V Dillí naměřili přes 52 stupňů. Vedra neustávají, úřady varují před nedostatkem vody

ČTK ČTK
29. 5. 2024 14:27
Meteorologové v indickém hlavním městě Dillí ve středu naměřili rekordní teplotu 52,3 stupně, informovala agentura AFP. Teploty tam překonávají historicky nejvyšší hodnoty již od úterka, kdy o sedm desetin stupně padl dosavadní rekord 49,2 stupně z května 2022. Podobné teploty asijská země očekává i ve zbytku týdne. Vedra Indii sužují už více než měsíc a vláda upozorňuje na možný nedostatek vody.

Úřady historicky nejvyšší teplotu v Dillí zaznamenaly na dvou měřicích stanicích Narela a Mungešpur na předměstí hlavního města. Vysoké teploty jsou na jaře a v létě v Indii běžné, vědci nicméně upozorňují, že vlny veder se v důsledku klimatické změny každý rok prodlužují a zintenzivňují. Dillí a další oblasti už minulý týden kvůli extrémním vedrům uzavřely školy.

Kromě extrémních teplot úřady v Dillí varují také před nedostatkem vody. Ministryně vodních zdrojů Atiši Marlena Singhová obyvatele požádala, aby s vodou zacházeli zodpovědně.

"Abychom problém nedostatku vody vyřešili, museli jsme v řadě míst přistoupit k omezení dodávek na jednu denně místo dvou. Ušetřenou vodu rozdělíme na příděly a budeme ji distribuovat v oblastech, které se potýkají s jejím nedostatkem a také tam, kde zásoby vody vystačí jen na 15 až 20 minut denně," citoval ministryni deník The Indian Express.

Severovýchod Indie naopak zasáhly přívalové deště doprovázené silným cyklonem Remal, který v neděli zabil více než 38 lidí. Indičtí meteorologové označili cyklon za jeden z nejdelších, jaký oblast kdy zažila. Může za to podle nich klimatická změna.

Video: Oteplování už pocítíme i na cenách potravin. Na Česko dopadá dvojnásob, varuje expert (19. 7. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Ondřej Přibyla | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy