Černobyl, jak jste ho ještě neviděli. Fotograf 10 let dokumentuje tíseň liduprázdného města

Černobyl, jak jste ho ještě neviděli. Fotograf 10 let dokumentuje tíseň liduprázdného města
První betonový sarkofág byl postaven s obrovským nasazením v prvních měsících po katastrofě, aby zakryl havarovaný reaktor. Původní sarkofág je však dnes už na mnoha místech děravý a zatéká do něj voda. Již několik let se proto staví nový úkryt zvaný confinement, který má na příštích sto let přikrýt Černobyl zrakům lidí.
Před havárií v Černobylu bylo město Pripjať chloubou Sovětského svazu. Necelé 3 kilometry od Černobylu zde žilo téměř 50 tisíc lidí, z nichž většinu živila právě atomová elektrárna. Dnes Pripjať připomíná město duchů. Město pomalu zarůstá zelení. To vytváří zvláštní stísňující atmosféru, kterou citlivější návštěvníci špatně snášejí.
Pohled z nejvyššího domu v Pripjati. Na snímku je dobře vidět, jak blízko bylo město postaveno od jaderné elektrárny. Nikdo neměl nejmenší obavy, že by elektrárna mohla být někdy nebezpečná. Tento pohled bude ale časem historií. Těsně vedle elektrárny se dokončuje jakýsi obrovský hangár, který má už letos na podzim přikrýt betonový sarkofág, pod nímž dřímá havarovaný reaktor. Životnost nového hangáru je prý sto let. Co bude potom, nikdo neví.
Jedna ze škol v opuštěném městě Pripjať. V den havárie, tedy v sobotu 26. dubna 1986, měly některé školy nařízené branné cvičení, které nebylo odvoláno.
Foto: Economia
Václav Vašků
26. 4. 2016 14:55
Kolem Černobylu vznikla zakázaná zóna, kam se dlouho nedostal nikdo nepovolaný. Podívejte se na videa, která letos pořídil fotograf Václav Vašků.

V noci na 26. dubna 1986 explodoval reaktor číslo čtyři jaderné elektrárny v Černobylu. Krátce na to radioaktivní mrak přikryl Bělorusko a Ukrajinu. Pak jej vítr rozfoukal po celé Evropě. Tisíce lidí nasazovaly vlastní životy, aby uhasili atomový požár. Další stovky tisíc likvidovaly následky havárie. Téměř půl milionu bylo evakuováno, a tito lidé tak navždy ztratili svůj domov. Kolem Černobylu byla vytvořena zakázaná zóna, kam se dlouho nedostal nikdo nepovolaný. Dnes speciální propustku vydávají jen adrenalinovým turistům, kteří jsou ochotni za to draze zaplatit...

Podívejte se na videa, která letos pořídil fotograf Václav Vašků, který jezdí na Ukrajinu a do Běloruska pravidelně již deset let. Snaží se tam dokumentovat dopady černobylské katastrofy na přírodu a člověka. Fotografie z těchto míst vystavoval mj. v USA, Kanadě, Brazílii, Turecku, na Ukrajině a v řadě dalších zemí. Jeho fotoesej z Černobylu získala cenu na Czech Press Photo 2005.  

 

Právě se děje

před 22 minutami

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

Aktualizováno před 24 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude dálnice uzavřená asi do 9:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu za systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy