Vichr způsobil škody ve velké části Evropy, v Polsku bylo bez proudu 150 tisíc lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2019 20:28
Desetitisíce lidí bez elektřiny, jeden mrtvý v Německu a v Polsku i jedno středně těžké zranění má na vině silný vítr, který o víkendu zasáhl vedle České republiky i Slovensko a Ukrajinu a další státy. Ve městě Otwock jihovýchodně od Varšavy spadl strom na pětačtyřicetiletou ženu, vichřice odnesla střechy patnácti domů. V Jaworznu u Katovic vítr poškodil kostelní věž.
Workers remove a tree lying across a road after it was blown over by high winds, in London, Britain March 10,  2019. REUTERS/Henry Nicholls
Workers remove a tree lying across a road after it was blown over by high winds, in London, Britain March 10, 2019. REUTERS/Henry Nicholls | Foto: Reuters

Bez proudu se podle polských médií během uplynulých 24 hodin ocitlo 148 000 domácností, vichr ničil garáže a menší stavby. Hasiči byli přivoláni ke stovkám případů poškozených domů, vyvrácených stromů a spadlých sloupů elektrického vedení. V Opolském vojvodství při hranicích s Českem úder blesku způsobil požár.

Hasiči od nedělního rána zasahovali i na Slovensku, nejvážnější situace je v Žilinském kraji, zejména v okolí Liptovského Mikuláše. Na východě Slovenska vítr rozšířil požár založený při vypalování trávy, i tam byli povoláni hasiči. Asi 15 000 domácností je bez proudu.

Na slovenských horách vítr dosahoval rychlosti až 160 kilometrů za hodinu, uvádí místní média. Pohyb na hřebenech hor je nebezpečný, varovala slovenská Horská záchranná služba.

V západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko dosahovaly nárazy větru přes 118 kilometrů v hodině, což je síla orkánu. Německé dráhy zde z bezpečnostních důvodů zastavily provoz dálkových vlaků a také některých regionálních spojů.

Ještě před vyhlášením tohoto opatření zablokovaly trať mezi Kolínem nad Rýnem a Cáchami popadané stromy. Omezení na železnici platí i v dalších německých spolkových zemích, vlaky navíc kvůli možným překážkám na kolejích jezdí pomaleji.

Největší škody včetně jednoho mrtvého si vichr vyžádal v Severním Porýní-Vestfálsku. Ve zdejších městech Bochumi a Dinslakenu poničily padající stromy zaparkovaná auta, v Bonnu se vyvrátil strom na dům a na severu spolkové země poryv větru utrhnul střechu. U Kallenhardtu spadl strom na projíždějící auto, jehož řidič zahynul. Zoologické zahrady v Dortmundu, Wuppertalu a Hammu zůstaly dnes zavřené.

Na odstranění škod pracují i záchranáři v západoukrajinském Lvově. Odstraňují stromy a sloupy elektrického vedení z městských komunikací, silný vítr poškodil několik střech a poničil i zaparkované automobily. Oběti ani zranění osob podle agentury Unian hlášeny nejsou. Nárazy větru dosahovaly ve městě síly až 110 kilometrů za hodinu.

 

Právě se děje

Další zprávy