Černobyl, jak jste ho ještě neviděli. Fotograf 10 let dokumentuje tíseň liduprázdného města

Černobyl, jak jste ho ještě neviděli. Fotograf 10 let dokumentuje tíseň liduprázdného města
První betonový sarkofág byl postaven s obrovským nasazením v prvních měsících po katastrofě, aby zakryl havarovaný reaktor. Původní sarkofág je však dnes už na mnoha místech děravý a zatéká do něj voda. Již několik let se proto staví nový úkryt zvaný confinement, který má na příštích sto let přikrýt Černobyl zrakům lidí.
Před havárií v Černobylu bylo město Pripjať chloubou Sovětského svazu. Necelé 3 kilometry od Černobylu zde žilo téměř 50 tisíc lidí, z nichž většinu živila právě atomová elektrárna. Dnes Pripjať připomíná město duchů. Město pomalu zarůstá zelení. To vytváří zvláštní stísňující atmosféru, kterou citlivější návštěvníci špatně snášejí.
Pohled z nejvyššího domu v Pripjati. Na snímku je dobře vidět, jak blízko bylo město postaveno od jaderné elektrárny. Nikdo neměl nejmenší obavy, že by elektrárna mohla být někdy nebezpečná. Tento pohled bude ale časem historií. Těsně vedle elektrárny se dokončuje jakýsi obrovský hangár, který má už letos na podzim přikrýt betonový sarkofág, pod nímž dřímá havarovaný reaktor. Životnost nového hangáru je prý sto let. Co bude potom, nikdo neví.
Jedna ze škol v opuštěném městě Pripjať. V den havárie, tedy v sobotu 26. dubna 1986, měly některé školy nařízené branné cvičení, které nebylo odvoláno.
Foto: Economia
Václav Vašků
26. 4. 2016 14:55
Kolem Černobylu vznikla zakázaná zóna, kam se dlouho nedostal nikdo nepovolaný. Podívejte se na videa, která letos pořídil fotograf Václav Vašků.

V noci na 26. dubna 1986 explodoval reaktor číslo čtyři jaderné elektrárny v Černobylu. Krátce na to radioaktivní mrak přikryl Bělorusko a Ukrajinu. Pak jej vítr rozfoukal po celé Evropě. Tisíce lidí nasazovaly vlastní životy, aby uhasili atomový požár. Další stovky tisíc likvidovaly následky havárie. Téměř půl milionu bylo evakuováno, a tito lidé tak navždy ztratili svůj domov. Kolem Černobylu byla vytvořena zakázaná zóna, kam se dlouho nedostal nikdo nepovolaný. Dnes speciální propustku vydávají jen adrenalinovým turistům, kteří jsou ochotni za to draze zaplatit...

Podívejte se na videa, která letos pořídil fotograf Václav Vašků, který jezdí na Ukrajinu a do Běloruska pravidelně již deset let. Snaží se tam dokumentovat dopady černobylské katastrofy na přírodu a člověka. Fotografie z těchto míst vystavoval mj. v USA, Kanadě, Brazílii, Turecku, na Ukrajině a v řadě dalších zemí. Jeho fotoesej z Černobylu získala cenu na Czech Press Photo 2005.  

 

Právě se děje

před 12 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 24 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy