18. 5. 2014 23:04
Clyde Snow zemřel v pátek ve věku 86 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Zemřel slavný americký forenzní odborník a antropolog Clyde Snow, který během své kariéry zkoumal například ostatky zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho, nacistického lékaře Josefa Mengeleho či egyptského faraona Tutanchamona.

Odborníkovi, který se podílel i na identifikaci obětí válečných konfliktů a katastrof, bylo 86 let. O jeho pátečním úmrtí napsal deník The New York Times.

Nekrology v amerických médiích o Snowovi píší jako o legendě oboru a přirovnávají ho k detektivovi. Dokázal prý totiž i z kusých či málo zachovalých pozůstatků složit obrázek o dávno mrtvém člověku a jeho životě.

"V lidském těle je 206 kostí a 32 zubů. Všechny nám vyprávějí nějaký příběh," tvrdil Snow, který pomáhal vyšetřovatelům už v době, kdy ještě nebyla známá identifikace pomocí DNA.

Jeho oborem byla forenzní antropologie, která na rozdíl od forenzní patologie nezkoumá mrtvá těla, ale pouze kosterní pozůstatky.

"Doktor Snow dokázal odhadnout věk dítěte podle mezer mezi lebečními kostmi, které se časem zmenšují. Uměl říci, zda byl dotyčný levák nebo pravák podle malého rozdílu v délce paží. Ze struktury kostí odhadl množství svalové hmoty a z něj pak povolání či zvyky," popsal deník.

Snow si získal renomé při identifikaci ostatků v hromadných hrobech - pracoval například ve Rwandě, Argentině, Bosně či Iráku, zkoumal však i pozůstatky obětí bombového útoku v Oklahomě. Kromě toho držel v ruce kosti Josefa Mengeleho nebo z kostry rekonstruoval podobu egyptského faraona.

před 23 minutami

AS Řím gólem v nastavení vybojoval výhru nad Spezií

Fotbalisté AS Řím porazili gólem v nastavení nováčka italské ligy Spezii 4:3 a jsou třetí v tabulce. Dvěma brankami k výhře v zápase 19. kola pomohl Borja Mayoral. AS se pomstil Spezii za úterní vyřazení v osmifinále Italského poháru.

Mayoralovy branky pokaždé načaly gólový účet poločasu. Španělský útočník nejprve v 17. minutě otevřel skóre, chvíli po změně stran pak zařídil Římanům vedení 2:1, které navýšil v 55. minutě Karsdorp.

Spezia se přesto dokázala do utkání vrátit. Už v 59. minutě snížil Farias a v závěru normální hrací doby přiblížil nováčka k bodu Verde. Domácí se pozdním vyrovnáním zaskočit nenechali a v 92. minutě strhl výhru na jejich stranu Pellegrini.

AS odsunulo ze třetího místa Neapol, která ztrácí na "Giallorossi" tři body, má však dva duely k dobru.

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.