Z kont mrtvého Haidera zmizely miliony. Byly z úplatků?

Radim Klekner Radim Klekner
2. 8. 2010 13:29
Někdejší vůdce rakouských Svobodných převedl do Lichtenštejnska peníze fiktivních firem.
Haider zemřel v roce 2008 při autonehodě, teď se vynořily informace o jeho tajných kontech v Lichtenštensku
Haider zemřel v roce 2008 při autonehodě, teď se vynořily informace o jeho tajných kontech v Lichtenštensku | Foto: Reuters

Vaduz/Vídeň - Nástupci rakouského pravicového populisty Jörga Haidera mají těžkou hlavu. V Lichtenštejsku byla nalezena tajná konta, na která někdejší vůdce Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a bývalý korutanský hejtman postupně uložil padesát milionů eur. Ty se ovšem podle policejních vyšetřovatelů kamsi ztratily.

Jak zjistil rakouský týdeník Profil, Haider založil celkem dvanáct fiktivních firem, na jejichž lichtenštejská konta připlouvaly tučné sumy peněz. Jejich původ je více než nejasný.

Vládní sociální demokraté a lidovci aféru okamžitě využili k útoku na dědice politického odkazu muže, který se rád stavěl do role zastánce "obyčejného člověka" a pravidelně dokázal přesvědčit až pětinu voličů, aby mu dali svůj hlas.

Chtějí mimo jiné vědět, zda peníze nepocházejí z pochybné privatizace Spolkového bytového sdružení (Buwog) uskutečněné v roce 2004. A také z neméně podezřelého převzetí padesáti procent akcií korutanské finanční skupiny Hypo Group Alpe Adria, kterou v roce 2007 koupila Bayerische Landesbank.

Bavorské daňové poplatníky transakce přišla na 3,7 miliardy eur. O celý případ se proto vedle rakouských a lichtenštejnských vyšetřovatelů zajímá také Spolkový kriminalistický úřad (BKA).

Wo ist das Geld?

Haiderovi nejbližší spolupracovníci jakékoli machinace s penězi odmítají.

"Jedná se o pokus rudo-černých soudců zničit Haidera a poškodit Korutany," citoval deník Die Presse Haiderova bývalého tiskového mluvčího Stefana Petznera. "To nemůžeme dopustit."

Petzner popírá, že by peníze z obou kauz skončily v Lichtenštejnsku. Patří totiž do úzkého okruhu osob, které mohly mít k tajným kontům přístup.

Místo, kde Haider v říjnu 2008 havaroval, zahrnuli tehdy Rakušané svíčkami a květinami
Místo, kde Haider v říjnu 2008 havaroval, zahrnuli tehdy Rakušané svíčkami a květinami | Foto: Reuters

Objasnění celé kauzy si ale žádá i současné vedení FPÖ, s nímž se Haider před lety rozešel. A nejenom ono.

Když Haider v roce 2005 od Svobodných odešel a založil Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ), zbyla po něm podle nynějšího předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho ve stranické kase "milionová díra".

O peníze se krátce po smrti korutanského hejtmana, který v říjnu 2008 zahynul při autonehodě s 1,8 promile alkoholu v krvi, zajímal i šéf frakce BZÖ v korutanském zemském sněmu Kurt Scheuch.

Haiderovu vdovu tehdy oslovil podle vnitrostranické šuškandy velmi konkrétně: "Claudia, wo ist das Geld?"

Odpověď známa není, jisté je jen to, že lichtenštejnská konta byla v daném okamžiku prázdná.

Aféra Grasser

Haider si potrpěl na pompézní vystupování, nákladné volební kampaně a exotické dovolené. Stranické peníze tak nutně sloužily také jeho soukromým potřebám. V roce 2004 ale v jednom ze soukromých rozhovorů přiznal, že se kamsi ztrácejí i bez jeho vědomí.

Provize z privatizace státních podniků a veřejných zakázek, stejně jako dary od tajných sponzorů nestačily pokladnu FPÖ a později také BZÖ plnit dostatečně rychle. 

V souvislosti s kauzou Buwog je nyní vyšetřován také bývalý spolkový ministr financí za Svobodné Karl-Heinz Grasser. Za provizi předal totiž podle všeho v roce 2003 informaci o výši stávající nejlepší nabídky realitní společnosti Immofinanz, která veřejnou soutěž nakonec vyhrála.

Lidé napojení na FPÖ na druhé straně levně nakupovali pro Hypo Group Alpe Adria domy a pozemky v Chorvatsku, které finanční skupina obratem ruky prodávala se ziskem. Úřady v Záhřebu proto také nyní vyšetřují někdejšího náměstka chorvatského ministra obrany Vladimira Zagorece. 

Peníze ale plynuly do stranické pokladny Svobodných zřejmě ze všech stran.

Profil tvrdí, že korutanskému hejtmanovi posílal před parlamentními i zemskými volbami "dárky" v podobě finančních částek ve výši dvou set tisíc dolarů také syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Saíd al-Islám, s nímž byl šéf FPÖ spřátelen. Týdeník se odvolává na někdejšího Haiderova spolupracovníka, který odmítá zveřejnit své jméno.

"Kaddáfí nám v rámci předvolební kampaně vždycky posílal peníze," tvrdí tento zdroj. "Rozdělovali jsme je na částky ve výši asi 7000 dolarů a ty pak po celé zemi směňovali za eura."

 

 

Právě se děje

Další zprávy