Washington - Americké tajné služby budou nově muset dodržovat omezení při sběru komunikačních dat a odposleších cizinců, především pak po pěti letech vymazat všechny údaje nesouvisející s národní bezpečností. V úterý to oznámila administrativa prezidenta Baracka Obamy.
Organizace hájící lidská práva ale ohlášené změny kritizují jako nedostatečné, neboť masivní sběr dat bude nadále pokračovat.
Zatímco dosud mohou být shromážděná data využívána a skladována bez omezení, nově bude pro uchování informací podmínkou jejich zařazení do jedné z šesti bezpečnostních kategorií.
Těmi jsou protišpionáž, boj proti terorismu, boj proti šíření zbraní, kybernetická bezpečnost, hrozby vůči USA či spojencům a boj proti mezinárodní kriminalitě. Ostatní data musí být po pěti letech smazána, pokud se na ně nebude vztahovat výjimka.
Nová opatření dále mimo jiné ukládají dohled nad tím, jak tajné služby komunikační data Američanů získaná bez konkrétních povolení využívají. Takové informace bude možné využít jen pro případy "závažných trestných činů", jako jsou vraždy, únosy či otázky národní bezpečnosti.
Snowdenova aféra mnoho nezměnila
Nutnost změny v přístupu masového shromažďování údajů o občanech USA i cizincích vyvolala aféra někdejšího analytika americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena, který zveřejnil praktiky této agentury.
Nově ohlášené úpravy podle AP svým nevelkým rozsahem jasně ukazují, jak málo Snowdenovo odhalení zkomplikovalo NSA filtrování světové internetové komunikace.