V Německu působí 6000 informátorů a 500 udavačů tureckého původu, varuje expert

ČTK ČTK
21. 8. 2016 13:20
Bezpečnostní expert Erich Schmidt-Eenboom varuje, že v Německu je rozsáhlá síť tureckých agentů. Hovoří o šesti tisících informátorech a pětistovce udavačů tureckého původu. Všechny má mít pod palcem turecká tajná služba MIT. Dodal, že německé tajné služby a policie musejí okamžitě a naléhavě přehodnotit a přezkoumat spolupráci s Turky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Turecká tajná služba MIT má po Německu 6000 informátorů a další plnohodnotné agenty a 500 udavačů tureckého původu. Napsal to v neděli nedělník Welt am Sonntag s odvoláním na tvrzení bezpečnostního experta Ericha Schmidta-Eenbooma. "Ani (východoněmecké komunistické tajné službě) Stasi se nepodařilo vybudovat si v Německu tak širokou kontrolní síť," podotkl expert.

Praktiky MIT podle nedělníku zaměstnávají i německé poslance. Kontrolní grémium Spolkového sněmu chce, aby k tématu v parlamentu po prázdninách vystoupila vláda, řekl listu poslanec Zelených Hans-Christian Ströbele.

Dodal, že německé tajné služby a policie musejí okamžitě a naléhavě přehodnotit a přezkoumat spolupráci s Turky. "Jinak hrozí nebezpečí, že se budou podílet na trestné činnosti," varoval Ströbele.

Německo-turecké vztahy se v poslední době komplikují. Tento týden se na veřejnost dostaly informace německého ministerstva vnitra, podle kterých Turecko léta vědomě spolupracuje s islamistickými a teroristickými organizacemi na Blízkém východě a jeho prezident Recep Tayyip Erdogan to podporuje. O takové blízkosti Turecka k islamistickým uskupením dosud žádný z politiků v Německu veřejně nemluvil.

Turecká tajná služba MIT prý taky naléhá na německou rozvědku, aby Ankaře pomohla při stíhání a vydávání stoupenců duchovního Fethullaha Gülena, údajného strůjce neúspěšného tureckého puče.

Německo je v obtížné pozici. Ankara v březnu uzavřela s Evropskou unií dohodu o řešení migrační krize, kterou primárně vyjednávalo právě Německo, a nyní se Turci s její pomocí snaží ovlivňovat EU. Nedávno například Turecko pohrozilo, že nebudou-li zrušena víza pro jeho občany cestující do unie, přestane přijímat uprchlíky vracené ze zemí osmadvacítky.

Turecko je pro Evropskou unii nepostradatelný partner, na tom se nic nezmění. Zatím se nedá říct, že by vykročilo mimo právní rámec, říká Povejšil. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy