Washington - Spojené státy dvakrát varovaly Indii nejméně měsíc předem, že ekonomické metropoli Bombaji hrozí teroristický útok. S odvoláním na nejmenovaného protiteroristického experta o tom informovala stanice CNN.
Americké výzvědné služby údajně své indické kolegy informovaly o potenciálním vpádu teroristů, kteří do Bombaje přijedou na lodích. K tomu nakonec skutečně i došlo a teroristický útok minulý týden si vyžádal 179 mrtvých.
Podle CNN indičtí činitelé nepopírají, že byli varováni. Pro oblast včetně hotelů byl vyhlášen zvýšený stupeň bezpečnostních opatření. Ta však byla po čase odvolána.
Indické bezpečnostní složky jsou nyní předmětem tvrdé kritiky nejen proto, že byly neschopné útoku zabránit, ale také kvůli tomu, jak dlouho jim trvalo, než se jim podařilo útočníky zneškodnit.
Indie tvrdí, že teroristé byli vycvičeni v sousedním Pákistánu - zemi, která má s Indií tradičně napjaté vztahy. Pákistánská vláda slíbila při vyšetřování spolupracovat, k čemuž ji vyzvaly i USA.
Napětí v regionu však roste a americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová kvůli tomu zkrátí svou evropskou cestu a ve středu zavítá do Dillí, aby situaci mezi státy disponujícími jadernými zbraněmi uklidnila.
Islámábád oznámil, že zvažuje přesunutí armády k indickým hranicím. Indie naopak svého souseda důrazně požádala o vydání dvaceti indických uprchlíků, kteří se údajně skrývají v Pákistánu.
Pákistánská extremistická organizace Laškare Tajjaba viněná z útoku spojitost s činem odmítá. Podle amerických protiteroristických expertů je však její zapojení pravděpodobné.
Klíčem k vyšetřování je nyní jediný zadržený útočník.