V Rumunsku dražili věci popraveného komunistického diktátora Ceaušeska, prodal se i toaletní papír

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2018 23:59
"Není to příjemná podívaná. Připomíná nám to éru, která nebyla zrovna nejlepší," komentovala televizní editorka v důchodu Ioana Popescuová aukci majetku člověka, který v Rumunsku nastolil režim považovaný za jeden z nejrepresivnějších ve východní Evropě. "Přece jen to ale může být zajímavé z dokumentárního hlediska," dodala.
Rumunský prezident Nicolae Ceaušescu a jeho manželka Elena na archivním snímku z roku 1981.
Rumunský prezident Nicolae Ceaušescu a jeho manželka Elena na archivním snímku z roku 1981. | Foto: ČTK

Bukurešť - Čepice Nicolae Ceaušeska, jeho vyobrazení s Draculou i toaletní papír - tyto a dalších přibližně 250 předmětů spojených s bývalým rumunským komunistickým diktátorem se dnes dražily v Bukurešti. Internetová aukce se konala u příležitosti 100. výročí Ceaušeskova narození.

Vyvolávací cena většiny položek se pohybovala mezi 100 až 200 eury (2500 až 5000 Kč). Diktátorova lovecká čepice s kožešinovým lemováním se prodala za 400 eur. Do dražby šly také zakázkové boty a kabelka vyrobené pro Ceaušeskovu ženu Elenu. Nový majitel za ně zaplatil 600 eur. Na deset eur vyšla role historického toaletního papíru, jenž byl v závěrečné fázi komunismu nedostatkovým zbožím.

Zástupce pořádající aukční síně Artmark Iulian Plestiu agentuře AP řekl, že předměty by mohly chtít získat dvě skupiny kupců, konkrétně sběratelé pamětihodností z řad Rumunů ve středním věku a mladí lidé, kteří touží po nyní módních symbolech komunistické éry. Nezlomní Ceaušeskovi stoupenci jako ti, kterých se 26. ledna v den jeho nedožitých 100. narozenin sešla malá skupinka u jeho hrobu v Bukurešti, prý nemají na účast v aukci peníze, navíc podle Plestiua už diktátorův portrét doma mají.

Rumunský prezident Nicolae Ceaušescu při posledním projevu ve funkci hlavy státu v Bukurešti 22. 12. 1989 (vpravo jeho žena Elena). Tři dny nato byl zastřelen.
Rumunský prezident Nicolae Ceaušescu při posledním projevu ve funkci hlavy státu v Bukurešti 22. 12. 1989 (vpravo jeho žena Elena). Tři dny nato byl zastřelen. | Foto: ČTK

Jedním z nejdražších předmětů celé dražby byl velký vlněný koberec, na němž je zářící Ceaušescu a postavy rumunské historie včetně knížete Draculy na pozadí s traktory, továrnami a jinými socialistickými symboly. Ten se prodal za 1600 eur (400 000 Kč), tedy dvojnásobek vyvolávací ceny.

"Není to příjemná podívaná. Připomíná nám to éru, která nebyla zrovna nejlepší," komentovala televizní editorka v důchodu Ioana Popescuová aukci majetku člověka, který v Rumunsku nastolil režim považovaný za jeden z nejrepresivnějších ve východní Evropě. "Přece jen to ale může být zajímavé z dokumentárního hlediska," dodala.

Mezi nabízenými předměty byly také oficiální dokumenty jako například pozvánka na večeři z roku 1975 od posledního íránského šáha nebo novoroční pozdrav od amerického prezidenta Geralda Forda.

Ceaušescu se dostal k moci v roce 1965 a postupně začal pěstovat kult osobnosti. Jeho vláda udělala z Rumunska jednu z nejchudších zemí Evropy a provázely ji tvrdé represe vůči odpůrcům. Jen v posledních dnech režimu na konci roku 1989 zahynulo zhruba 1200 lidí. Sám Ceaušescu byl i s manželkou 25. prosince zastřelen ve městě Targovište. Jejich popravě předcházel rychlý proces vojenského soudu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
Další zprávy