Zakladatel WikiLeaks obviněný ze špionáže se opět neúčastní soudního procesu

ČTK ČTK
21. 2. 2024 12:53
Zakladatel WikiLeaks obviněný ze špionáže se opět neúčastní soudního procesu

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange se ani ve středu neúčastní slyšení u londýnského vrchního soudu, podle příspěvku WikiLeaks na síti X má vážné zdravotní potíže. V druhý a poslední den procesu se Assangeovi advokáti snaží přesvědčit dvojici soudců, že rozhodnutí o jeho vydání ke stíhání ve Spojených státech si zaslouží další přezkoumání. Zástupci americké vlády argumentují, že USA by měly Assange stíhat za špionáž a že jeho obvinění není politicky motivované, nýbrž založené na důkazech a vládě práva.

Dvaapadesátiletý Australan čelí v USA 18 obviněním, z toho 17 za špionáž. Podle zástupce Spojených států Assange "ohrozil strategické národní bezpečnostní zájmy USA" a vystavil riziku jednotlivce, jejichž jména figurují v uniklých dokumentech a na videích, píše agentura Reuters.

WikiLeaks s Assangem v čele zveřejnila miliony dokumentů, včetně řady utajovaných zpráv souvisejících s válkou, špionáží a korupcí. V roce 2010 se například na WikiLeaks objevilo video pořízené z amerického vojenského vrtulníku, jež zachycovalo zabíjení civilistů v Bagdádu. O několik let později server informoval o amerických odposleších francouzských prezidentů Jacquesa Chiraka, Nicolase Sarkozyho a Françoise Hollandea a v roce 2017 zveřejnil tisíce dokumentů o praktikách americké kybernetické špionáže.

Stíhaný vydavatel, aktivista a programátor má řadu podporovatelů, kteří protestovali před budovou londýnského soudu. V úterý se za Assange postavily desítky europoslanců nebo německých poslanců, především z liberálněji a levicově založených politických stran, kteří se odvolávali na svobodu médií a potenciálně problematické okolnosti Assangeova uvěznění v USA, které by podle nich u něj mohlo vyvolat sebevražedné sklony.

 

Právě se děje

Další zprávy