Živě: Konvoj se zastavil, Rusové staví u hranic tábor

Přenos skončil
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Kolona s ruskou humanitární pomocí je několik málo kilometrů od hranice s Ukrajinou. Není vyloučeno, že tam zůstane několik dní.
Kolona s ruskou humanitární pomocí je několik málo kilometrů od hranice s Ukrajinou. Není vyloučeno, že tam zůstane několik dní. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Konvoj s ruskou humanitární pomocí zastavil několik kilometrů od hranic s Ukrajinou.

Řidiči několika stovek kamionů staví stanový tábor a není vyloučeno, že budou v polích čekat několik dní.

Poté, co se objevily obavy, že se pokusí přejet na Ukrajinu v místě, které nekontrolují prokyjevské jednotky, totiž armáda varovala, že pohyb konvoje bude "zablokován všemi možnými způsoby".

Ruský prezident Vladimir Putin mezitím na Krymu prohlásil, že "krveprolití na Ukrajině musí být zastaveno co nejdříve".

Proruští separatisté přišli o jednoho ze svých vůdců - kvůli zranění dočasně končí premiér samozvané "Luhanské lidové republiky" Valerij Bolotov.

Čtvrteční vývoj kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
____________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
21:40

Polsko zvažuje uvalení sankcí na dovoz uhlí z Ruska. Uvedl to bez dalších podrobností polský ministr zahraničních věcí Radoslaw Sikorski. Polsko patří v Evropské unii mezi hlasitější zastánce tvrdších sankcí vůči Rusku kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Ruské uhlí navíc představuje konkurenci pro polské těžaře, upozornila agentura Reuters.

20:50

Boje na východě Ukrajiny přinutily řadu uhelných dolů omezit či úplně zastavit těžbu. Tato situace ohrožuje ukrajinský trh s elektřinou a mohla by přimět vládu k omezení vývozu uhlí, napsala agentura Reuters.

Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem těžby jsou Doněcká a Luhanská oblast. Podle ukrajinského nezávislého svazu těžařů již provoz zcela zastavila zhruba polovina ze 115 ukrajinských uhelných dolů.

"Provoz zbývajících dolů je chaotický. Přerušování a zahajování těžby závisí na dodávkách elektřiny a blízkosti bojů," řekl agentuře Reuters předseda svazu Mychajlo Volyněc. V červenci podle něj těžba uhlí meziročně klesla o 22 procent na 5,6 milionu tun.

20:15

Ukrajina zavedla sankce proti hlavním ruským leteckým společnostem, které využívají k tranzitu ukrajinský vzdušný prostor. Letecké společnosti Aeroflot a Transaero musejí napříště žádat o zvláštní povolení pro každý jednotlivý přelet. Sankce vstupují v platnost ve čtvrtek večer.

19:50

Doněckem dnes celý den otřásaly exploze dělostřeleckých granátů. Střelba těžce poškodila dvě obchodní střediska a zasáhla několik obytných domů. Explozemi je poškozen centrální plynovod a elektrická rozvodná síť. Přímý zásah hlásí městská nemocnice, kde tlaková vlna rozbila desítky oken.

Nejtragičtější incident dnes zaznamenalo město Zuhres asi 40 kilometrů východně od Doněcka. Po zásahu šrapnelem tam zahynulo 15 lidí, z toho tři děti. Dalších 19 lidí bylo zraněno. Podle serveru Cenzor byla palba vedena z povstaleckých pozic.

19:30

Vladimir Putin je přesvědčen, že mnozí evropští politici by rádi skoncovali se sankčním soubojem mezi Bruselem a Moskvou a vrátili by se raději k dřívější spolupráci s Ruskem. Šéf Kremlu to v Jaltě prohlásil v besedě s francouzským podnikatelem a politikem Philippem de Villiers, o níž informovala agentura ITAR-TASS.

Ruské sankce proti dovozu evropských potravin byly podle Putina vynucené. Jejich cílem prý nebylo někoho poškodit, Moskva jen chránila vlastní zemědělskou produkci, řekl ruský prezident francouzskému hostu, který má údajně v úmyslu vybudovat na Krymu zábavní park.

