reklama
 
 

Zemětřesení u severořeckého pobřeží cítili i v Instanbulu

Aktualizováno 24. 5. 2014 17:12
Epicentrum otřesu leželo v Egejském moři zhruba 77 kilometrů jihozápadně od přístavu Alexandrupolis v hloubce deseti kilometrů.

Londýn - Podmořské zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály bylo dnes registrováno v Egejském moři u pobřeží severního Řecka a v západní části Turecka, v části východního Středomoří a u Balkánského poloostrova.

Oběti na životech ani větší materiální škody nejsou hlášeny. Turecký úřad pro mimořádné situace ale podle agentury AFP nejnověji hovoří už o 266 zraněných, většinou prý v důsledku vzniklé paniky a snah co nejrychleji utéci z budov.

Ošetření kvůli lehčím zraněním vyhledali především obyvatelé ostrova Gökçeada a protilehlé pobřežní oblasti. V soukromé televizi NTV to podle agentury AP uvedl guvernér provincie Çanakkale, k níž Gökçeada patří, Ahmet Cinar.

Zraněno bylo v této oblasti kolem stovky osob, asi 30 z nich muselo být hospitalizováno. Poškozeny byly některé staré domy v provincii, v Çanakkale byli evakuováni pacienti ze státní nemocnice, na jejíchž zdech se objevily praskliny. Nemocní byli podle Cinara dočasně umístěni v polní nemocnici.

Lehké zranění utrpěla podle řecké policie také britská turistka na letišti ostrova Limnos.

Lidé otřesy cítili i v Istanbulu nebo Aténách

Epicentrum otřesu podle americké geologické služby USGS leželo v Egejském moři mezi ostrovy Limnos a Samothraki, zhruba 77 kilometrů jihozápadně od řeckého přístavu Alexandrupolis blízko hranic s Tureckem. Ohnisko se podle USGS nacházelo v hloubce deseti kilometrů, Aténský geologický institut naproti tomu uvedl hloubku 27 kilometrů.

Hlavní zemětřesení i řada následných otřesů byly podle agentury DPA zaznamenány i v Aténách, Istanbulu a v Bulharsku. Podle očitých svědků vyvolaly paniku především mezi obyvateli ostrovů Limnos, Thasos a Samothraki. Tisíce jich prý ve strachu vybíhaly do ulic.

"Zdálo se, jako by se celý ostrov zdvihal a klesal. Zachvátila nás panika," řekl agentuře DPA kardiolog Jorgos Kalojannis žijící na Limnosu.

autor: ČTK | 24. 5. 2014 12:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama