reklama
 
 

Živě: Separatisté předvedli davu zajaté ukrajinské vojáky

Aktualizováno 24. 8. 2014 20:14
reklama
Nedělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Souhrn událostí

reklama
19:45
 

Ačkoliv ženevská konvence zakazuje vystavování válečných zajatců urážkám a zvědavosti okolí, vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko podle agentury AFP popřel, že by nucený pochod byl jakkoli v rozporu s mezinárodním právem. Povstalci je prý nesvlékli do naha, nesebrali jim boty a dávají jim najíst.

18:40

Německá kancléřka Angela Merkelová nechce, aby řešení ukrajinského konfliktu poškodilo Rusko.

Zároveň neočekává, že plánované setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem v úterý v Minsku přinese již nějaký průlom v krizi.

"Je zapotřebí vzájemně na sebe mluvit. Možné je pouze politické řešení, vojenské řešení konfliktu nemůže nic přinést," podotkla kancléřka.

Angela Merkelová a Petro Porošenko v Kyjevě Německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem při návštěvě Kyjeva. | Foto: Reuters
16:18

V boji se separatisty na východě Ukrajiny už zemřelo dohromady 722 příslušníků ukrajinských vládních sil.

S odkazem na ukrajinskou Národní bezpečnostní radu to uvedla agentura Reuters.

Ukrajina Foto: Reuters
15:58

Ruská letecká společnost Aeroflot založí novou dceřinou firmu, která nahradí nízkonákladové aerolinie Dobroljot. Na ty se totiž vztahují sankce, které vůči Rusku zavedly západní země.

Oznámila to dnes agentura RIA Novosti, která citovala šéfa státem ovládaného Aeroflotu Vitalije Saveljeva.

Na základě západních sankcí byla zrušena smlouva nízkonákladových aerolinek o pronájmu strojů Boeing.

Dobroljot provozoval mimo jiné linky na ukrajinský poloostrov Krym, který v březnu anektovalo Rusko.

Fotogalerie: Jak se Moskevské letiště stalo pro Snowdena vězením An Aeroflot Airbus A330 plane heading to the Cuban capital Havana is taxied at Moscow's Sheremetyevo airport June 27, 2013. A Russian passenger plane left Moscow for Havana on Thursday without any sign of former U.S. spy agency contractor Edward Snowden on board, witnesses said. REUTERS/Alexander Demianchuk (RUSSIA - Tags: POLITICS SOCIETY TRANSPORT) Published: Čer. 27, 2013, 11:24 dop. | Foto: Reuters
14:39

Kyjev popřel zprávy separatistů, kteří tvrdí, že při úspěšné protiofenzivě obklíčili dvě seskupení vládních jednotek.

"Za poslední tří dny nepadl do obklíčení ani jeden člověk," prohlásil podle agentury Interfax Lysenko a ujistil, že ukrajinská armáda pokračuje v útoku na pozice povstalců.

14:35

Proruští povstalci - snad jako odpověď na přehlídku v Kyjevě, anebo jako reminiscence moskevské přehlídky německých válečných zajatců v červenci 1944 - předvedli davu v Doněcku na východě Ukrajiny několik desítek válečných zajatců.

"Fašisté, fašisté!" skandoval dav na Leninově náměstí na adresu vesměs neoholených a neupravených ukrajinských vojáků.

14:13

Mapa bojů podle ukrajinské Národní bezpečnostní rady aktualizovaná k 24. srpnu.

Ukrajina - mapa bojů - 24. srpna
14:01

Moskevský patriarcha Kirill, stojící v čele ruské pravoslavné církve, dnes odsoudil sobotní incident, kdy dělostřelecký granát zasáhl během večerních bohoslužeb pravoslavný chrám v obci Kirovske v Doněcké oblasti, zabil tři věřící a dalších šest zranil.

"Kolik ještě chrámů má být zničeno, kolik lidí zabito? Nevěřím, že se na kostel střílelo náhodou. Není vyloučeno, že ti, kdo zamířili na chrám, stříleli po nás všech, po celé Svaté Rusi," prohlásil prelát a vyzval k modlitbám za "pravoslavný lid východní Ukrajiny" a za "spravedlivý mír".

13:45

"Situace v Luhansku zůstává nezměněna - 22. den zcela chybí elektřina, voda i spojení," oznámila místní radnice.

"Ostřelování města neustává a každý den výbuchy granátů poškozují obytné domy a městskou infrastrukturu," dodala.

"Je zřejmé, že obyvatelé Luhansku potřebují pomoc," konstatoval i Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), podle kterého místní úřady začaly s distribucí pomoci, dovozené v pátek z Ruska.

13:24

Ještě jeden snímek z vojenské přehlídky v Kyjevě během oslav nezávislosti.

Ukrajina - vojenská přehlídka v Kyjevě během oslav nezávislosti Foto: Reuters
13:17

Agentura AP odhaduje, že Porošenkovy plány na příští roky představují zvýšení vojenských výdajů o přibližně 50 procent.

Ukrajina - prezident - Petro Porošenko - parlament Ukrajinský prezident Petro Porošenko během zasedání parlamentu.
13:14

23. výročí nezávislosti Ukrajiny si dnes připomněly i desítky Ukrajinců v centru Prahy. Lidé šli průvodem od kostela sv. Klimenta v Praze 1 přes Karlův most až na náměstí Kinských na Prahu 5, někteří oděni do národních krojů či nesoucí národní symboly.

Oslavy nezávislosti Ukrajiny v Praze Foto: Reuters
12:52

"Je jasné, že v předvídatelné budoucnosti bohužel bude nad Ukrajinou viset ustavičná vojenská hrozba. Potřebujeme se nejen naučit s tím žít, ale také být neustále připraveni bránit nezávislost naší vlasti," zdůraznil prezident Petro. Porošenko, jehož citovala agentura Reuters.

11:45
 

Moskevská policie v neděli zatkla pětici opozičních aktivistů, kteří se na mostě u Kremlu v centru ruské metropole rozvinout desetimetrovou ukrajinskou vlajku. Ukrajina dnes slaví Den nezávislosti a pětice se tímto způsobem prý pokoušela "předat gratulace", uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy.

"Zatkli je doslova během minuty," napsal list Komsomolskaja pravda o zadržení dvou dívek a tři mládenců. Údajně jde o studenty.

11:10

V centru Kyjeva se v neděli na oslavách nezávislosti Ukrajiny odehrála mohutná vojenská přehlídka. Mezi dvěma tisícovkami vojáků před vedením země a veřejností pochodovali také účastníci bojů s rebely. Armáda předvedla i nové typy vojenské techniky.

Prezident Petro Porošenko uvedl, že vojenská kolona se přímo z hlavní třídy v ukrajinském hlavní městě vydá do válečné oblasti na východě země.

"Události posledních měsíců se pro nás stali sice nevyhlášenou, ale skutečnou válkou. Tato válka vstoupí do dějin jako vlastenecká válka roku 2014," řekl Porošenko. "Je to válka proti cizí agresi, válka za Ukrajinu, za její svobodu, čest a slávu, za lid a nezávislost," řekl podle listu Ukrajinska pravda a zdůraznil, že Ukrajina tento boj vyhraje.

Mohutná vojenská přehlídka v Kyjevě Foto: Reuters
10:52

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v neděli řekl, že Ukrajina bude v nejbližší době pod neustálou vojenskou hrozbou a proto bude na vybavení armády v letech 2015 až 2017 uvolněno asi 60 miliard korun.

"Nakoupíme letadla, vrtulníky, lodě - a to je jen skromný začátek," prohlásil podle agentury ITAR-TASS Porošenko na nedělní vojenské přehlídce v Kyjevě.

Mohutná vojenská přehlídka v Kyjevě Foto: Reuters
10:41

V Kyjevě na oslavách nezávislosti Ukrajiny začala mohutná vojenská přehlídka, první po pěti letech.

10:39

Dalším krokem podle komuniké povstalců má být "úplná porážka obou mohutných uskupení protivníka". V posledních dvou dnech prý vzbouřenci zabili více než 150 ukrajinských vojáků a zničili 17 tanků a desítku raketometů.

"Zcela jinak vypadá válečné dění z ukrajinských zpráv. Armádní tiskové středisko dnes ráno oznámilo, že za posledních 48 hodin je na straně separatistů více než 500 padlých a zraněných. O obklíčení ukrajinských sil se nemluví, stejně jako o vlastních ztrátách," poznamenal server newsru.com.

Ukrajina - Luhansk - armáda Ukrajinská armáda pokračuje luhanskou krajinou. | Foto: Reuters
10:26

Proruští separatisté na východě Ukrajiny tvrdí, že přešli do protiofenzivy a obklíčili dvě seskupení vládních jednotek.

"Po vleklých pozičních bojích armáda samozvané Doněcké lidové republiky během posledních 24 hodin přešla do protiútoku a úspěšně obklíčila dvě velká uskupení ukrajinských vojsk a Národní gardy," uvedl Interfax s odvoláním na velení doněckých povstalců.

V jednom případě je prý obklíčeno asi 5000 ukrajinských vojáků, v druhém asi 2000 příslušníků dobrovolných praporů.

09:03

Vládní jednotky za posledních 24 hodin provedly na 60 dělostřeleckých ostřelování pozic rebelů, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na armádního analytika Dmytra Tymčuka. Terčem ukrajinských děl se prý staly i dvě kolony s ruskou obrněnou technikou v Doněcké oblasti. Vojáci naopak čelili palbě z minometů v okolí Luhansku i raketometů u Malomykolaivky a v okolí Doněcku.

Ukrajina - Luhansk - armáda Ukrajinská armáda pokračuje luhanskou krajinou. | Foto: Reuters

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 24. 8. 2014 8:24

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama