Naděje pro ohrožené druhy zvířat. V USA se narodila první štěňata ze zkumavky

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 12. 2015 11:40
Sedm zdravých štěňat uměle oplodněné fenky by mohlo znamenat záchranu pro ohrožené druhy zvířat, jejichž genetický fond by bylo možné zachovat pomocí uměle vytvořených embryí. Asistovaná reprodukce u psů může také znamenat nové možnosti v boji proti genetickým chorobám u lidí. Psi totiž s lidmi sdílí překvapivě vysoký počet chorob.
Kříženci bígla a kokršpaněla, první psi ze zkumavky.
Kříženci bígla a kokršpaněla, první psi ze zkumavky. | Foto: Reuters

Washington - Ve Spojených státech se narodila první štěňata ze zkumavky.

Sedm zdravých kříženců se narodilo v těle náhradní matky - fenky bígla, která byla uměle oplodněna.

Mláďata pocházejí ze zmrazených embryí, která vznikla spojením spermií a vajíček dárcovských zvířat.

Všechna jsou tedy sice ze stejného vrhu, ale mají dohromady tři sady rodičů. Spermie darovali bígl a kokršpaněl.

K umělému oplodnění fenky došlo podobným postupem, který je využíván při asistované reprodukci u lidí. Podobné pokusy však selhávaly již od sedmdesátých let. Nyní se podařilo pomocí přidaného hořčíku psí spermie lépe aktivovat.

Vědci tak slaví po více než třiceti letech pokusů konečně úspěch, který by mohl pomoci zachránit některé ohrožené druhy zvířat před vyhynutím.

Nová technologie by mohla umožnit zachování genetického fondu ohrožených druhů jednoduše tak, že se embrya uměle vytvoří z vajíček a spermií jednotlivců, kteří by jinak nebyli schopni se spářit.

Ba co víc - spolu s úspěchem asistované reprodukce psů se otevírá možnost vymýcení genetických chorob nejen u psů, ale také u lidí.

"Umělým oplodněním - v kombinaci s technikami pro úpravu genů - můžeme potenciálně zabránit genetickým onemocněním ještě předtím, než vůbec vzniknou," vysvětluje vedoucí pracovník výzkumu Alex Travis z Cornellovy univerzity v New Yorku.

Foto: Reuters

Psi totiž sdílí s lidmi až překvapivě vysoký počet chorob, téměř dvakrát tolik co jakýkoliv jiný zvířecí druh.

"Existuje velký a stále rostoucí zájem o lepší využití psa domácího v biomedicínském výzkumu. Domácí psi vykazují spontánní vznik rakoviny a jako domácí mazlíčci jsou vystaveni stejným faktorům životního prostředí jako lidé," píše se ve studii, která byla publikována v časopisu Plos One.

Štěňata ze zkumavky se narodila již letos v červnu. Jejich existence se však tajila do doby, než byly výsledky studie oficiálně zveřejněny ve vědeckém světě.

 

Právě se děje

Další zprávy