V Indii začala první fáze voleb, favoritem je strana premiéra Módího

ČTK ČTK
19. 4. 2024 10:32
V Indii začala první fáze voleb, favoritem je strana premiéra Módího

V Indii v pátek začala první etapa parlamentních voleb, v nichž je jasným favoritem hinduistická nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího. Za Módího vlády Indie posílila svůj mezinárodní vliv, zaznamenala značný ekonomický růst, zahájila velké infrastrukturní projekty a rozšířila sociální programy pro chudé obyvatelstvo.

Třiasedmdesátiletý premiér si tak po dvou pětiletých mandátech udržuje podle průzkumů podporu 80 procent občanů Indie, navzdory přetrvávajícím problémům s nezaměstnaností a růstu cen. Hlasování v nejlidnatější demokratické zemi světa je rozděleno do sedmi etap a potrvá až do 1. června, výsledky budou podle volební komise oznámeny 4. června.

K volbám může celkem přijít téměř 970 milionů lidí. Páteční etapa hlasování je největší, účastnit se jí může 166 milionů voličů v 21 indických státech a teritoriích. Podle agentury AP se před mnoha volebními místnostmi, od vesnic ve vysokohorských oblastech Himálaje po tropické souostroví Andamany, začaly tvořit fronty již několik hodin před 07:00 místního času (03:30 SELČ), kdy hlasování oficiálně začalo.

Proti Indické lidové straně stojí nesourodá aliance více než dvacítky opozičních stran s názvem INDIA, v níž nejznámějšími osobnostmi jsou Ráhul Gándhí z Indického národního kongresu (INK) a nejvyšší představitel indické metropole Dillí Arvind Kedžrivál. INK si před volbami opakovaně stěžoval na nerovné podmínky, přičemž poukázal mimo jiné na obvinění některých vysokých představitelů opozičních stran z korupce či na to, že vláda Indickému národnímu kongresu před volbami nechala zmrazit bankovní účty.

 

Právě se děje

Další zprávy