V Indii to vře. Favorit voleb vyzval k pomstě muslimům

Martin Novák Martin Novák
12. 4. 2014 17:37
Dynastii Gándhíů hrozí porážka, Indická lidová strana se zřejmě vrátí k moci.
Symboly Indické komunistické strany na zdech v Kalkatě.
Symboly Indické komunistické strany na zdech v Kalkatě. | Foto: Reuters

Dillí/Praha - Ze syna majitele pouličního stánku s čajem v malém provinčním městě to Nárendra Módí dotáhl až na favorita indických voleb, který má velkou šanci stát se příštím indickým premiérem.

O to, aby volby nebyly nudné, se postaral hned na jejich začátku (volby se konají v několika fázích a končí až 25. května) pravá ruka Módího a šéf jeho předvolební kampaně Amit Šáh.

Na mítinku na severozápadě země vyzval voliče, aby se hlasem pro jeho Indickou lidovou stranu „pomstili muslimům.“

„Tyto volby jsou o tom, aby odešla od moci vláda, která chrání vrahy hinduistů,“ uvedl Šáh. Řekl to ve státě Uttarpradéš, který je nejlidnatější v Indii a v němž se rozhoduje o konečných výsledcích pro celou zemi.

Indické muslimské ženy ve frontě před volební místností.
Indické muslimské ženy ve frontě před volební místností. | Foto: Reuters

Indická lidová strana podle průzkumů porazí Indický národní kongres. V jeho čele stojí samozřejmě člen dynastie Gándhíú. Rahúl Gándhí, vnuk bývalé premiérky Indhíry Gándhíové.

Výpad proti muslimům, kteří tvoří přibližně dvanáct procent indické populace, je nebezpečnou hrou. Indie zažila několik nábožensky motivovaných masakrů, například v roce 2002 zemřelo při střetech mezi muslimy a hinduisty přes dva tisíce lidí.

Módí je obviňován kritiky z toho, že při tehdejších nepokojích podněcoval k nenávisti k muslimům. Pokud se stane premiérem, čeká zřejmě zemi velké napětí.

„Obrátí hinduisty a muslimy proti sobě,“ uvedl na předvolebním shromáždění Rahúl Gándhí. Varoval, že vítězství lidovců bude znamenat násilí a další mrtvé.

Podle většiny odhadů Indická lidová strana bude mít 190 až 220 poslanců. V 543členné dolní komoře parlamentu tak zřejmě nezíská většinu, bude se muset spojit s některými regionálními stranami.

Módí slibuje ekonomickou liberalizaci a kampaň založil kromě jiného na vylepšení indických silnic. V minulosti však působil ve fanatické organizaci RSS, která se vyznačovala nenávistí vůči muslimům a vyvolávala třenice mezi muslimy a hinduisty.

V roce 1992 její aktivisté zbořili mešitu v Ajódhji, což vedlo k nejhorším střetům mezi hinduisty a muslimy od rozdělení Britské Indie na Indii a Pákistán v roce 1947.

Indie se snaží jít cestou Číny a stát se novou ekonomickou a politickou velmocí. Střední třída sice roste, důkazem čehož je například příchod řetězce Tesco do Indie. Ale zároveň zůstávají velké rozdíly. Stále polovina indických domácností nemá záchod a třetina elektřinu.

Ekonomický růst v posledních letech zpomaluje. Do roku 2009 hospodářství rostlo ročně o devět procent, loni už jen o čtyři a půl procenta.

Náboženské nepokoje jsou to poslední, co druhá nejlidnatější země světa potřebuje.

 

Právě se děje

Další zprávy