Velvyslanci USA a Británie nebudou na pietě v Nagasaki. Vadí jim, že starosta nepozval Izrael

ČTK ČTK
7. 8. 2024 11:37
Velvyslanci USA a Británie nebudou na pietě v Nagasaki. Vadí jim, že starosta nepozval Izrael

Velvyslanci několika západních zemí v Japonsku, včetně Británie a Spojených států, se v pátek v Nagasaki nezúčastní vzpomínkové akce u příležitosti 79. výročí svržení atomové bomby na toto město. Informovala o tom ve středu agentura AFP. Důvodem podle ní je, že starosta Nagasaki nepozval izraelského velvyslance. Podle starosty Širóa Suzukiho by přítomnost zástupce Izraele mohla vyvolat protesty kvůli válce v Pásmu Gazy a narušila by tak tuto pietní událost.

Americký velvyslanec v Japonsku Rahm Emanuel se nezúčastní páteční ceremonie v Nagasaki, protože tamní starosta událost zpolitizoval tím, že nepozval izraelského diplomata, sdělil AFP mluvčí amerického velvyslanectví. Místo toho pojede Emanuel, který má židovské předky, na pietní akci v Tokiu.

Také Británie podle AFP uvedla, že její velvyslankyně Julia Longbottomová se piety v Nagasaki nezúčastní. Zdůvodnila to tím, že nepozvání Izraele "vytváří nešťastnou a zavádějící spojitost s Ruskem a Běloruskem", což jsou kromě Izraele jediné země, které na letošní ceremonii nebyly pozvány.

USA a Británie ale budou v Nagasaki v pátek zastoupeny na nižší diplomatické úrovni. Rovněž Francie pošle na páteční ceremoniál jen zástupce svého velvyslance v Japonsku. Nepozvání Izraele označila francouzská diplomacie za "politováníhodné a sporné".

Starosta Suzuki odmítá, že by jeho krok byl politicky motivovaný. Záměrem podle něj bylo pouze to, aby pietní akce proběhla poklidně. Suzuki podle AFP ale v červnu uvedl, že město poslalo na izraelskou ambasádu dopis vyzývající k "okamžitému příměří" v Pásmu Gazy. Tam vede Izrael válku s palestinským teroristickým hnutím Hamás, která ale trvá už deset měsíců a vyžádala si podle tamních úřadů, ovládaných Hamásem, na 40 tisíc palestinských obětí, většinou z řad civilistů.

Válka, kterou začal Hamás teroristickým útokem na Izrael, při němž zabil na 1200 lidí, rovněž většinou civilistů, také způsobila obrovskou humanitární krizi v Pásmu Gazy a na Blízkém východě eskalovala napětí, jež hrozí přerůst v další konflikty.

 

Právě se děje

Další zprávy