reklama
 
 

Živě: Konvoj se zastavil, Rusové staví u hranic tábor

Aktualizováno 14. 8. 2014 21:40
reklama
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Souhrn událostí

reklama
21:40
 

Polsko zvažuje uvalení sankcí na dovoz uhlí z Ruska. Uvedl to bez dalších podrobností polský ministr zahraničních věcí Radoslaw Sikorski. Polsko patří v Evropské unii mezi hlasitější zastánce tvrdších sankcí vůči Rusku kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Ruské uhlí navíc představuje konkurenci pro polské těžaře, upozornila agentura Reuters.

20:50

Boje na východě Ukrajiny přinutily řadu uhelných dolů omezit či úplně zastavit těžbu. Tato situace ohrožuje ukrajinský trh s elektřinou a mohla by přimět vládu k omezení vývozu uhlí, napsala agentura Reuters.

Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem těžby jsou Doněcká a Luhanská oblast. Podle ukrajinského nezávislého svazu těžařů již provoz zcela zastavila zhruba polovina ze 115 ukrajinských uhelných dolů.

"Provoz zbývajících dolů je chaotický. Přerušování a zahajování těžby závisí na dodávkách elektřiny a blízkosti bojů," řekl agentuře Reuters předseda svazu Mychajlo Volyněc. V červenci podle něj těžba uhlí meziročně klesla o 22 procent na 5,6 milionu tun.

20:15
 

Ukrajina zavedla sankce proti hlavním ruským leteckým společnostem, které využívají k tranzitu ukrajinský vzdušný prostor. Letecké společnosti Aeroflot a Transaero musejí napříště žádat o zvláštní povolení pro každý jednotlivý přelet. Sankce vstupují v platnost ve čtvrtek večer.

19:50

Doněckem dnes celý den otřásaly exploze dělostřeleckých granátů. Střelba těžce poškodila dvě obchodní střediska a zasáhla několik obytných domů. Explozemi je poškozen centrální plynovod a elektrická rozvodná síť. Přímý zásah hlásí městská nemocnice, kde tlaková vlna rozbila desítky oken.

Nejtragičtější incident dnes zaznamenalo město Zuhres asi 40 kilometrů východně od Doněcka. Po zásahu šrapnelem tam zahynulo 15 lidí, z toho tři děti. Dalších 19 lidí bylo zraněno. Podle serveru Cenzor byla palba vedena z povstaleckých pozic.

19:30

Vladimir Putin je přesvědčen, že mnozí evropští politici by rádi skoncovali se sankčním soubojem mezi Bruselem a Moskvou a vrátili by se raději k dřívější spolupráci s Ruskem. Šéf Kremlu to v Jaltě prohlásil v besedě s francouzským podnikatelem a politikem Philippem de Villiers, o níž informovala agentura ITAR-TASS.

Ruské sankce proti dovozu evropských potravin byly podle Putina vynucené. Jejich cílem prý nebylo někoho poškodit, Moskva jen chránila vlastní zemědělskou produkci, řekl ruský prezident francouzskému hostu, který má údajně v úmyslu vybudovat na Krymu zábavní park.

"Mnozí v Evropě včetně politiků a mých kolegů se chtějí co nejdřív z této situace dostat, protože poškozuje naši spolupráci," řekl Putin. Nedávno prý hovořil se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem a z jeho nálady to vycítil.

18:10

Ruská veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor se rozhodla povolit dovoz vepřového z Číny. Krok přichází krátce poté, co Moskva zakázala dovoz masa a dalších potravin z Evropské unie a Spojených států.

Rosselchoznadzor hodlá podle svého šéfa Sergeje Dankverta v příštích dnech zveřejnit seznam čínských podniků, které získají povolení k vývozu vepřového do Ruska.

18:05

Ruský důstojník Igor Girkin-Strelkov, který byl údajně ve středu těžce zraněn během bojových operací na východě Ukrajiny, požádal o uvolnění z funkce šéfa doněckých ozbrojenců. Oznámila to v tiskové zprávě povstalecká agentura Novorossija. Podle zdrojů ruské agentury Interfax vůdce proruského povstání zraněn není, přesunut byl jen na jinou "důležitou" práci.

17:10

Podle ukrajinských médií jsou posádky nákladních vozidel sestaveny z demobilizovaných ruských výsadkářů, pozná se to prý podle charakteristického tetování.

16:41

Posádky ruských kamazů údajně u hranic budují stanový tábor, kde podle všeho budou chtít nocovat, napsala agentura UNIAN. Za konvojem se podle ukrajinských médií blíží k hranicím vojenská kolona.

16:39

Po Moskvě a Kyjevu chce svůj vlastní konvoj vyslat i nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov.

Muž, jenž před konfliktem zaměstnával v Donbasu několik set tisíc lidí, plánuje, že potravinové pomoci pro Doněckou a Luhanskou oblast má být nejméně 6000 tun, tedy zhruba trojnásobné množství ve srovnání s pomocí z Ruska.

Náklad má rozdělovat několik kolon po stovce tahačů.

Ukrajina - Rinat Achmetov Rinat Leonidovyč Achmetov, nejbohatší muž Ukrajiny. | Foto: Komul/Wikimedia Commons
16:26

Generál Donald M. Campbell, velitel amerických pozemních sil v Evropě, přicestoval ve čtvrtek do Polska. Cílem jeho návštěvy jsou rozhovory o navýšení vojenské přítomnosti USA v zemi. To ostatně na Twitteru potvrdil i velvyslanec v Polsku Stephen Mull.

16:21

"Politici i novináři se jali horečně vypočítávat, kolik bude Čechy poslední kolo sankcí stát, kolik pracovních míst bude ztraceno, které české firmy na to doplatí.

Nic proti rozumnému vyčíslování ekonomických dopadů této nejnovější studené války, ale když se to přehání, snadno nám může začít unikat smysl celé věci. Tím je skutečnost, že Rusko svým chováním na východní Ukrajině a před tím na Krymu porušuje mezinárodní právo, chová se agresivně a je potenciálním nebezpečím nejen pro své bývalé satelity.

Účelem sankcí je nejen přivést Kreml k rozumu tím, že se mu vojenské dobrodružství nevyplatí, ale ukázat, že v mezinárodních vztazích je nutné respektovat určité principy," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz Jiří Pehe.

Blog: Jiří Pehe
16:17

Ruský prezident Vladimir Putin chce vyčlenit 20 bilionů rublů (v přepočtu 10 bilionů korun) na vývoj nových zbraní. Informovala o tom televize Dožď.

16:15

V ruských médiích se objevují zprávy, že konvoj může zůstat v polích poblíž hranic s Ukrajinou několik dnů.

Podle jednoho z řidičů, s nímž údajně mluvil reportér serveru New Times, se čeká na vyřízení formalit, což může trvat až do neděle.

15:42
Aktuálně.cz

"Máme sankce, to už tu dlouho nebylo, honem, co dělat? Embargo přichází z Kremlu. Naštěstí jsou tu politici a jsou ´připraveni pomoci´. Jednají, zasedají, vyzývají, činí se a informují o tom. Svým způsobem jsou ve svém živlu - mají co řešit a zdá se, vzniká dojem, že na nich (všechno) záleží. Je to vážné, ale mají řešení!" píše ve své glose Ruské sankce jsou pro politiky něco jako povodně Jan Lipold.

Jan Lipold Jan Lipold
15:39

Přestože média připravovala čtenáře a posluchače na "velká rozhodnutí" k vývoji na Ukrajině, projev prezidenta Vladimira Putina hodnotí i západní komentátoři jako umírněný a smířlivý.

Poprvé po dlouhé době dokonce řeč hlavy státu nepřenášela žádná ruská televize.

15:34
Aktuálně.cz

Ruské sankce na sobě jako první přímo pociťují zaměstnanci finské mlékárenské firmy Valio.

Její vedení oznámilo, že posílá na nucenou dovolenou 800 zaměstnanců, protože uzavření ruského trhu nutí finského výrobce sýrů, jogurtů a dalších mléčných produktů snížit výrobu.

Někteří z oněch osmi stovek se už pravděpodobně do firmy nevrátí, uvedlo v prohlášení vedení společnosti.

Automat na mléko Foto: Reuters
15:31

Podle dalších novinářů se u většiny kamionů zdá, že jde o vojenská vozidla přestříkaná na bílo. Řidiči tvrdí, že jsou dobrovolníci, ale podle všeho spíš jde o vojenské veterány. Nyní prý čekají na další instrukce, kdy a kam zamířit.

15:28
Twitter

"Dvě helikoptéry, doprovázející konvoj, létají velmi nízko. Nyní přistály na polích poblíž," tweetuje z rusko-ukrajinského pohraničí reportér britského listu The Guardian Shaun Walker.

15:17

Finský prezident Sauli Niinistö bude v pátek jednat v Soči s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na tiskové konferenci ve své rezidenci řekl, že nepřijíždí jako prostředník řešení ukrajinského konfliktu, ale připustil, že bude usilovat o otevření komunikačních kanálů.

Finsko-ruský summit bude prvním Putinovým jednáním na ruské půdě s vysokým politikem Evropské unie od únorové olympiády v Soči.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 14. 8. 2014 7:30

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama