Íránský prezident Ebráhím Raísí označil pondělní letecký útok na íránský konzulát v syrské metropoli Damašku za porušení mezinárodního práva, jež nezůstane bez odezvy. Informovala o tom dnes agentura AFP, která s odvoláním na íránskou státní televizi také napsala, že pondělní útok si vyžádal 13 obětí.
Teherán už v pondělí připsal incident Izraeli, který jako obvykle akci nekomentoval. Útok dnes odsoudila také čínská diplomacie, která připomněla nedotknutelnost diplomatických budov. Podle AP žádá Írán o svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN.
Zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij uvedl v úterý na síti X, že Rada bezpečnosti by měla izraelský útok na konzulát v Damašku probrat v ten den ve 21:00. Rovněž ruské ministerstvo zahraničí útok už v pondělí odsoudilo.
Íránská státní agentura IRNA dnes uvedla, že Írán předal "důležitou zprávu" také Spojeným státům, a to prostřednictvím švýcarského velvyslance v Teheránu, který tam zastupuje i zájmy USA. Podle agentury IRNA nesou za izraelské útoky v Sýrii zodpovědnost také Spojené státy jako blízký spojenec Izraele.
Izrael dlouhodobě ostřeluje v Sýrii cíle spojené s Íránem či jím podporovaným libanonským hnutím Hizballáh. I Hizballáh už uvedl, že pondělní útok nezůstane "nepotrestán".
Pondělní úder na íránskou diplomatickou misi v Damašku signalizuje podle AP eskalaci v bojích na Blízkém východě, kde po říjnovém teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás na izraelské území začala válka Izraele v Pásmu Gazy. Také zesílilo vzájemné ostřelování Izraele a Hizballáhu přes izraelsko-libanonskou hranici i izraelské údery na pozice Hizballáhu v Sýrii.
Podle AP ale bude Teherán ze stran odvety spíše zdrženlivý, neboť by riskoval konfrontaci nejen s Izraelem, ale i s USA. Na straně Teheránu stojí také jemenští šíitští povstalci Húsíové, kteří od loňského listopadu ostřelují lodě v Rudém moři na znamení podpory Hamásu.