Z USA dorazí do Mexika denně 2000 zbraní, tvrdí tamní úředník.

ČTK ČTK
6. 11. 2018 22:46
Do Mexika dorazí denně přes hranici se Spojenými státy ilegálně asi dva tisíce zbraní, které skončí v rukou organizovaného zločinu. Prohlásil do dnes v mexické metropoli šéf vládní komise pro národní bezpečnost Renato Sales. V diskusi se studenty na univerzitě Sales podle místních médií také vyzval Washington k přísnější regulaci držení zbraní a ke spolupráci v boji proti jejich pašování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Spojené státy nás žádají, abychom podpořili jejich migrační politiku, a my je žádáme, aby upravily svou politiku držení zbraní. Paradoxně je tam mnohem jednodušší koupit si dlouhou zbraň než sirup na kašel, na sirup potřebujete předpis od doktora, na zbraň nic," uvedl šéf úřadu pro bezpečnost Sales.

Sales také řekl, že v USA je více zbraní než obyvatel. "Většina z těchto více než 300.000 zbraní je soustředěna v pohraničních státech s Mexikem - v Kalifornii, Arizoně, Novém Mexiku a hlavně v Texasu," uvedl Sales. To podle něj také přispělo k nárůstu počtu vražd v Mexiku.

Podle mexického statistického úřadu bylo loni v Mexiku zavražděno rekordních 31.174 lidí, což je o 6615 více než v roce 2016. Většina obětí byla zastřelena.

Politiku držení zbraní v USA kritizovala na přednášce na Mexické národní autonomní univerzitě (UNAM) i zástupkyně generálního prokurátora pro lidská práva a prevenci zločinu Sara Herreríasová.

Za zpřísnění regulace prodeje zbraní se letos ve Spojených státech konala řada demonstrací. Masové protesty zorganizovali na jaře studenti po dalším masakru se střelnou zbraní, tehdy střelec na střední škole ve městě Parkland na Floridě zabil 17 lidí.

Právo na držení zbraní zaručuje Američanům ústava. Proti zpřísnění regulace držení zbraní vystupuje v zemi mocná zbrojařská lobby Národní asociaci držitelů zbraní (NRA) a proti je i americký prezident Donald Trump.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Sáblíková byla druhá v závodu na 3000 metrů na Světovém poháru v Naganu

Rychlobruslařka Martina Sáblíková byla druhá v závodu na 3000 metrů na Světovém poháru v Naganu. V rekordu dráhy vyhrála Ivanie Blondinová z Kanady.

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Zdráhalová ovládla na SP divizi B na kilometru

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová na Světovém poháru v Naganu ovládla divizi B v závodu na 1000 metrů a zajistila si tak pro příští díl seriálu start mezi nejlepšími na této trati. Třiadvacetiletá česká reprezentantka zajela čas 1:16,225 a o dvě sekundy si tak vylepšila sezonní maximum.

Zdráhalová se dnes stejně jako Martina Sáblíková představí i v závodě na 3000 metrů, ve kterém budou obě startovat v divizi A. Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková bude hájit vedení v průběžném pořadí SP, v závěrečné rozjížďce nastoupí společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady.

před 1 hodinou

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy