V Turecku při násilnostech po volbách zemřel bratr opozičního kandidáta

ČTK ČTK
3. 4. 2024 15:20
V Turecku při násilnostech po volbách zemřel bratr opozičního kandidáta

Ve městě Siirt ve stejnojmenné provincii na jihovýchodě Turecka zemřel jeden muž a čtyři lidé utrpěli zranění při nepokojích, které následovaly po sobotních místních volbách. Zemřelým byl bratr opozičního kandidáta. V dotyčném volebním obvodu získal křeslo starosty kandidát islámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, jehož podporovatelé se střetli s voliči opoziční, konzervativně liberální a proevropské Strany demokracie a pokroku (DEVA), píše agentura Reuters.

DEVA byla jednou z šesti stran opoziční volební aliance z období před volbami v květnu loňského roku, v nichž Erdoganova vládnoucí strana získala parlamentní většinu na další pětileté období. Ve víkendových místních volbách se opozici dařilo - její největší Lidová republikánská strana (CHP) ovládla klíčová města včetně Istanbulu a Ankary a posílila i v mnoha dalších provinciích, včetně tradičně konzervativních regionech jako Adiyaman na jihu Turecka.

Policie po incidentu zatkla šest lidí a v části města až do čtvrtečního rána platí zákaz vycházení.

Protestovalo se i v jiných městech, především na jihovýchodě Turecka, kde je z největší části zastoupená kurdská menšina. Demonstranti ostře kritizovali kroky tureckých úřadů, které odmítly dovolit zvolenému starostovi jedné z prokurdských stran ujmout se úřadu ve městě Van. V jiném obvodě, kde kandidát Erdoganovy AKP rovněž prohrál, bylo zase vyhlášeno nové hlasování, píše Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy