USA trvají na vydání Davise proto, že je agent CIA

Václav Viták
21. 2. 2011 16:53
Američan Davis, který v Láhauru zastřelil dva Pákistánce, není žádný diplomat
Davis je v pákistánském vězení. Soud má o jeho statutu rozhodnout 14. března
Davis je v pákistánském vězení. Soud má o jeho statutu rozhodnout 14. března | Foto: Reuters

Londýn - Američan Raymond Davis, který způsobil krizi v americko-pákistánských vztazích, je agentem CIA s diplomatickým krytím, nikoli pouhým zaměstnancem konzulátu.

Tvrdí to list Guardian ve svém nedělním vydání s tím, že pákistánská vláda si je této skutečnosti vědoma, ale mlčí.

Obamova administrativa na ni totiž vyvíjí mimořádný tlak, aby Davise propustila jakožto diplomata chráněného ženevskou konvencí.

Davis na konci ledna zastřelil na rušné třídě v Láhauru, hlavním městě provincie Pandžáb, dva muže, a to za krajně podezřelých okolností.

Další člověk zemřel, když ho srazil vůz se dvěma pracovníky amerického konzulátu v Láhauru, které si Davis přivolal na pomoc. Pákistánští představitelé jsou přesvědčeni, že i v tomto automobilu seděli agenti CIA.

Spojené státy nedovolily pákistánské policii vyslechnout tyto muže a v neděli řekl vysoce postavený pracovník pákistánské tajné služby Guardianu, že tito dva Američané odletěli z Pákistánu.

Obama administrativa nechvějně trvá na tom, že Davis je „technický a administrativní pracovník" americké ambasády s diplomatickým pasem.

Boj tajných služeb?

Šestatřicetiletý Davis je bývalým příslušníkem speciálních jednotek a podle všeho jel v inkriminovaný den na schůzku s nějakým informátorem.

Ve voze měl mimo jiné nelegální zbraň, GPS, infračervenou svítilnu a fotoaparát se snímky různých objektů kolem Láhauru.

Řada amerických médií podle Guardianu ví, že Davis je agent CIA, ale na žádost Obamovy administrativy o tom mlčí.

V souvislosti s incidentem v Láhauru, při němž Davis s ledovým klidem profesionála zastřelil dva mladíky na motocyklu, kteří ho údajně ohrožovali zbraní, proto existuje podezření, že se jednalo o agenty pákistánské tajné služby, kteří ho sledovali.

Pákistánská tajná služba ISI to popírá, současně však připouští, že vztahy mezi ní a CIA jsou stále napjatější.

Klopotná spolupráce

ISI nesmírně popudilo, když newyorský soud vyzval v roce 2008 jejího ředitele Ahmeda Šudžá Pašu, aby se dostavil k výslechu v souvislosti s teroristickým útokem v Bombaji.

Loni v prosinci musel zaset urychleně opustit Islámábád šéf tamější rezidentury CIA Jonathan Banks, kterého zažaloval u soudu jeden Pákistánec za vraždu svého bratra a syna, kteří zahynuli po útoku amerického bezpilotního letounu.

Pákistánci hrozí protiamerickými a protivládními demonstracemi, pokud Davis nebude souzen
Pákistánci hrozí protiamerickými a protivládními demonstracemi, pokud Davis nebude souzen | Foto: Reuters

Banks přicestoval do Pákistánu s obchodním vízem, neměl tedy diplomatickou imunitu a mohl být pákistánskými soudy stíhán.

USA řídí útoky svých bezpilotních letadel v pákistánsko-afghánské pohraniční oblasti právě z Islámábádu. Počet pákistánských civilistů, kteří už při nich zahynuli, je příčinou velké averze běžných Pákistánců k USA.

Od konce ledna však nezaútočil v afghánském pohraničí jediný americký dron.

Existuje podezření, že Davisův případ může být příčinou tohoto odmlčení, respektive neochoty pákistánských úřadů povolovat tyto nálety nyní, kdy v zemi vládnou extrémní protiamerické nálady.

 

Právě se děje

Další zprávy