Pyramidový komplex leží u města Ťiao-che v horské oblasti. Badatelé na něj přišli poté, co jednu z hrobek odhalila eroze půdy vymleté vodou. Podle agentury Nová Čína hrobky zabírají plochu dlouhou jeden kilometr a půl kilometru širokou.
Většina objektů je natolik poškozená, že si nelze představit ani jejich původní vzhled ani výšku. Přesto jsou archeologové přesvědčeni, že ten největší - poněkud zachovalejší než zbývajících šest menších - byla třístupňová pyramida 50 metrů dlouhá a 30 široká.
Nejvyšší platforma pyramidy, má oválný tvar a v jejím nitru se nachází kamenný sarkofág zakrytý žulovou deskou. Uvnitř jsou pravděpodobně pozůstatky vládce místního kmene, který oblast obýval před 3000 lety. Jde o kulturu Si-tchuan-šan z vrcholu doby bronzové v tomto regionu.
V blízkosti pyramidy byly nalezeny také lovecké i domácí nástroje, například nože a kamenné sekery, bronzové i hliněné nádoby.
Používání pyramid jako pohřebních staveb ve staré Číně nebylo přílišnou zvláštností. Dokonce i první císař Čchin Š'-chuang (známý vybudováním terakotové armády) odpočívá uvnitř podobné stavby.
Před několika týdny varoval čínský tisk, že v autonomní oblasti Ning-sia na severozápadě země hrozí zřícení komplexu několika pohřebních pyramid. Vinu na jejich erozi nesou větry, které na ně působí už staletí.
Stavby jsou 15 metrů vysoké a pocházejí z období vlády dynastie Západní Sia (1032-1227). Většina z nich vykazuje trhliny široké metr a dva hluboké, což může způsobit jejich zřícení.