Vandalové zničili Jelcinův památník. Komunisté?

Martin Novák Martin Novák
23. 9. 2012 17:46
Desetimetrový sloup z čínského mramoru polili barvou, strhali písmena a urazili nos
Foto: Reuters

Jekatěrinburg - Ruská policie vyšetřuje v Jekatěrinburgu na Urale zničení památníku prvního ruského prezidenta Borise Jelcina.

Vandalové jeho sochu v noci na 24. srpna polili modrou barvou, strhli z památníku písmena a urazili bývalému prezidentovi nos. Památník se nachází v centru čtvrtého největšího ruského města na Jelcinově ulici.

Deník Kommersant uvedl, že pátrání vyšetřovatele zavedlo do řad místní organizace Komunistické strany Ruské federace. Tato strana je druhou nejsilnější v Dumě po Jednotném Rusku prezidenta Vladimira Putina.

Z činu je podezřelý asistent poslance jekatěrinburského zastupitelstva za komunistickou stranu Alexej Nikiforov. Dalšími podezřelými jsou redaktor zpravodajského internetového portálu aktualno.ru Oleg Šargunov a dále jeden ze zaměstnanců místní tiskárny.

Komunistická strana Ruské federace to označila za politické pronásledování. Podle Kommersantu policisty dovedly k podezřelým pachatelům výpovědi některých svědků.

Komunisté jsou k Jelcinovi velmi nepřátelští. Obviňují ho z toho, že v roce 1991 rozbil Sovětský svaz a systém, který strana budovala od roku 1917.

Obecně je ruská veřejnost k Jelcinovi kritická, protože za jeho vlády při přechodu Ruska z centrálně plánovaného hospodářství k tržní ekonomice životní úroveň mnoha lidí poklesla.

Zničený památník.
Zničený památník. | Foto: Reuters

Jeho předchůdce Michail Gorbačov ale na tom s popularitou není o mnoho lépe.

V Jekatěrinburgu Jelcin začínal svoji politickou kariéru. V letech 1976 až 1985 tam působil ve funkci předsedy oblastní Komunistické strany Sovětského svazu. Jekatěrinburg se tehdy jmenoval Sverdlovsk.

Ačkoliv později proslul jako reformátor a v srpnu 1991 byla na jeho příkaz komunistická strana v Rusku zakázána, některé jeho kroky ve Sverdlovsku jsou považovány za kontroverzní.

V roce 1977 nařídil zbourání budovy, ve které byl držen a popraven v roce 1918 car Mikuláš II. se svojí rodinou. Takzvaný Ipaťjevův dům. Důvodem byla obava, aby se dům nestal místem poutí příznivců obnovy monarchie.

Památník odhalili teprve loni v únoru. Socha je vytesána do desetimetrového sloupu z čínského mramoru. Stála dvě miliardy rublů.

 

Právě se děje

Další zprávy