Vědci zrekonstruovali a zpřístupnili obsah Darwinovy osobní knihovny

ČTK ČTK
12. 2. 2024 15:45
Vědci zrekonstruovali a zpřístupnili obsah Darwinovy osobní knihovny

Obsah knihovny britského přírodovědce Charlese Darwina, který žil v letech 1809 až 1882, vědci poprvé kompletně dohledali a zpřístupnili online. Na rekonstrukci pracovala univerzita v Singapuru. Webové stránky, které fungují ode dneška, zahrnují i dosud nezveřejněné detaily z knihovny zakladatele evoluční biologie, informovala agentura DPA. Otevření knihovny se shoduje s datem, kdy by Darwin oslavil své 215. narozeniny.

Nově vzniklý seznam o 300 stránkách obsahuje na 7400 titulů ve 13 tisíc svazcích zahrnujících knihy, spisy a odborné časopisy, uvedla Národní singapurská univerzita. Souhrnný katalog je opatřen 9300 online odkazy vedoucími k dílům, která jsou přístupná zdarma.

Projekt vedl historik John van Wyhe z Ústavu pro přírodní vědy Národní singapurské univerzity, který stránky s podrobnými informacemi o životě a díle Charlese Darwina provozuje. "Tento detailní a dosud nezveřejněný vhled do Darwinovy knihovny nám umožňuje si víc než kdy jindy uvědomit, že nebyl izolovanou vědeckou osobností pracující nezávisle na ostatních, ale odborníkem své doby, který stavěl na soudobých pokročilých vědeckých studiích a dalších znalostech tisíců lidí," řekl van Wyhe agentuře DPA.

Předchozí soupisy toho, co obsahovala Darwinova knihovna, pokrývaly jen asi 15 procent z jeho skutečné literární sbírky. K doplnění obsahu knihovny posloužilo zejména vyhodnocení používaných zdrojů, Darwinovy osobní korespondence a také vlastnoručně psaného katalogu z roku 1875.

 

Právě se děje

Další zprávy