Víc než HDP Severní Koreje. Rodina umučeného Američana žádá po KLDR obří odškodnění

ČTK ČTK
22. 12. 2018 15:11
Rodina amerického studenta Otto Warmbiera, který byl v KLDR zatčen za krádež propagačního plakátu a po propuštění zemřel v USA, žádá po Severní Koreji kompenzaci ve výši téměř trojnásobku hrubého domácího produktu KLDR. Oznámila to americká televize NBC.
Otto Warmbier v KLDR.
Otto Warmbier v KLDR. | Foto: Reuters

Dvaadvacetiletý student Warmbier v severokorejském vězení strávil 17 měsíců, než byl v zuboženém stavu a s poškozeným mozkem dopraven do USA, kde po několika dnech loni v létě zemřel. Podle jeho rodičů byl mučen, což Pchjongjang popírá.

Pozůstalí po mrtvém žádají po Severní Koreji kompenzaci ve výši přesahující miliardu dolarů (22,7 miliardy korun), oznámila NBC. Fred a Cindy Warmbierovi, studentovi rodiče, zažalovali Pchjongjang u soudu ve Washingtonu. Dalších 46 milionů žádají jako náhradu za psychickou újmu, kterou jim synovo strádání způsobilo.

Celková částka odpovídá téměř trojnásobnému objemu hrubého domácího produktu, který KLDR zaznamenala v roce 2015. Suma má podle žalobců zajistit, že si Pchjongjang uvědomí a v budoucnu změní protiprávnost svého chování, uvedla NBC.

Video: Připomeňte si amerického studenta Otto Warmbiera

Americký student Otto Warmbier, kterého věznili v Severní Koreji, zemřel v kómatu. Je to týden, kdy ho diktátorský režim po 17 měsících propustil. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 30 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy