Merkelová a Hollande jednali 5 hodin v Kremlu. Bez výsledku

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Hollandepřijeli za ruským prezidentem Putinem do Kremlu . Chtějí vyjednat zastavení bojů na Ukrajině.
Německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Hollandepřijeli za ruským prezidentem Putinem do Kremlu . Chtějí vyjednat zastavení bojů na Ukrajině. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Po zhruba pěti hodinách v Moskvě skončilo páteční jednání německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Françoise Hollandea s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možnostech, jak zastavit násilí na východě Ukrajiny.

Žádné konkrétní výsledky ani jedna ze stran nesdělila

Mluvčí Kremlu pouze řekl, že oba prezidenti i kancléřka se shodli na tom, že schůzka byla přínosná a že budou nadále pracovat na možnosti vypracovat společný dokument, který by prosadil příměří podle loňských mírových ujednání z Minsku.

"Tento text by měl být později postoupen ke schválení stranám konfliktu," řekl Peskov.

Také německý vládní mluvčí Steffen Seibert neoznámil žádné podrobnosti. Ke připravovanému dokumentu řekl, že bude založen na návrzích Merkelové a Hollandea a že bude obsahovat i podněty od Putina a Porošenka. Rovněž potvrdil Peskovovo ohlášení nedělní telefonické konference, která bude vedena za účasti představitelů Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny.

Svůj plán oba západní státníci již ve čtvrtek předložili ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi, který se vyjádřil, že tato jednání "skýtají naději na výsledek v podobě klidu zbraní".

Z kyjevské schůzky však nevzešlo žádné společné prohlášení. Spekuluje se o tom, že návrh obsahuje autonomii a větší území pro separatisty, ale zároveň příslušnost celé Luhanské a Doněcké oblasti k Ukrajině.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:25

Také německý vládní mluvčí Steffen Seibert neoznámil žádné podrobnosti. Ke připravovanému dokumentu řekl, že bude založen na návrzích Merkelové a Hollandea a že bude obsahovat i podněty od Putina a Porošenka. Rovněž potvrdil Peskovovo ohlášení nedělní telefonické konference, která bude vedena za účasti představitelů Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny.

Němcká kancléřka Angela Merkelová
Němcká kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters
23:25

Mluvčí Kremlu řekl, že oba prezidenti i kancléřka se shodli na tom, že schůzka byla přínosná a že budou nadále pracovat na možnosti vypracovat společný dokument, který by prosadil příměří podle loňských mírových ujednání z Minsku. "Tento text by měl být později postoupen ke schválení stranám konfliktu," řekl Peskov.

23:20

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov sdělil, že debata byla konstruktivní a že trojice státníků bude v rozhovoru pokračovat telefonicky v neděli, kdy se k nim připojí i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Žádné konkrétní výsledky jednání nesdělil jak Peskov, tak i mluvčí německé vlády.

23:15

Po zhruba pěti hodinách dnes v Moskvě skončilo jednání německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Françoise Hollandea s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možnostech, jak zastavit násilí na východě Ukrajiny.

Německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Hollandepřijeli za ruským prezidentem Putinem do Kremlu . Chtějí vyjednat zastavení bojů na Ukrajině.
Německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Hollandepřijeli za ruským prezidentem Putinem do Kremlu . Chtějí vyjednat zastavení bojů na Ukrajině. | Foto: Reuters
20:00

Mezi evropskými členy Severoatlantické aliance je zřejmá vůle bránit Evropu, státy to ale musí doplnit i činy a začít víc investovat do obrany. Na mnichovské bezpečnostní konferenci to v pátek řekl britský ministr obrany Michael Fallon. Na zlepšení obranných kapacit NATO v Mnichově apeloval i generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. "Evropu musíme bránit. Před hrozbami, které přicházejí z Ruska, před teroristy, kteří se snaží zničit vše, co Evropa reprezentuje, před kybernetickými útoky," řekl Fallon. Vůli Evropanů to dělat podle něj dokládají pozitivní signály, jako jsou společné hlídky vzdušného prostoru nad Pobaltím nebo dohoda Evropské unie na podobě protiruských sankcí.

Více čtěte zde

Foto: Reuters
19:20

Generální tajemník kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU) Peter Tauber se proti senátorovým slovům ohradil na Twitteru, po McCainovi zároveň žádá omluvu. "Naštěstí máme spolkovou kancléřku, která váží slova i činy a nejedná jako kovboj!" napsal Tauber. McCain by se měl omluvit i podle zahraničněpolitického experta koaličních sociálních demokratů (SPD) Nielse Annena.

19:15

"Když se člověk dívá na chování německé vlády, může si myslet, že nemá ani ponětí o tom, nebo je jí jedno, že jsou na Ukrajině zabíjeni lidé," prohlásil vlivný americký republikánský senátor John McCain, který je považován mezi republikány za jestřába a který měsíce hlasitě volá po tom, aby Spojené státy začaly dodávat ukrajinské armádě zbraně. +ěMcCain rovněž vyčítá Merkelové netečnost. "Chce se jen dívat na to, jak je poprvé od druhé světové války nějaká evropská země rozkouskována?" řekl. Dodal, že ho chování Evropanů zklamalo, prý ale "nic jiného nečekal".

John McCain, senátor Republikánské strany z Arizony.
John McCain, senátor Republikánské strany z Arizony. | Foto: Reuters
18:10

V Kremlu večer začalo ostře sledované jednání ruského prezidenta Vladimira Putina s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem o tom, jak zastavit boje na východě Ukrajiny. Podle agentury Reuters to prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov s tím, že žádní další členové delegací se rozhovorů trojice státníků neúčastní. Předpokládá se, že debata se protáhne do noci. Žádný časový harmonogram rozhovorů zveřejněn nebyl.

16:54

Na Twitteru se objevily fotografie, podle nichž k městu Debalceve v Donbasu míří raketomety Smerč ukrajinské armády. Autenticitu snímků nelze ověřit.

16:48

Podívejte se na videoreportáž o tom, jak se separatističtí bojovníci, zranění na východní Ukrajině, léčí v Rusku.

Zranění separatisté se léčí v Rusku

Proruský separatista na kontrolním stanovišti.
2:15
Většina zraněných separatistů se neoficiálně léčí v Rusku. Reportéři Rádia Svobodná Evropa natáčeli v jedné improvizované nemocnici v ruském Azově. | Video: Rádio Svobodná Evropa
16:22

Příměří ve městě Debalceve, které umožnilo odjet z ostřelovaného města civilistům, platí až do zítřejšího rána. Oznámila to agentura Interfax. Původně mělo platit do dnešního odpoledne. Obyvatelé mají možnost odejít buď na území separatistů, nebo na ukrajinskou stranu.

Foto: Reuters
16:16
16:13

Kancléřka je v Moskvě.

15:15

Představitelé samozvané Doněcké lidové republiky se vyjádřili pozitivně k vyjednávání Francoise Hollanda a Angely Merkelové o míru v Kyjevě a Moskvě. "Pochybuji, že se vše vyřeší za jeden den, ale je jasné, že situace dospěla do slepé uličky. Teď je šance se z ní dostat,“ řekl ruské televizi Rossija24 předseda parlamentu doněckých separatistů Andrej Purgin.

Vlajka samozvané "Doněcké lidové republiky" v Kreminci nedaleko Doněcku.
Vlajka samozvané "Doněcké lidové republiky" v Kreminci nedaleko Doněcku. | Foto: Reuters
14:59

Ukrajina v lednu koupila více plynu ze Slovenska než z Ruska. Řekl to novinářům ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk po schůzce s Robertem Ficem. Slovensko je pro Ukrajinu významným partnerem pro dovoz energetických surovin. V rámci takzvaných reverzních dodávek plynu dostal Kyjev loni ze Slovenska zhruba deset miliard krychlových metrů plynu za cenu nižší, než je exportní cena ruská. O schůzce se slovenským premiérem informoval na svém twitterovém účtu také prezident Ukrajiny Petro Porošenko.

14:42

Volný pád. Tak ukrajinští novináři nazývají současný kurz hřivny vůči americkému dolaru. Ten se dá aktuálně pořídit za 23,13 hřivny. Euro pak Ukrajince podle centrální banky přijde na 26,39 hřivny.


Ukrajinská hřivna. Ilustrační foto
Ukrajinská hřivna. Ilustrační foto | Foto: Wikipedia
14:37

U vesnice Brjanka, která leží u města Alčevska v Luhanské oblasti, prý vojáci vyhodili do povětří sedm muničních skladů povstalců.

14:31

Ukrajinští vojáci ukořistili povstalcům tank.

14:23

Evakuace civilistů z rozstříleného Debalceva.

14:21

Západní země by měly Ukrajině poskytnout vojenskou pomoc. V deníku The Financial Times to před začátkem mnichovské bezpečnostní konference napsal její předseda Wolfgang Ischinger.

Podle něj by sice měl být "konečným cílem" komplexní mírový proces a dosažení politického kompromisu pod záštitou OBSE, "ale pokud se situace na místě naklání ve prospěch Ruska, bude diplomatické řešení stále méně pravděpodobné".

"Naším vzkazem by mělo být, že pokud Rusko ignoruje svůj závazek pomoci k naplnění minského protokolu, nebudeme mít jinou možnost než poskytnout Kyjevu vybavení k obraně. To by mělo vrátit míč tam, kam patří: do Moskvy," napsal.

14:00

Kyjev uvalil sankce na 160 ruských společností. Podle ministra ekonomického rozvoje Aivarase Abromavičiuse jim byly zrušeny licence, a tak nebudou moci působit na Ukrajině. Kompletní seznam bude zveřejněn poté, co bude parlamentem schválen příslušný prezidentský dekret.

13:59

Při palbě v Doněcku dopadlo několik granátů do areálu dolu Zasjadko, jednoho z největších na Donbasu. Zároveň ukrajinská armáda hlásí, že povstalci v noci na dnešek ostřelovali několik jejích pozic u Mariupolu.

13:14

Ostře dnes na Vladimira Putina zaútočil americký viceprezident Joseph Biden. Podle něj ruský prezident nedodržuje žádné dohody ohledně Ukrajiny, včetně těch uzavřených na mírových jednáních v Minsku. "Rusku nemůže být dovoleno překreslovat hranice Evropy," uvedl americký viceprezident. Biden po setkání s  prezidentem EU Donaldem Tuskem také obvinil Moskvu, že na východ Ukrajiny posílá "ruské žoldnéře." Ukrajina podle něj bojuje o přežití. Kreml vytrvale popírá, že by povstalce vyzbrojoval, a pokud tam Rusové bojují, jsou to prý dobrovolníci.

Foto: Reuters
12:24

V Debalceve platí několikahodinové příměří, ale z Doněcku svědci znovu hlásí dělostřeleckou palbu.

12:06

Tisková agentura Unian píše, že Merkelová a Hollande nabídnou v Moskvě Putinovi federalizaci a neutralitu Ukrajiny výměnou za to, že Rusko ukončí válku a bude souhlasit s tím, že území kontrolovaná povstalci zůstanou součástí Ukrajiny.

Informaci jako první přinesl francouzský deník Le Figaro.

11:56

Ruský prezident Vladimir Putin by mohl provést hybridní útok na některý z pobaltských států, aby otestoval, jestli se Severoatlantická aliance zmobilizuje. V rozhovoru poskytnutém listu The Daily Telegraph to tvrdí bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.


Putin má podle Rasmussena nebezpečné ambice, které sahají za Ukrajinu, a chce vyzkoušet rozhodnost Západu, pokud jde o Pobaltí. Skutečným cílem Kremlu je narušit solidaritu Aliance a obnovit nadvládu Ruska ve východní Evropě.

Přečtěte si reportáž Aktuálně.cz z Estonska: Malému sousedovi Ruska se vrací zlý sen.

11:06

Ruský premiér Dmitrij Medveděv nevidí rychlé řešení ruské ekonomické krize a odhadl, že následující dva roky země bude mít problémy. Jeho slova citovala agentura RIA Novosti. EU a Spojené státy loni přijaly vůči Rusku sankce kvůli jeho podpoře proruských separatistů na Ukrajině.

Soči 2014, skoky na lyžích: ruský premiér Dmitrij Medveděv
Soči 2014, skoky na lyžích: ruský premiér Dmitrij Medveděv | Foto: Reuters
10:42

Podle ruských médií se Vladimir Putin během rozhovorů s Merkelovou a Hollandem vrátí ke svému dřívějšímu návrhu na pacifikaci donbaských vzbouřenců širokou autonomií a masivní finanční pomocí. Podle listu Moskovskij komsomolec by si Kyjev mohl koupit Donbas za peníze a příslib autonomie stejně, jako to po dvou ničivých čečenských válkách udělal Putin se vzpurnou kavkazskou provincií. Návrh prý nejdřív evropské státníky šokoval, přestože "v takovém scénáři je rozumné jádro bez ohledu na autorství," píše moskevský deník.

Foto: Aktuálně.cz
10:33

Plán některých amerických politiků poslat Ukrajině zbraně vyvolal v Evropě negativní odezvu. Proti se vyslovila většina členských zemí NATO a tento názor potvrdili ve čtvrtek na společném zasedání ministři obrany. Například z Německa, Itálie nebo Nizozemska. Proti dodávkám zbraní se vyslovil už dříve i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Česká vláda žádné zbraně Ukrajině nepošle.

10:22

Internetový prodejce Amazon přestane od 13. února dodávat zboží zákazníkům, jejichž adresa se nachází na Krymu. Uvedlo to vedení společnosti s odkazem na ekonomické sankce Spojených států a Evropské unie vůči poloostrovu.

Foto: Amazon.com
10:10

Angela Merkelová je na návštěvě Moskvy vůbec poprvé od vypuknutí konfliktu na východní Ukrajině. Podle německých médií je to důkaz toho, že věří v možnost tentokrát mír prosadit. Zároveň se obává, že pokud nenastane klid zbraní nyní, válka se definitivně vymkne kontrole. Zejména pokud Spojené státy začnou ukrajinské armádě dodávat zbraně, jak požaduje část Kongresu.

Foto: Reuters
9:55

V Debalceve na několik hodin utichly zbraně.

9:49

Z Debalceve obklíčeného separatisty začala evakuace civilistů. Umožnila ji dohoda o příměří, které má platit do dnešních sedmnácti hodin. Humanitární koridor pro odchod civilistů byl vytvořen i v sousedním Vuhlehirsku a další v obci Černuchyne 15 kilometrů východně od Debalceve. Lidé mají možnost odejít buď do 40 kilometrů vzdálené Horlivky, kterou ovládají separatisté, nebo do 50 kilometrů vzdáleného Artemivska, který je pod kontrolou vládních vojsk.

Foto: Reuters
9:46

Server Ukrajinska pravda píše, že ukrajinská armáda od včerejšího rána zneškodnila čtyři tanky povstalců a zabila na šedesát separatistů. Ti ovšem žádné ztráty nepotvrdili.

Foto: Reuters
9:38

Vladimir Putin začátkem týdne poslal Petru Porošenkovi dopis se svým návrhem řešení krize na východní Ukrajině. Podle deníku New York Times, který se odvolává na zdroje z Kyjeva, chce Putin víceméně vytvořit nové Podněstří. Takzvaná Podněsterská republika se odtrhla za války v roce 1992 od Moldavska. Je závislá na Rusku, které jí poskytuje finanční a vojenskou podporu. Většina obyvatelstva Podněstří hovoří rusky.

Foto: Aktuálně.cz
9:23

Podívejte se na videoreportáž z ostřelovaného Debalceva. Lidé se pokoušejí dostat ven do bezpečí.

Koridor od válečných hrůz do bezpečí

1:20
Ukrajinská armáda se dohodla s doněckými povstalci na zřízení humanitárních koridorů z Debalceve, které umožní evakuovat civilisty z míst bojů. | Video: Rádio Svobodná Evropa
7:08

V Mnichově dnes začíná 51. ročník mnichovské bezpečnostní konference. Několik set politiků, ředitelů významných firem i zástupců nevládních organizací se v první den konference zaměří zejména na situaci na východě Ukrajiny. Konferenci odpoledne otevřou projevy německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové a generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga.

 

 

Foto: Reuters
7:06

Povstalci se podle agentury TASS mezitím dohodli s ukrajinským velením na místním příměří od pátečního rána, které by mělo umožnit odchod civilistů z města.

7:05

Nová iniciativa Hollanda a Merkelové je považována za snahu utišit sílící hlasy v západních zemích, zejména v USA, které vybízejí k dodání zbraní Ukrajině, aby mohla čelit ofenzivě proruských povstalců, podporovaných vojensky Ruskem. Ruští experti ale podezírají, že nová mírová iniciativa má především vyprostit tisíce ukrajinských vojáků z obklíčení ve městě Debalceve, důležité železniční křižovatky mezi hlavními povstaleckými baštami, Doněckem a Luhanskem.

7:02

Podle tisku je francouzsko-německý mírový návrh dalekosáhlý. Počítá prý s okamžitým dojednáním příměří, ale také s přiznáním mnohem většího území pro autonomii proruských separatistů, než bylo původně dohodnuto loni v Minsku. Tuto informaci ale záhy dementovala berlínská vláda.

Proruský separatista na check-pointu v Luhansku.
Proruský separatista na check-pointu v Luhansku. | Foto: Reuters
7:01

Hollande a Merkelová před cestou na Ukrajinu sdělili, že v Kyjevě a v Moskvě budou hovořit o zastavení násilí na východě Ukrajině. "Společně s Angelou Merkelovou jsme se rozhodli převzít novou iniciativu," prohlásil francouzský prezident. "Přijedeme s novým návrhem, jak konflikt vyřešit," dodal s tím, že tento návrh je založen na respektování ukrajinské územní celistvosti.

Francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová.
Francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
7:00

V Moskvě jsou dnes očekáváni německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande, kteří mají jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možnostech zastavení násilí na východní Ukrajině.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 7. 2. 2015 0:30
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

V Německu začaly parlamentní volby, Merkelová v nich nekandiduje

V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda, kterou po 16 letech již nepovede konzervativní kancléřka Angela Merkelová. Podle analytiků se souboj o kancléřský úřad zúžil na sociálního demokrata (SPD) Olafa Scholze a konzervativce (CDU/CSU) Armina Lascheta.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 a zavřou se v 18:00. Hlasovat v 83milionovém Německu může 60,4 milionu lidí, kteří mají k dispozici na 60 000 volebních místností. Miliony lidí již předem hlas odevzdaly poštou. Očekává se, že podíl korespondenčních a prezenčních hlasů může být vyrovnaný. Důvodem je rostoucí obliba poštovního hlasování a také pandemie nemoci covid-19. Korespondenčně hlasovala i Merkelová, která po volbách odejde z politiky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Frolík v premiéře na zkoušce v St. Louis skóroval a dovršil výhru

Český hokejový útočník Michael Frolík se v prvním vystoupení na zkoušce v dresu St. Louis v přípravě na nový ročník NHL uvedl gólem a dovršil sobotní vítězství Blues nad Minnesotou 6:2. Třiatřicetiletý kladenský odchovanec, který je po skončení kontraktu s Montrealem nechráněným volným hráčem, se 27 sekund před koncem prosadil z dorážky.

Vítěz Stanleyova poháru z roku 2013 s Chicagem loni před Vánocemi uzavřel roční smlouvu s Canadiens na 750 tisíc dolarů, ale při cestě Montrealu do finále Stanleyova poháru se dostal do sestavy jen na osm zápasů v základní části a nebodoval. Dvě utkání sehrál Frolík také na farmě v Lavalu v AHL.

Přípravné zápasy před NHL:

Toronto - Montreal 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 11. Muzzin, 22. Tavares, 28. Bunting, 56. Gabriel - 59. Toffoli.

St. Louis - Minnesota 6:2 (1:0, 1:1, 4:1)

Branky: 23., 46. a 60. Neal, 16. Saad, 46. Barbašev, 60. Frolík - 31. a 45. Beckman.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku na severu Montany

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu státu Montana. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na úřad šerifa okresu Liberty. Podle záchranářů, které cituje list The New York Times, bylo raněno nejméně 50 lidí.

Vlak směřoval ze Chicaga do Seattlu. Vezl kolem 147 pasažérů a 13 členů posádky. Vykolejil v sobotu kolem čtvrté odpoledne místního času (kolem půlnoci ze soboty na neděli SELČ) poblíž města Joplin, uvedla společnost Amtrak. Fotografie z místa nehody ukazují, že několik z pěti vozů se převrátilo na bok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy