Zemřel lékař, který zkoumal ostatky Kennedyho i Mengeleho

ČTK ČTK
18. 5. 2014 23:04
Clyde Snow zemřel v pátek ve věku 86 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Zemřel slavný americký forenzní odborník a antropolog Clyde Snow, který během své kariéry zkoumal například ostatky zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho, nacistického lékaře Josefa Mengeleho či egyptského faraona Tutanchamona.

Odborníkovi, který se podílel i na identifikaci obětí válečných konfliktů a katastrof, bylo 86 let. O jeho pátečním úmrtí napsal deník The New York Times.

Nekrology v amerických médiích o Snowovi píší jako o legendě oboru a přirovnávají ho k detektivovi. Dokázal prý totiž i z kusých či málo zachovalých pozůstatků složit obrázek o dávno mrtvém člověku a jeho životě.

"V lidském těle je 206 kostí a 32 zubů. Všechny nám vyprávějí nějaký příběh," tvrdil Snow, který pomáhal vyšetřovatelům už v době, kdy ještě nebyla známá identifikace pomocí DNA.

Jeho oborem byla forenzní antropologie, která na rozdíl od forenzní patologie nezkoumá mrtvá těla, ale pouze kosterní pozůstatky.

"Doktor Snow dokázal odhadnout věk dítěte podle mezer mezi lebečními kostmi, které se časem zmenšují. Uměl říci, zda byl dotyčný levák nebo pravák podle malého rozdílu v délce paží. Ze struktury kostí odhadl množství svalové hmoty a z něj pak povolání či zvyky," popsal deník.

Snow si získal renomé při identifikaci ostatků v hromadných hrobech - pracoval například ve Rwandě, Argentině, Bosně či Iráku, zkoumal však i pozůstatky obětí bombového útoku v Oklahomě. Kromě toho držel v ruce kosti Josefa Mengeleho nebo z kostry rekonstruoval podobu egyptského faraona.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 2 hodinami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Další zprávy