurdistánu, další dva útoky směřovaly západně od Bagdádu a jeden na pozice islamistů v Sýrii.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 24. 9. 2014 10:25

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama