V Súdánu zuří už rok občanská válka a hladomor, získá podporu dvě miliardy eur

ČTK ČTK
15. 4. 2024 20:49
V Súdánu zuří už rok občanská válka a hladomor, získá podporu dvě miliardy eur

Státy poskytnou na humanitární pomoc Súdánu více než dvě miliardy eur (50,6 miliardy korun), oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na závěr konference v Paříži, kterou pořádal francouzský ministr zahraničních věcí Stéphane Séjourné společně se šéfkou německé diplomacie Annalenou Baerbockovou a šéfem diplomacie EU Josepem Borrellem. Informuje o tom agentura AP. Občanská válka v Súdánu vypukla přesně před rokem.

Kromě francouzského ministra zahraničí, jeho německé kolegyně Baerbockové a šéfa unijní diplomacie Borella se jednání zúčastnilo 20 ministrů ze zemí sousedících se Súdánem. Francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupil na samotný závěr konference a potvrdil částku přesahující dvě miliardy eur, na které se darující státy dohodly. Podrobný časový harmonogram dodávek finančních prostředků ale neuvedl, píše AP.

V závěrečném prohlášení nejvyšší diplomaté, představitelé OSN a humanitárních organizací, kteří se na konferenci sešli, rovněž vyzvali súdánské válčící strany, aby přestaly porušovat mezinárodní právo a umožnily přístup humanitární pomoci. "Nejnovější zprávy o eskalaci ozbrojených akcí v hlavním městě Severního Dárfúru Fašíru jsou dalším důvodem k hlubokému znepokojení," řekl novinářům u příležitosti výročí konfliktu v africké zemi generální tajemník OSN António Guterres. Nevybíravé útoky "zabíjející, zraňující a terorizující civilisty" v Súdánu by se mohly rovnat válečným zločinům a zločinům proti lidskosti, uvedl Guterres.

V úvodu jednání řekla německá ministryně zahraničí Baerbocková, že mezinárodní společenství musí súdánskému lidu poskytnout více pomoci a udělat toho více pro súdánské děti. Francie původně přislíbila humanitární pomoc ve výši 110 milionů eur, Německo 244 milionů eur, Evropská komise 350 milionů eur a USA 138 milionů eur, uvádí Reuters.

První výročí začátku války v Súdánu upomíná na konflikt, který byl aktuálně probíhajícími válkami v pásmu Gazy a na Ukrajině zatlačen do pozadí, uvedl ke konferenci francouzský ministr zahraničních věcí Séjourné. Konflikt v Súdánu zpustošil rozsáhlé oblasti, rozpoutal vlny etnického násilí v Dárfúru, přivedl miliony lidí na pokraj hladomoru a způsobil vysídlení milionů dalších. Podle údajů, které uvádí agentura Reuters, je vysídleno 8,2 milionu lidí a 18 milionů Súdánců je ohroženo hladem. Země má přibližně 44 milionů obyvatel. OSN odhaduje, že na 8,9 milionu dětí je v Súdánu sužováno nedostatkem jídla.

Představitelé súdánské občanské společnosti se konference v Paříži zúčastnili, zástupci válčících stran na konferenci přítomni nebyli. Generál Burhán, faktický vůdce Súdánu, označil konferenci za "hrubé nerespektování mezinárodního práva a principu státní suverenity", protože byla uspořádána bez konzultace se súdánskou vládou.

 

Právě se děje

Další zprávy