Paříž - Doporučení a výzvy Evropské komise adresované ve středu jednotlivým členským zemím EU narazily ve Francii.
Prezident Francois Hollande i premiér Jean-Marc Ayrault reagovali podrážděně na fakt, že Komise vyzvala Paříž k reformě penzí a trhu práce, ke zvýšení konkurenceschopnosti v oblasti služeb a energetiky.
Zpráva byla k Paříži dost kritická. Paříž by měla podle Bruselu snížit cenu práce, zatímco jí Komise dala dvouletý odklad na stlačení deficitu státního rozpočtu pod tři procenta HDP, jak to ukládají regule Evropské unie.
"Evropská komise nám nemůže diktovat, co máme dělat. Může říci, že Francie potřebuje dát do pořádku veřejné finance, což je pravda," řekl Hollande agentuře AFP.
"Jsme si vědomi našeho evropského závazku snížit deficit. Ale co se týká strukturálních reforem, zejména reformy penzí, je na nás a pouze na nás, jaká správná cesta vede k dosažení cíle," uvedl francouzský prezident.
Podobně hovořil i premiér Ayrault: "Provedeme reformy naším způsobem. A co se týká penzijní reformy, je potřebná ne proto, že nás k ní Brusel vyzývá, ale proto, že víme, že ji potřebujeme."
(Komise kritizovala i Českou republiku - více ZDE)
Nečekaně ostrá reakce tak podle serveru Euobserver vyvolává otázku, zda si vše velké členské země EU nepředstavují tak, že Komisi musejí poslouchat jen malé země.
Francouzský výpad proti hodnocení Evropské komise vyvolal nelibost i v Německu. Krátce předtím, než se Merkelová a Hollande ve čtvrtek setkali v Paříži.
"Unie nebude nikdy fungovat, když velká země, jako je Francie, řekne, že si může dělat, co chce. Pokud si některý stát v Evropské unii nebo eurozóně myslí, že nemusí plnit sliby, je to znepokojující," cituje agentura Reuters Michaela Fuchse, zástupce předsedy poslaneckého klubu křesťanských demokratů (CDU) v německém parlamentu.
Merkelová a Hollande se v názorech na řešení krize značně liší. Hollande a jeho socialisté kritizují Merkelovou za prosazování úspor a škrtů. Postavili se na stranu těch, kdo hovoří hlavně o potřebě růstu a tvrdí, že úspory více škodí, než prospívají.
Deník Le Monde zveřejnil úryvky z pracovního materiálu francouzských socialistů, připraveného pro červnovou stranickou konferenci. Píše se v něm o "sobecké neústupnosti Angely Merkelové" a její údajné snaze "hlavně chránit německé vklady."
Němci zase říkají, že Francie ztrácí konkurenceschopnost, a přiznávají, že Hollande a Merkelová se sice snaží chovat se k sobě navzájem diplomaticky a slušně, ale neshodují se skoro v ničem.
Ve Francii podle průzkumů z poslední doby roste euroskepticismus a přesvědčení, že hospodářské problémy Francie jsou způsobené politikou celé Evropské unie. Dříve byly takové názory v zemi spíše okrajové.
Průzkum Pew Research Center ze začátku května ukázal, že 77 procent Francouzů se domnívá, že evropská integrace poškozuje jejich ekonomiku. A jen 41 procent jich má pozitivní názor na Evropskou unii.
Zároveň jsou Hollande a vláda socialistů pod tlakem, že nedokážou plnit předvolební sliby. Nezaměstnanost přesáhla 11 procent, ekonomický růst je letos odhadován na 0,1 procenta, poptávka domácností klesá ruku v ruce se stoupajícími cenami.