Vůdce Boko Haram je mrtev, armádě se vzdaly stovky bojovníků

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2014 10:40
Abubakar Shekau zřejmě zahynul již dříve, po smrti je prý i jeho pravděpodobný nástupce, který zřejmě přijal jeho jméno.
Vůdce nigerijské islamistické sekty Boko Haram Abubakar Shekau.
Vůdce nigerijské islamistické sekty Boko Haram Abubakar Shekau. | Foto: Reuters

Abuja - Nigerijská armáda ve středu oznámila smrt vůdce radikální islámské organizace Boko Haram.

Zároveň informovala, že byl zabit i muž, který se za něj od té doby na zveřejňovaných propagandistických videích vydával.

Vojákům se také vzdalo přes 260 islamistů. Přibližně polovina z nich složila zbraně u města Biu ve státě Borno, napsal s odkazem na armádní zdroj server BBC.

Zpravodaj serveru nicméně doplnil, že armádní prohlášení není možné potvrdit. Pokud jsou však pravdivá, znamenalo by to v boji proti islamistům zásadní zlom.

Přijal jeho jméno

Ze slov generála Chrise Olukoladeho vyplývá, že vůdce organizace Abubakar Shekau zahynul již dříve (nejspíš v loňském roce) a že po smrti je i jeho pravděpodobný nástupce, který podle všeho přijal jeho jméno. Podle generála šlo zřejmě o muže jménem Muhammad Bašír.

Předák islamistů "působící nebo vydávající se na videích za mrtvého Abubakara Shekaua, výstřední postavu známou jako vůdce skupiny Boko Haram", byl zabit v boji s armádou v severovýchodní Nigérii, informoval Olukolade.

O Shekauově smrti se od roku 2009 spekulovalo již dvakrát poté, co o tom informovaly nigerijské bezpečnostní zdroje, připomněla AFP. Pro svá tvrzení ale neposkytly důkazy, armáda se k jeho údajné smrti vyjádřila až v tuto chvíli.

Generál doplnil, že jméno Abubakara Shekaua se stalo jakýmsi symbolickým znakem pro Boko Haram.

Těžké ztráty

Islamisté utrpěli v posledních týdnech těžké ztráty. Boje s nigerijskou armádou probíhají v blízkosti jejich bašty, města Maiduguri na severovýchodě země. Boko Haram v posledních měsících pozabíjela nebo unesla stovky lidí.

Prezident Goodluck Jonathan.
Prezident Goodluck Jonathan. | Foto: Reuters

Islamističtí teroristé z Boko Haram bojují proti centrální vládě od roku 2009. OSN skupinu letos v květnu zařadila na svůj oficiální seznam teroristických organizací, Spojené státy tak učinily už loni. Jen za letošní rok při zhruba stovce teroristických útoků zabili přes 3000 lidí. Na svědomí mají také únos více než 250 dívek ze střední školy v Chiboku, o jejichž osudu stále není nic známo. Dalším desítkám mladých žen se podařilo se ze spárů islamistů zachránit.

Nigerijský prezident Goodluck Jonathan na půdě OSN naléhal, aby organizace přišla s dalšími způsoby, jak bojovat s ozbrojenci. Důkazy podle něj ukazují, že zdroje Boko Haram pocházejí z velké části ze zahraničí.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy