Víc než HDP Severní Koreje. Rodina umučeného Američana žádá po KLDR obří odškodnění

ČTK ČTK
22. 12. 2018 15:11
Rodina amerického studenta Otto Warmbiera, který byl v KLDR zatčen za krádež propagačního plakátu a po propuštění zemřel v USA, žádá po Severní Koreji kompenzaci ve výši téměř trojnásobku hrubého domácího produktu KLDR. Oznámila to americká televize NBC.
Otto Warmbier v KLDR.
Otto Warmbier v KLDR. | Foto: Reuters

Dvaadvacetiletý student Warmbier v severokorejském vězení strávil 17 měsíců, než byl v zuboženém stavu a s poškozeným mozkem dopraven do USA, kde po několika dnech loni v létě zemřel. Podle jeho rodičů byl mučen, což Pchjongjang popírá.

Pozůstalí po mrtvém žádají po Severní Koreji kompenzaci ve výši přesahující miliardu dolarů (22,7 miliardy korun), oznámila NBC. Fred a Cindy Warmbierovi, studentovi rodiče, zažalovali Pchjongjang u soudu ve Washingtonu. Dalších 46 milionů žádají jako náhradu za psychickou újmu, kterou jim synovo strádání způsobilo.

Celková částka odpovídá téměř trojnásobnému objemu hrubého domácího produktu, který KLDR zaznamenala v roce 2015. Suma má podle žalobců zajistit, že si Pchjongjang uvědomí a v budoucnu změní protiprávnost svého chování, uvedla NBC.

Video: Připomeňte si amerického studenta Otto Warmbiera

Americký student Otto Warmbier, kterého věznili v Severní Koreji, zemřel v kómatu. Je to týden, kdy ho diktátorský režim po 17 měsících propustil. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy