reklama
 
 

Víc než HDP Severní Koreje. Rodina umučeného Američana žádá po KLDR obří odškodnění

22. 12. 2018 15:11
Rodina amerického studenta Otto Warmbiera, který byl v KLDR zatčen za krádež propagačního plakátu a po propuštění zemřel v USA, žádá po Severní Koreji kompenzaci ve výši téměř trojnásobku hrubého domácího produktu KLDR. Oznámila to americká televize NBC.

Dvaadvacetiletý student Warmbier v severokorejském vězení strávil 17 měsíců, než byl v zuboženém stavu a s poškozeným mozkem dopraven do USA, kde po několika dnech loni v létě zemřel. Podle jeho rodičů byl mučen, což Pchjongjang popírá.

Pozůstalí po mrtvém žádají po Severní Koreji kompenzaci ve výši přesahující miliardu dolarů (22,7 miliardy korun), oznámila NBC. Fred a Cindy Warmbierovi, studentovi rodiče, zažalovali Pchjongjang u soudu ve Washingtonu. Dalších 46 milionů žádají jako náhradu za psychickou újmu, kterou jim synovo strádání způsobilo.

Celková částka odpovídá téměř trojnásobnému objemu hrubého domácího produktu, který KLDR zaznamenala v roce 2015. Suma má podle žalobců zajistit, že si Pchjongjang uvědomí a v budoucnu změní protiprávnost svého chování, uvedla NBC.

Video: Připomeňte si amerického studenta Otto Warmbiera

Americký student Otto Warmbier, kterého věznili v Severní Koreji, zemřel v kómatu. Je to týden, kdy ho diktátorský režim po 17 měsících propustil. | Video: Reuters |  01:17

autor: ČTK | 22. 12. 2018 15:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama