Výměna vězňů mezi Švédském a Íránem. Na svobodu se dostal Íránec a dva Švédové

ČTK ČTK
15. 6. 2024 15:22
Výměna vězňů mezi Švédském a Íránem. Na svobodu se dostal Íránec a dva Švédové

Švédsko propustilo z vězení íránského občana Hamída Núrího, který dostal od švédských soudů doživotí za hromadnou popravu a mučení stoupenců opozice. Naopak z íránského vězení byli dnes propuštěni dva Švédové. Informují o tom světové tiskové agentury.

"Hamíd Núrí, který byl nelegálně vězněn ve Švédsku od roku 2019, je na svobodě a vrátí se do Íránu během několika hodin," uvedl podle agentury AFP šéf íránské vysoké rady pro lidská práva Kázim Gharíb Abádí. Núrího švédské soudy poslaly do vězení na doživotí kvůli podílu na mučení a popravě tisíců politických oponentů íránské vlády v roce 1988. Rozhodnutí soudů Teherán odmítal.

Návrat dvou Švédů zadržovaných v Íránu do vlasti současně dnes oznámil švédský premiér Ulf Kristersson. Na svobodu se dostal bývalý spolupracovník unijní diplomatické služby Johan Floderus, který čelil v Íránu obžalobě ze špionáže pro Izrael, za což mu hrozil až trest smrti. Podle Kristerssona Teherán využil dvou zadržených Švédů pro "cynickou vyjednávací hru, jejímž cílem bylo propuštění ze švédského vězení Hamída Núrího".

Agentura AP označuje propuštění Íránce a dvou Švédů za "výměnu vězňů". Ománská státní agentura uvedla, že právě Omán zprostředkoval jednání mezi Stockholmem a Teheránem.

 

Právě se děje

Další zprávy