V Bosně pohřbili policistu, kterého zastřelil útočník

ČTK ČTK
29. 4. 2015 18:42
Podle prokuratury stojí za činem islámský terorismus, místní úřady ale zatím vyzývají k trpělivosti a odmítají unáhlené soudy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sarajevo - V Bosně ve středu pohřbili policistu, který se stal obětí pondělního teroristického útoku na policejní stanici ve městě Zvornik na severovýchodě země. Dragana Djuriče zastřelil čtyřiadvacetiletý Bosňák, který při útoku vykřikoval Alláhu akbar (Bůh je veliký).

Srbský policista byl pochován ve své rodné vesnici Karakaj nedaleko Zvorniku. Vlajky po celé zemi byly ve středu na znamení smutku staženy na půl žerdi, uvedla agentura AP.

Při útoku utrpěli zranění další dva policisté, útočník byl zastřelen. Podle prokuratury stojí za tímto činem islámský terorismus, místní úřady ale zatím vyzývají k trpělivosti a odmítají unáhlené soudy, dokud vše nebude vyšetřeno. Policie v úterý zadržela údajné dva střelcovy komplice.

Bosenský ministr vnitra Dragan Mektić uvedl, že země nesmí polevit v boji s terorismem. Nařídil také prošetřit údajné bezpečnostní nedostatky. Místní tajná služba prý obdržela informace o hrozícím teroristickém útoku tři dny předem. Nevěděla kdy a kde k němu dojde, avšak vyzvala úřady, aby zpřísnily bezpečnostní opatření. Policie ale na tyto výzvy nereagovala. Mektić chce nyní vyšetřovat, kde se stala chyba.

"Jestliže neporazíme terorismus, terorismus porazí nás," uvedl bosenský ministr.

Město Zvornik se nachází v bosenské Republice srbské na hranicích se Srbskem. Během bosenské války v letech 1992 až 1995 byli téměř všichni bosenští Muslimové z této oblasti vyhnáni nebo byli zabiti příslušníky tehdejších bosenskosrbských jednotek.

Vesnice Sapna, z níž pocházel útočník, leží sice méně než 20 kilometrů od Zvorniku, už je ale součástí muslimsko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny. To je jiná státní entita, která existuje v rámci Bosny a Hercegoviny.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy