Černobyl, jak jste ho ještě neviděli. Fotograf dokumentuje tíseň liduprázdného města

Černobyl, jak jste ho ještě neviděli. Fotograf dokumentuje tíseň liduprázdného města
První betonový sarkofág byl postaven s obrovským nasazením v prvních měsících po katastrofě, aby zakryl havarovaný reaktor. Původní sarkofág je však dnes už na mnoha místech děravý a zatéká do něj voda. Již několik let se proto staví nový úkryt zvaný confinement, který má na příštích sto let přikrýt Černobyl zrakům lidí.
Před havárií v Černobylu bylo město Pripjať chloubou Sovětského svazu. Necelé 3 kilometry od Černobylu zde žilo téměř 50 tisíc lidí, z nichž většinu živila právě atomová elektrárna. Dnes Pripjať připomíná město duchů. Město pomalu zarůstá zelení. To vytváří zvláštní stísňující atmosféru, kterou citlivější návštěvníci špatně snášejí.
Pohled z nejvyššího domu v Pripjati. Na snímku je dobře vidět, jak blízko bylo město postaveno od jaderné elektrárny. Nikdo neměl nejmenší obavy, že by elektrárna mohla být někdy nebezpečná. Tento pohled bude ale časem historií. Těsně vedle elektrárny se dokončuje jakýsi obrovský hangár, který má už letos na podzim přikrýt betonový sarkofág, pod nímž dřímá havarovaný reaktor. Životnost nového hangáru je prý sto let. Co bude potom, nikdo neví.
Jedna ze škol v opuštěném městě Pripjať. V den havárie, tedy v sobotu 26. dubna 1986, měly některé školy nařízené branné cvičení, které nebylo odvoláno.
Foto: Economia
Václav Vašků
Aktualizováno 27. 4. 2023 18:59
Kolem Černobylu vznikla zakázaná zóna, kam se dlouho nedostal nikdo nepovolaný. Podívejte se na videa, která letos pořídil fotograf Václav Vašků.

V noci na 26. dubna 1986 explodoval reaktor číslo čtyři jaderné elektrárny v Černobylu. Krátce na to radioaktivní mrak přikryl Bělorusko a Ukrajinu. Pak jej vítr rozfoukal po celé Evropě. Tisíce lidí nasazovaly vlastní životy, aby uhasili atomový požár. Další stovky tisíc likvidovaly následky havárie. Téměř půl milionu bylo evakuováno, a tito lidé tak navždy ztratili svůj domov. Kolem Černobylu byla vytvořena zakázaná zóna, kam se dlouho nedostal nikdo nepovolaný. Dnes speciální propustku vydávají jen adrenalinovým turistům, kteří jsou ochotni za to draze zaplatit…

Podívejte se na videa, která letos pořídil fotograf Václav Vašků, který jezdí na Ukrajinu a do Běloruska pravidelně již deset let. Snaží se tam dokumentovat dopady černobylské katastrofy na přírodu a člověka. Fotografie z těchto míst vystavoval mj. v USA, Kanadě, Brazílii, Turecku, na Ukrajině a v řadě dalších zemí. Jeho fotoesej z Černobylu získala cenu na Czech Press Photo 2005.  

 

Právě se děje

Další zprávy