Brit zajatý džihádisty z IS prosí na nahrávce o život

ČTK ČTK
24. 9. 2014 7:14
Vzkaz dostala manželka humanitárního pracovníka Alana Henninga, kterého radikálové chtějí popravit jako dalšího z řady západních zajatců.
Alan Henning na archivním snímku.
Alan Henning na archivním snímku. | Foto: Reuters

Londýn - Manželka britského humanitárního pracovníka Alana Henninga zadržovaného extremisty z Islámského státu (IS) dostala od svého muže nahraný vzkaz, v němž prosí o život.

Její manžel, který má podle radikálů být dalším z řady popravených západních zajatců, stanul před soudem řídícím se islámským právem šaría, uvedla žena podle agentury AP. Soud se prý usnesl, že nebyl špiónem.

Sedmačtyřicetiletý Henning byl unesen loni v prosinci v Sýrii krátce poté, co vstoupil na syrské území z Turecka v humanitárním konvoji. Ten vezl potraviny a zdravotnické potřeby do nemocnice na severozápadě země.

V polovině září se objevil na videu umístěném na internetu bojovníky IS, které zachycuje stětí jiného britského humanitárního pracovníka, Davida Hainese. Radikálové Henninga na tomto videu označili za dalšího zajatce, který má být zabit, pokud britská vláda bude dál podporovat boj proti Islámskému státu.

Propusťte mého manžela

Jeho žena Barbara opakovaně přes média žádá IS o propuštění svého chotě a snaží se kontaktovat přímo vedení radikální skupiny. "Snažně prosím Islámský stát, aby se řídil rozhodnutími svého vlastního právního systému. Prosím propusťte Alana," uvedla v prohlášení reagujícím na nové informace, k nimž nezveřejnila žádné podrobnosti.

K propuštění Henninga, který jako bývalý taxikář dělal v humanitárním konvoji řidiče, vyzvaly již desítky významných muslimských představitelů v Británii. Jeho žena nyní islamistům vzkázala, že do země odjel s dobrými úmysly a ze soucitu s trpícími lidmi.

Extremisté z IS zabili už dva americké novináře údajně v odvetě za americké letecké údery proti Islámskému státu. Hainesovu popravu pak na videu označili za odplatu za slib vlády v Londýně vyzbrojit Kurdy v severním Iráku pro boj proti Islámskému státu.

 

Právě se děje

Další zprávy