"Mnozí v Evropě včetně politiků a mých kolegů se chtějí co nejdřív z této situace dostat, protože poškozuje naši spolupráci," řekl Putin. Nedávno prý hovořil se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem a z jeho nálady to vycítil.

18:10

Ruská veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor se rozhodla povolit dovoz vepřového z Číny. Krok přichází krátce poté, co Moskva zakázala dovoz masa a dalších potravin z Evropské unie a Spojených států.

Rosselchoznadzor hodlá podle svého šéfa Sergeje Dankverta v příštích dnech zveřejnit seznam čínských podniků, které získají povolení k vývozu vepřového do Ruska.

18:05

Ruský důstojník Igor Girkin-Strelkov, který byl údajně ve středu těžce zraněn během bojových operací na východě Ukrajiny, požádal o uvolnění z funkce šéfa doněckých ozbrojenců. Oznámila to v tiskové zprávě povstalecká agentura Novorossija. Podle zdrojů ruské agentury Interfax vůdce proruského povstání zraněn není, přesunut byl jen na jinou "důležitou" práci.

17:10

Podle ukrajinských médií jsou posádky nákladních vozidel sestaveny z demobilizovaných ruských výsadkářů, pozná se to prý podle charakteristického tetování.

16:41

Posádky ruských kamazů údajně u hranic budují stanový tábor, kde podle všeho budou chtít nocovat, napsala agentura UNIAN. Za konvojem se podle ukrajinských médií blíží k hranicím vojenská kolona.

16:39

Po Moskvě a Kyjevu chce svůj vlastní konvoj vyslat i nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov.

Muž, jenž před konfliktem zaměstnával v Donbasu několik set tisíc lidí, plánuje, že potravinové pomoci pro Doněckou a Luhanskou oblast má být nejméně 6000 tun, tedy zhruba trojnásobné množství ve srovnání s pomocí z Ruska.

Náklad má rozdělovat několik kolon po stovce tahačů.

Rinat Leonidovyč Achmetov, nejbohatší muž Ukrajiny.
Rinat Leonidovyč Achmetov, nejbohatší muž Ukrajiny. | Foto: Komul/Wikimedia Commons
16:26

Generál Donald M. Campbell, velitel amerických pozemních sil v Evropě, přicestoval ve čtvrtek do Polska. Cílem jeho návštěvy jsou rozhovory o navýšení vojenské přítomnosti USA v zemi. To ostatně na Twitteru potvrdil i velvyslanec v Polsku Stephen Mull.

16:21

"Politici i novináři se jali horečně vypočítávat, kolik bude Čechy poslední kolo sankcí stát, kolik pracovních míst bude ztraceno, které české firmy na to doplatí.

Nic proti rozumnému vyčíslování ekonomických dopadů této nejnovější studené války, ale když se to přehání, snadno nám může začít unikat smysl celé věci. Tím je skutečnost, že Rusko svým chováním na východní Ukrajině a před tím na Krymu porušuje mezinárodní právo, chová se agresivně a je potenciálním nebezpečím nejen pro své bývalé satelity.

Účelem sankcí je nejen přivést Kreml k rozumu tím, že se mu vojenské dobrodružství nevyplatí, ale ukázat, že v mezinárodních vztazích je nutné respektovat určité principy," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz Jiří Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
16:17

Ruský prezident Vladimir Putin chce vyčlenit 20 bilionů rublů (v přepočtu 10 bilionů korun) na vývoj nových zbraní. Informovala o tom televize Dožď.

16:15

V ruských médiích se objevují zprávy, že konvoj může zůstat v polích poblíž hranic s Ukrajinou několik dnů.

Podle jednoho z řidičů, s nímž údajně mluvil reportér serveru New Times, se čeká na vyřízení formalit, což může trvat až do neděle.

15:42

"Máme sankce, to už tu dlouho nebylo, honem, co dělat? Embargo přichází z Kremlu. Naštěstí jsou tu politici a jsou ´připraveni pomoci´. Jednají, zasedají, vyzývají, činí se a informují o tom. Svým způsobem jsou ve svém živlu - mají co řešit a zdá se, vzniká dojem, že na nich (všechno) záleží. Je to vážné, ale mají řešení!" píše ve své glose Ruské sankce jsou pro politiky něco jako povodně Jan Lipold.

Jan Lipold
Jan Lipold | Foto: Aktuálně.cz
15:39

Přestože média připravovala čtenáře a posluchače na "velká rozhodnutí" k vývoji na Ukrajině, projev prezidenta Vladimira Putina hodnotí i západní komentátoři jako umírněný a smířlivý.

Poprvé po dlouhé době dokonce řeč hlavy státu nepřenášela žádná ruská televize.

15:34

Ruské sankce na sobě jako první přímo pociťují zaměstnanci finské mlékárenské firmy Valio.

Její vedení oznámilo, že posílá na nucenou dovolenou 800 zaměstnanců, protože uzavření ruského trhu nutí finského výrobce sýrů, jogurtů a dalších mléčných produktů snížit výrobu.

Někteří z oněch osmi stovek se už pravděpodobně do firmy nevrátí, uvedlo v prohlášení vedení společnosti.

Foto: Reuters
15:31

Podle dalších novinářů se u většiny kamionů zdá, že jde o vojenská vozidla přestříkaná na bílo. Řidiči tvrdí, že jsou dobrovolníci, ale podle všeho spíš jde o vojenské veterány. Nyní prý čekají na další instrukce, kdy a kam zamířit.

15:28

"Dvě helikoptéry, doprovázející konvoj, létají velmi nízko. Nyní přistály na polích poblíž," tweetuje z rusko-ukrajinského pohraničí reportér britského listu The Guardian Shaun Walker.

15:17

Finský prezident Sauli Niinistö bude v pátek jednat v Soči s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na tiskové konferenci ve své rezidenci řekl, že nepřijíždí jako prostředník řešení ukrajinského konfliktu, ale připustil, že bude usilovat o otevření komunikačních kanálů.

Finsko-ruský summit bude prvním Putinovým jednáním na ruské půdě s vysokým politikem Evropské unie od únorové olympiády v Soči.

14:32

Ostřelování centra ukrajinského Doněcku si podle tamní radnice vyžádalo nejméně dva mrtvé.

Agentura Novorossija, kterou provozují proruští povstalci, uvádí devět mrtvých. Na město podle ní dopadlo nejméně 20 dělostřeleckých granátů.

Foto: Reuters
14:26

Na pole, kde nyní parkuje konvoj, dorazili zástupci Mezinárodního Červeného kříže.

Kolona zastavila na poli asi 35 kilometrů od hranice s Ukrajinou.

14:09

Ukrajinská Národní bezpečnostní rada údajně momentálně nemá žádné zprávy o cestě ruského konvoje. Pokud se ale pokusí překročit hranice v místě, které nekontrolují prokyjevské jednotky, zastaví ho.

"Jeho pohyb bude zablokován všemi možnými způsoby," upozornil podle serveru Ukrinform mluvčí rady Andrij Lysenko.

14:04

Ruský konvoj by mohl obejít mezinárodní kontroly a vjet na ukrajinské území v místě, které nemá pod kontrolou vláda v Kyjevě. Píše to zpravodajský server Spiegel Online.

Úředník z ruského Doněcku redaktorům řekl, že už se tam na příjezd konvoje připravují. Ruské město leží přímo na trase do separatisty stále ovládaného Luhansku.

14:02

"Nahlédl jsem do dvou kamionů. Jeden byl plný pohanky, druhý spacích pytlů," píše od ruského konvoje reportér The Telegraph Roland Oliphant.

14:00

Vladimir Putin je přesvědčen, že by se Rusko mělo zaměřit na to, aby ropu a plyn prodávalo celosvětově v rublech. "Monopol amerického dolaru" podle něj ničí ekonomiku.

Rovněž upozornil, že povolil ministru obrany posílení ruské vojenské přítomnosti na Krymu.

13:44

Novináři, kteří doprovázejí ruský konvoj, mohli nahlédnout do kamionů. "Spací pytle! Chlapík nahoře má tetování pantera (či psa?) s padákem," tweetuje reportér The New York Times Andrew Roth.

13:40

Valerij Bolotov tvrdí, že se z čela "Luhanské lidové republiky" stahuje jen dočasně. Nahradit by ho měl dosavadní "ministr obrany" povstalecké republiky Igor Plotnickij.

13:38

Jak to nyní vypadá v Doněcku, do jehož centra dnes poprvé dopadly granáty? Podívejte se na fotografie agentury Reuters.

13:33

Během uplynulých 24 hodin zemřelo na východě Ukrajiny devět vojáků, oznámil mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Dalších 18 mužů podle něj bylo zraněno.

13:19

Ostřelování podle AFP hlásí i Luhansk, kde prý během 24 hodin zahynulo 22 civilistů. Tuto bilanci ale prozatím není možné nezávisle ověřit.

13:02

"Dvě tahle děťátka jsou hned v závěsu za konvojem," napsala na Twitteru pro změnu Courtney Weaverová z Financial Times.

12:57

Ukrajinský parlament podle očekávání schválil v závěrečném čtení návrh zákona o sankcích vůči ruským společnostem a představitelům podporujícím proruské separatisty. Dotknou se 172 lidí a 65 podniků, většinou z Ruska, které "financují terorismus".

Zákon navíc dává ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany právo zavést prakticky jakákoli sankční opatření včetně zmrazení účtů, zákazu přeletů letadel, blokování obchodních a licenčních smluv či zastavení tranzitu energetických surovin.

12:55

"Sjeli jsme z dálnice M4, na odbočce k ruskému pohraničnímu městu Doněck. Náklaďáky parkují v poli," tweetuje reportér BBC Steve Rosenberg, který doprovází konvoj ruské humanitární pomoci.

12:49

Vůdce ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij odmítl, že by vyzýval k vymazání Polska a Pobaltí z mapy. Tvrdí, že šlo o nesprávný překlad. Prý chtěl pouze říci, že "v případě velké války některé malé země ztratí perspektivu zůstat na politické mapě světa".

Podle výstředního politika, jenž svět svými ostrými výroky udivuje poměrně často, je nicméně "potřeba uvažovat o obnovení (ruského) impéria". A Vladimir Putin by podle něj měl být prohlášen "nejvyšším vůdcem".

Foto: Reuters
12:36

Do blízkosti centra Doněcku dopadly vůbec poprvé dělostřelecké granáty. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na očité svědky.

Dokládají to i příspěvky na Twitteru či video na YouTube, jehož autenticitu nelze ověřit.

Foto: Reuters
12:22

"Musíme rozvážně, důstojně a účinně pracovat na budování naší země, ne na tom, abychom ji odřízli od okolního světa," nechal se rovněž slyšet Putin v Jaltě.

12:20

Šéf Kremlu upozornil, že "krveprolití na Ukrajině musí být zastaveno co nejdříve".

Zároveň vyzval k větší jednotě. "Musíme se spojit, ale ne kvůli válkám či konfliktům, nýbrž kvůli dřině ve jménu Ruska a pro Rusko."

Ruský prezident Vladimir Putin je po čtvrt roce opět na anektovaném Krymu. Navštíví zde nejen Černomořskou flotilu, ale promluví i v parlamentu.
Ruský prezident Vladimir Putin je po čtvrt roce opět na anektovaném Krymu. Navštíví zde nejen Černomořskou flotilu, ale promluví i v parlamentu. | Foto: Reuters
12:14

Ruský prezident Vladimir Putin promluvil ke krymským politikům. Přislíbil mimo jiné vyšší penze na anektovaném poloostrově. Dodal, že podporuje ruštinu, ukrajinštinu, ale i jazyk krymských Tatarů.

12:00

Valerij Bolotov rezignoval kvůli zdravotním problémům. "Následky zranění mi nedovolují, abych v čase těžké války vynaložil veškeré své úsilí ve prospěch Luhansku," citovala ho agentura RIA Novosti.

"Není žádným tajemstvím, že jsme na pokraji humanitární katastrofy. Za těchto okolností musí vůdce republiky pracovat na hranicích svých možností."

11:45

Ekonomické sankce, které minulý týden uvalilo Rusko na země Evropské unie, způsobí Polsku miliardové ztráty, v mnoha případech navíc zemi navždy zavřou cestu na ruský trh.

"Obchodní spojení, které bylo jednou přerušené, už bude těžké znovu navázat," varuje profesor Varšavské univerzity Andrzej Cieślik v rozhovoru pro deník Insider. Vyvrací také částečně mýtus o hrdinných Polácích, kteří na rozdíl od Čechů "nefňukají" a jdou sankcím hrdě naproti.

jablka sankce
jablka sankce | Foto: DVTV
11:20

"Ukrajina se snaží porazit ruský humanitární konvoj s vlastními 19 kamiony. Ale proč teď? Vypadá to pokrytecky," poznamenává na Twitteru novinář Maxim Eristavi.

11:03

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že země se musí připravit na případné narušení dodávek ruského plynu.

Slovensko přitom příští týden má otestovat reverzní dodávku plynu na Ukrajinu. Ta od Gazpromu už řadu týdnů nic nedostává, jelikož se nedokáže dohodnout na ceně a splátce několikamiliardového dluhu.

Foto: Martin Svozílek/Economia
10:58

Šéf proruských separatistů v Luhansku a Luhanské oblasti Valerij Bolotov rezignoval na svoji funkci. Bez udání důvodu to oznámila ruská televize Rossija24.

Bolotov byl premiérem samozvané "Luhanské lidové republiky", kterou místní povstalci vyhlásili společně se sousední "Doněckou lidovou republikou". Její "premiér" Alexandr Borodaj odstoupil minulý týden.

Foto: Reuters
10:50

Konvoj na východ Ukrajiny posílá i Kyjev.

"Kamiony s humanitární pomocí z Kyjeva, Dněpropetrovsku a Charkova jsou na cestě do Luhanské a Doněcké oblasti," informovala vláda.

10:29

Ruský ropný gigant Rosněfť se kvůli západním sankcím dostal do potíží.

Jeho šéf Igor Sečin proto požádal ruskou vládu o pomoc ve výši 1,5 bilionu rublů (v přepočtu asi 830 miliard korun), napsala agentura Reuters s odvoláním na ruský list Vedomosti.

Foto: Reuters
10:16

"Odstupuji!"

"Vždycky jsem chtěl říct: Vovo! Nemáš pravdu."

"Vedení země má problémy se zdravým rozumem."

To je jen pár příspěvků, které se objevily na ruskojazyčném účtu premiéra Dmitrije Medveděva. Podle vlády se profilu na sociální síti zmocnili hackeři a zprávy "nejsou dílem ministerského předsedy".

Paralympiáda Soči 2014: slavnostní zahájení (Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin)
Paralympiáda Soči 2014: slavnostní zahájení (Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin) | Foto: Reuters
10:10

Mezinárodní Červený kříž se vložil do rozepří mezi Moskvou a Kyjevem. Mluvčí organizace prohlásil, že by znesvářené strany neměly politizovat dodávku pomoci na východ Ukrajiny.

09:50

Prokyjevské jednotky údajně úspěšně pokračují ve svých snahách odříznout bojovníky samozvané "Luhanské lidové republiky" od přístupu na hranice s Ruskem.

09:47

Konvoj s ruskou humanitární pomocí míří na jih. Podle reportéra BBC je jeho cílem podle všeho Rostov na Donu, město nedaleko oblastí kontrolovaných separatisty.

09:41

Ruská státní agentura ITAR-TASS vyzpovídala kvůli dění na Ukrajině mluvčího ministerstva zahraničí Severní Koreje. Podle něj jsou dramatické události "způsobeny vměšováním Spojených států a západních zemí do vnitřních záležitostí země".

Představitel stalinistického režimu, jenž je znám ostrými vyjádřeními (KLDR například označila jihokorejskou prezidentku za prostitutku), dodal, že cílem Západu je "vytvoření proamerického režimu a kruhu kolem Ruska".

Foto: Reuters
09:01

Prezident Miloš Zeman podporuje případné kompenzace pro české potravinářské firmy postižené sankcemi na vývoz jejich produktů.

Žádný z podniků podle hlavy státu nemůže za to, že Evropská unie sankce vyhlásila a Rusko na to následně reagovalo vlastním opatřením. Podpora by měla přijít v rámci unijní zemědělské politiky, řekl prezident ve středečním rozhovoru pro Českou televizi.

08:36

Proruští separatisté se přeskupují a chystají na protiútok. Podle vojenského analytika Dmytra Tymčuka se tak děje hned na několika místech.

"Teroristé nadále soustředí své síly poblíž obce Snižne (nedaleko odsud byl sestřelen malajsijský boeing - pozn. red.), převážejí velké množství sil a výzbroje," napsal.

08:21 Drtinová a Veselovský

"Ruský konvoj není standardní pomoc," říká v rozhovoru pro DVTV vedoucí zahraničních projektů organizace ADRA Jana Škubalová.

A dodává, že o pomoc musí požádat stát, do kterého náklad směřuje. Organizace vypravuje konvoje výjimečně, spolupracuje s lokálními partnery.

Konvoj ruských kamionů s humanitární pomocí pro východní Ukrajinu.
Konvoj ruských kamionů s humanitární pomocí pro východní Ukrajinu. | Foto: Reuters
08:13

Rusko se snaží za každou cenu zabránit přístupu sankcionovaného zboží ze Západu. Spolupráci mu nyní podle agentury ITAR-TASS přislíbilo Bělorusko.

"Máme zcela jasnou dohodu s Běloruskem, že neumožní re-export ze zemí, které spadají pod naše ekonomické restrikce," řekl televizi Rossija 24 vicepremiér Arkadij Dvorkovič.

7:55

Co si myslí lidé v obleženém a ostřelovaném Doněcku? Redaktor Aktuálně.cz telefonicky oslovil některé z nich. Přečtěte si článek Svědci: Ukrajinská armáda je jako dobyvatel. Pálí i do škol

7:47

K situaci na Ukrajině by se dnes podle ruských médií mohl vyslovit prezident Vladimir Putin, který končí dvoudenní návštěvu Krymu. Ve středu tam vedl schůzi prezidentské Bezpečnostní rady a jednal s šéfy ruské správy poloostrova a přístavu Sevastopol. Dnes má Putin v plánu uspořádat velké zasedání vlády za účasti federálních poslanců a senátorů, jehož hlavním tématem bude Ukrajina. Podle moskevského rozhlasu nelze vyloučit "nová rozhodnutí".

Foto: Reuters
7:46

K ukrajinským hranicím má dnes dorazit ruský konvoj, který ruská vláda vypravila v noci na úterý. Podle nepotvrzených informací by měl přijet na některý z přechodů v Luhanské oblasti, kde ho má prověřit tým složený z ukrajinských celníků a pohraničníků a pracovníků Červeného kříže. Pak by měla kolona zamířit přes povstalecké území do obleženého Luhansku.

Foto: Reuters
7:45

Ukrajinský parlament bude ve druhém čtení projednávat návrh rámcového zákona o zavedení sankcí proti ruským firmám a jednotlivým občanům. Zákon, který v úterý prošel prvním čtením, sankce přímo nezavádí, k jejich vyhlášení zmocňuje ukrajinskou Radu národní bezpečnosti a obrany. Ta počítá s postihem 172 lidí a 65 podniků.

Vládní předloha umožňuje zavést prakticky jakákoli sankční opatření včetně zmrazení účtů, zákazu přeletů letadel, blokování obchodních a licenčních smluv či zastavení tranzitu energetických surovin. Právě možnost zastavení dodávek ropy a plynu do Evropy vyvolává obavy jak evropských zákazníků, tak ruských dodavatelů, kteří ukrajinské ropovody a plynovody využívají.

07:35

Vůdce doněckých povstaleckých jednotek Igor Girkin-Strelkov byl těžce zraněn, oznámila ve středu s odvoláním na důvěryhodné zdroje agentura východoukrajinských vzbouřenců Novorossija.

Stav "ministra obrany" samozvané "Doněcké lidové republiky" je podle ní vážný.

Foto: Reuters
07:32

Nejprve krátké shrnutí středečního dění:

Ukrajinská vláda odmítla ruskou pomoc. Premiér Arsenij Jaceňuk označil počínání Moskvy, která oznámila, že na východ Ukrajiny posílá bezmála 300 kamionů s 2000 tunami pomoci, za cynické. Ministr vnitra pak oznámil, že konvoji nebude umožněn přístup do Charkovské oblasti.

Počet mrtvých se na Ukrajině podle OSN za poslední dva týdny zdvojnásobil. Nyní jich je podle Spojených národů 2068, přičemž jde údajně o velmi mírné odhady.

07:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 14. 8. 2014 21:40
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy