Moskva - Ruské úřady už s jistotou vědí, co způsobilo smrt dvaceti ruských námořníků na palubě ruské jaderné ponorky.
Vyšetřování potvrdilo, že jeden z členů posádky spustil svévolně protipožární bezpečnostní systém. Právě z něj unikla do prostoru nebezpečná chemikálie, informovala agentura Ria-Novosti s odvoláním na závěrečnou zprávu vyšetřovací komise.
"Zahájili jsme vyšetřování jednoho člena posádky, který - bez jediného důvodu - spustil systém, v důsledku čehož zahynulo dvacet lidí," řekl Reuters generální prokurátor přidělený k tomuto případu Vladimir Markin.
Námořník svou vinu nepopřel. Čelí obvinění z "porušení námořních pravidel s následkem zavinění smrti osob z nedbalosti".
Neštěstí se stalo při testování nové ponorky Něrpa; zkoušky se odehrály v Japonském moři. Stroj se po incidentu vrátil nepoškozený na základnu poblíž Vladivostoku.
Na palubě v té době vezl dvacet mrtvých a 21 přiotrávených.
Námořníci posléze vypověděli, že se incident stal v okamžiku, kdy část posádky spala. Proto nedokázala zareagovat na výstražný signál a nasadit si plynovou masku.
"Odpočíval jsem po službě. Náhle se nade mnou začal šířit freon. Bylo to jako droga. Ztratil jsem vědomí," řekl jeden z přiotrávených námořníků Viktor Rifk listu Komsomolskaja Pravda.
Freon je plyn těžší než vzduch - proto ho vytlačí, takže člověk, který je freonem obklopen, nemá dost kyslíku a udusí se. Objevitel freonu jej předváděl tak, že plyn hluboce vdechl a pak pomalým vyfouknutím uhasil svíčku - dokazoval tak, že freon není jedovatý a je nehořlavý.
Šlo o nejhorší ruskou námořní nehodu od tragédie ponorky Kursk. Tehdy, v roce 2000, se ponorka potopila po výbuchu torpéda na dno Barentsova moře. Na palubě v té chvíli bylo 118 námořníků.