V rakouském Ötztalu se zřítila lavina, tři lidé z Nizozemska zemřeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2024 17:36
V rakouském Ötztalu se ve čtvrtek zřítila lavina, pod kterou zemřeli tři lidé z Nizozemska. Sdělila to rakouská záchranná služba agentuře APA. Záchranáři vyprostili jednoho skialpinistu, který byl se zraněními letecky přepraven do nemocnice v Zamsu.
Pracovníci horské záchranné služby v Tyrolsku.
Pracovníci horské záchranné služby v Tyrolsku. | Foto: ČTK

V místech, kde se lavina sesunula, se nacházelo celkem 17 lyžařů z Nizozemska, kteří byli na túře. Zpočátku nebylo jasné, kolik z nich masa sněhu zasypala. Horská služba hovoří o čtyřech, protože většinu sportovců sněhové masy nestrhly.

Horská služba musela pátrací akci v oblasti městečka Sölden dočasně přerušit, protože bylo potřeba odstřelovat sněhové bloky hrozící sesuvem. Na místo se kvůli vysokému lavinovému nebezpečí záchranáři mohli dostat jedině s vrtulníky.

Lavina se utrhla na přístupu k chatě Martin Busch Hütte ve výšce 2501 metrů nad mořem. Do pátrací a záchranné akce se zapojilo pět vrtulníků letecké záchranné služby a jeden vojenský vrtulník. Další letouny byly v pohotovosti. Do oblasti vyrazili kromě mnoha záchranářů také psi vycvičení k pátrání v lavinách.

Agentura APA píše, že v horách v Tyrolsku je ve čtvrtek poměrně nízké lavinové nebezpečí - druhý stupeň z pěti. Riziko sesuvu lavin se ale během dne v důsledku stoupajících teplot zvyšuje, a to zejména na extrémně strmých místech.

V úterý lavina nedaleko tyrolského Schwazu na hoře Bärenkopf zavalila šest výletníků, devatenáctiletý muž z Německa zemřel. Masy sněhu se podle odborníků utrhly samovolně, turisté k tomu nepřispěli.

 

Právě se děje

Další zprávy