V Bosně pohřbili policistu, kterého zastřelil útočník

ČTK ČTK
29. 4. 2015 18:42
Podle prokuratury stojí za činem islámský terorismus, místní úřady ale zatím vyzývají k trpělivosti a odmítají unáhlené soudy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sarajevo - V Bosně ve středu pohřbili policistu, který se stal obětí pondělního teroristického útoku na policejní stanici ve městě Zvornik na severovýchodě země. Dragana Djuriče zastřelil čtyřiadvacetiletý Bosňák, který při útoku vykřikoval Alláhu akbar (Bůh je veliký).

Srbský policista byl pochován ve své rodné vesnici Karakaj nedaleko Zvorniku. Vlajky po celé zemi byly ve středu na znamení smutku staženy na půl žerdi, uvedla agentura AP.

Při útoku utrpěli zranění další dva policisté, útočník byl zastřelen. Podle prokuratury stojí za tímto činem islámský terorismus, místní úřady ale zatím vyzývají k trpělivosti a odmítají unáhlené soudy, dokud vše nebude vyšetřeno. Policie v úterý zadržela údajné dva střelcovy komplice.

Bosenský ministr vnitra Dragan Mektić uvedl, že země nesmí polevit v boji s terorismem. Nařídil také prošetřit údajné bezpečnostní nedostatky. Místní tajná služba prý obdržela informace o hrozícím teroristickém útoku tři dny předem. Nevěděla kdy a kde k němu dojde, avšak vyzvala úřady, aby zpřísnily bezpečnostní opatření. Policie ale na tyto výzvy nereagovala. Mektić chce nyní vyšetřovat, kde se stala chyba.

"Jestliže neporazíme terorismus, terorismus porazí nás," uvedl bosenský ministr.

Město Zvornik se nachází v bosenské Republice srbské na hranicích se Srbskem. Během bosenské války v letech 1992 až 1995 byli téměř všichni bosenští Muslimové z této oblasti vyhnáni nebo byli zabiti příslušníky tehdejších bosenskosrbských jednotek.

Vesnice Sapna, z níž pocházel útočník, leží sice méně než 20 kilometrů od Zvorniku, už je ale součástí muslimsko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny. To je jiná státní entita, která existuje v rámci Bosny a Hercegoviny.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy