Informace byly součástí dvou dokumentů, v konsolidovaném finančním výkazu Svatého stolce, který je centrální správou Vatikánu, za loňský rok a v poprvé veřejně představeném rozpočtu Správy dědictví Svatého stolce (APSA). To je jakási všeobecná účetní kancelář, která spravuje nemovitosti a investice, vyplácí mzdy a funguje jako nákupní kancelář a personální oddělení.
Každý z dokumentů obsahuje nebývalé množství grafů a map. Rozpočet APSA má 30 stránek a podle něj vlastní Vatikán 4051 nemovitostí v Itálii a zhruba 1120 v zahraničí, bez zahrnutí ambasád po celém světě. Pouze 14 procent italských nemovitostí bylo pronajato za tržní ceny. Ostatní za snížené, většinou církevním zaměstnancům. Asi 40 procent tvoří institucionální budovy, jako jsou školy, kláštery a nemocnice.
Z dokumentů rovněž vyplývá, že APSA vlastní nemovitosti jako investice v luxusních oblastech Londýna, Ženevy, Lausanne a Paříže. Veřejně známou se stala investice do budovy v londýnské čtvrti South Kensington z roku 2014, která je ztrátová. Kvůli nákupu budovy začne v úterý ve Vatikánu soudní proces s 10 lidmi, včetně jednoho známého kardinála. Obviněni jsou z trestných činů finanční povahy, včetně zpronevěry, praní špinavých peněz, podvodu, vydírání a zneužití pravomoci.
Zpráva ukázala, že rozpočtový deficit loni klesl na 64,8 milionu eur (1,7 miliardy korun) ze 79,2 milionu eur v roce 2019. Přispěly k tomu nižší výdaje.
Rozpočet Svatého stolce zahrnuje ústřední správu římskokatolické církve, známou jako kurie, která dohlíží na správu církve po celém světě, její diplomatická zastoupení a mediální aktivity. Liší se od rozpočtu městského státu, který zahrnuje i muzea, banku či poštovní služby.