Zemřela známá polská socioložka Jadwiga Staniszkisová, bylo jí 81 let

ČTK ČTK
15. 4. 2024 22:13
Zemřela známá polská socioložka Jadwiga Staniszkisová, bylo jí 81 let

Ve věku 81 let zemřela známá polská socioložka, politoložka, profesorka humanitních věd a publicistka Jadwiga Staniszkisová, uvedla dnes polská média s odvoláním na její dceru. V mládí byla Staniszkisová spjatá s opozicí proti komunistickému režimu, byla poradkyní protikomunistického hnutí Solidarita a po vyhlášení výjimečného stavu publikovala v nelegálním tisku. Příští týden by se dožila 82 let, uvedla televize TVN 24 na svém webu.

Její rané publikace, ve kterých kritizovala mýtus Solidarity, dlouho nebyly v Polsku vydávané. Později se ve svých vědeckých pracích zabývala problémy transformace, teorií reálného socialismu a institucionalizací postkomunistického pořádku. Jako fejetonistka a publicistka byla spjata s týdeníky blízkými předchozí vládě strany Právo a spravedlnost (PiS), současně však kritizovala PiS za sklouzávání k autoritářskému režimu.

V posledních letech se z média stáhla kvůli nemoci. Dcera si stěžovala, že kontakt s matkou je obtížný vinou Alzheimerovy choroby, dodala TVN.

 

Právě se děje

Další zprávy