V místních volbách ve Francii porazila levice Sarkozyho

Radim Klekner Radim Klekner
15. 3. 2010 11:00
Prezident utrpěl porážku, zisky zaznamenala extrémní pravice
Na výsledku voleb se projevila klesající popularita prezidenta Sarkozyho
Na výsledku voleb se projevila klesající popularita prezidenta Sarkozyho | Foto: Reuters

Paříž - Finanční krize má na obyvatelstvo tvrdý dopad všude v Evropě. Všude také voliči vystavují vládním stranám nelichotivý účet. 

V nedělním prvním kole regionálních voleb ve Francii doplatil na nárůst nezaměstnanosti a utahování opasků pravicový Svaz pro lidové hnutí (UMP) prezidenta Nicolase Sarkozyho. Triumf slavili opoziční socialisté. Nárůst voličské podpory zaznamenala ale také extrémně pravicová Národní fronta (FN).

Francouzská ekonomika prochází nejsvízelnějším obdobím od konce druhé světové války a to se zákonitě projevilo také u volebních uren. Nejenom tím, že se k nim dostavil rekordně nízký počet voličů.

V loňských volbách do Evropského parlamentu utrpěla Socialistická strana (PS) debakl, když získala pouhých 16,5 procenta hlasů. V neděli ji zato podpořilo 29,5 procenta těch, kdo se dostavili k urnám - o 3,3 procenta víc, než získala UMP.

Dobrý výsledek zaznamenala socialistická starostka Lille Martine Aubryová
Dobrý výsledek zaznamenala socialistická starostka Lille Martine Aubryová | Foto: Reuters

Regiony mají pod palcem socialisté

Svůj výsledek z eurovoleb nepotvrdila Evropa Ekologie vedená levicovým bouřlivákem Danielem Cohnem-Benditem, když ztratila čtyři procentní body. I tak pro ni ale hlasovalo 12,5 procenta voličů.

Pokud své dobré výsledky z prvního kola francouzská levice potvrdí v kole druhém, bude moci sestavovat místní vlády v drtivé většině regionů.

Výsledek voleb ale není zase až tak překvapivý. Hospodářská krize si prostě vyžádala svou daň, navíc Sarkozyho popularita spadla v březnu na absolutní minimum. S jeho politikou jsou spokojeny jen necelé dvě pětiny Francouzů.

Socialisté navíc od roku 1993 pravidelně vyhrávají regionální a komunální volby a své starosty mají v řadě velkých měst. Vyhrát na celostátní úrovni se jim od té doby podařilo pouze v roce 1997.

Fiasko centristů, návrat Le Pena

K poraženým se řadí také centristé někdejšího kandidáta prezidentských voleb Francoise Bayroua. Jeho Demokratické hnutí (MoDem) podpořilo pouhých 3,4 procenta voličů.

Sebevědomím zato v neděli hýřil po oznámení prvních předběžných výsledků šéf ultrapravicové Národní fronty (FN) Jean-Marie Le Pen. Ten se v televizní debatě objevil s transparentem "Ne islamismu".

Francie je především francouzská, hlásá již po léta Jean-Marie Le Pen
Francie je především francouzská, hlásá již po léta Jean-Marie Le Pen | Foto: Reuters

Na obavy prostých Francouzů z dalšího přílivu imigrantů, kteří do země galského kohouta míří na palubách přeplněných člunů vyplouvajících od severoafrických břehů, sází FN již řadu let. V neděli její volání vyslyšelo 11,7 procenta voličů, zejména na francouzském jihu.

Je to o třetinu více, než předvídaly předvolební průzkumy.

Na opačném konci politického spektra se zato neudálo nic převratného. Levicová liga obdržela 5,7 procenta hlasů, Nová protikapitalistická strana dvě a půl procenta.

K urnám se dostavilo 46,4 procenta voličů, což je o šestnáct procent méně než při posledních regionálních volbách konaných v roce 2004.

 

 

   

 

Právě se děje

Další zprávy