Vanuatu je nejšťastnějším místem na Zemi

lem
12. 7. 2006 13:20
Londýn - Nejšťastněji se cítí obyvatelé tichomořského ostrůvku Vanuatu. Česká republika zaujímá až 128. místo. Uvnitř: ZKUSTE SI TEST

Podle šetření britské společnosti New Economics Foundation (Nef), která sestavila tzv. Happy Planet Index, mohou lidé žít dlouhý a spokojený život bez výdobytků současné supermoderní společnosti.

HDP není vše, spokojenost je důležitější

Pořadí "šťastných míst" totiž nezáviselo na tom, jak velký je v zemi hrubý domácí produkt či inflace. Experti místo toho žebříček poskládali z ukazatelů, jakými jsou životní styl, spokojenost či ochrana životního prostředí.

Jeden z autorů studie Nic Marks podotýká, že smyslem bylo dokázat, jak moc souvisí spokojenost a štěstí s konzumní společností.

"Je jasné, že žádný ze států na seznamu není ideální. Podařilo se nám přesto ukázat, že náš život by byl mnohem spokojenější, kdybychom žili ve shodě s životním prostředím," dodal Marks.

Tichomořský ráj na špičce žebříčku

Nejšťastnější místo na Zemi, malý ostrůvek Vanuatu, leží uprostřed Tichého oceánu a jeho ekonomika je založena převážně na zemědělství a turismu.

Ihned za ním se umístila většina latinskoamerických zemí. Naopak východoevropské a africké státy se seřadily na samém konci seznamu. 

Z rozvinutých západních zemí se nejvýše umístilo Německo, které obsadilo 81. místo. Japonsko skončilo na 95. příčce, Spojené státy až na 150. a Rusko dokonce na 172. místě.

Jeden z autorů průzkumu Nic Marks podotýká, že cílem průzkumu bylo dokázat, že spokojenost a štěstí nesouvisí s konzumní společnosti.
Jeden z autorů průzkumu Nic Marks podotýká, že cílem průzkumu bylo dokázat, že spokojenost a štěstí nesouvisí s konzumní společnosti. | Foto: Aktuálně.cz

Překvapivé je například dvanácté místo chudého komunistického Vietnamu nebo druhá příčka jihoamerické Kolumbie.

V tradičních ekonomických tabulkách, založených na porovnávání hrubého domácího prroduktu, by se přitom Vanuatu umístilo až na 207. místě z celkových 233 hodnocených zemí.

Ekonomický koordinátor Simon Bullock z hnutí Přátelé země k průzkumu Nefu podotkl, že právě "váha HDP je v současnosti přeceňována a nezaručuje lepší život".

"Ekonomika Velké Británie využívá řadu přírodních zdrojů, a přesto nejsou Britové šťastnější než Kolumbijci," dodal Bullock.

"Pokud by každá země světa měla spotřebu přírodních zdrojů jako Británie, nestačily by nám ani tři planety Země na uživení všech jejich obyvatel."

 

Právě se děje

Další zprávy