USA zavádí vízová omezení vůči Gruzii kvůli problematickému zákonu

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 5. 2024 12:23
USA zavádí vízová omezení vůči Gruzii kvůli problematickému zákonu

Spojené státy zavádějí vízová omezení vůči Gruzii kvůli spornému zákonu o zahraničním vlivu. Budou se týkat jednotlivců, kteří podle Washingtonu podkopávají demokracii v zemi. V noci na pátek to oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken. USA také přezkoumají bilaterální spolupráci mezi zeměmi. Proti právní normě v Tbilisi v posledních týdnech demonstrovaly desetitisíce Gruzínců, označují ji za takzvaně ruský zákon.

Norma by podle Blinkenova prohlášení potlačila v Gruzii svobodu projevu, stigmatizovala nevládní organizace a ztížila práci nezávislých médií. "Zatímco gruzínští občané vyjadřovali svůj nesouhlas s tímto zákonem, viděli jsme jasné náznaky zastrašovací kampaně a použití násilí k potlačení pokojného nesouhlasu," uvedl ministr.

Washington proto zavede vízová omezení, která se budou vztahovat na jednotlivce, kteří jsou podle něj "zodpovědní za podkopávání demokracie v Gruzii, nebo se na něm podílejí, a jejich rodinné příslušníky". Blinken dále nařídil přezkoumání dvoustranné spolupráce mezi USA a Gruzií. 

"Je to bezprecedentní a zároveň komické, když zavádíte sankce na poslance zvoleného lidmi za zákon přijatý v souladu s jeho názory," reagoval tajemník vládní strany Gruzínský sen a poslanec Mamuka Mdinaradze.

Strana nedávno prosadila návrh zákona, podle kterého se zpravodajská média a nevládní organizace musejí registrovat jako "organizace nesoucí zájmy cizí moci", pokud získávají více než 20 procent svého rozpočtu ze zahraničí. Prezidentka Salome Zurabišviliová zákon vetovala, ale předseda parlamentu Šalva Papuašvili následně prohlásil, že zákonodárci její veto přehlasují.

 

Právě se děje

Další zprávy