Za čtvrt století bude Číňanů už 1,5 miliardy

man, Reuters
4. 12. 2007 13:59
O titul nejlidnatější země světa Čína nepřijde
Dopravní špička v ranním Pekingu. Ve městě už žije téměř osmnáct miliónů lidí.
Dopravní špička v ranním Pekingu. Ve městě už žije téměř osmnáct miliónů lidí. | Foto: Reuters

Peking - Přestože Čína ve snaze snížit populaci uplatňuje od konce sedmdesátých let takzvanou politiku jednoho dítěte, nepodaří se jí počet obyvatelstva snížit.

Nová studie pekingské univerzity předpovídá, že v roce 2033 bude v zemi žít už půldruhé miliardy lidí. Dnes je jich 1,3 miliardy.

"Populační nárůst se během pěti let urychlí. Dnes přichází na svět ročně 16 miliónů Číňanů, v roce 2012 už to bude devatenáct miliónů," uvedl jeden z autorů prognózy, profesor Čaj Čen-vu.

Nejlidnatější státy
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Nejlidnatější státy

Čína 1,3 mld. Indie 1 mld USA 300 mil. Indonésie 240 mil. Brazílie 185 mil Pákistán 160 mil

Politika jednoho dítěte spočívá v tom, že manželským párům žijícím ve městech je povoleno mít pouze jednoho potomka. Ti, kteří bydlí na venkově, mohou mít děti dvě.

Zejména na venkově se však tento zákaz často obchází a rodiny bývají mnohem početnější. Pokuty za porušení zákona příliš nezabírají.

Problémem Číny je zejména přelidněnost východních částí země.

Z chudého vnitrozemí se milióny lidí přemísťují do měst na východě. Do Pekingu přišlo v posledních letech mnoho Číňanů za prací, v metropoli už žije téměř osmnáct miliónů lidí.

Vláda hájí svou politiku tvrzením, že omezení porodnosti přispělo k hospodářskému vzestupu Číny a vyšší životní úrovni většiny jejích obyvatel.

A pomohlo vyřešit problémy s nedostatkem půdy, vody a energetických zdrojů.

Někteří demografové ale varují, že v budoucnosti může zemi zasáhnout krize kvůli příliš velkému počtu lidí v důchodovém věku.

 

Právě se děje

Další zprávy