USA soudí námořníka, který prodával tajná data o ponorkách. Schovával je do sendviče

Anna Hrdinová
22. 10. 2021 11:52
Vypadali jako běžný pár, který se prochází parkem v americké Západní Virginii. Manželé Toebbeovi ale měli ten den v plánu prodat cizí zemi dokumenty o jaderných reaktorech amerických ponorek. V parku po sobě zanechali sendvič s burákovým máslem, do kterého ukryli paměťovou kartu. Až o mnoho měsíců později zjistili, že to byla past. Nyní stanuli před soudem.
Federální soud v Západní Virginii, kde v těchto dnech probíhá soud s obviněnými manželi.
Federální soud v Západní Virginii, kde v těchto dnech probíhá soud s obviněnými manželi. | Foto: Reuters

Celý případ začal loni v dubnu. Dvaačtyřicetiletý Jonathan Toebbe, inženýr vojenského námořnictva, tehdy poslal hnědou obálku do nejmenované cizí země. Podle amerického ministerstva spravedlnosti byla uvnitř tajná data a vzkaz pro tamní rozvědku, které nabídl své služby.

Příjemci mu měli odpovědět speciální šifrou na uvedenou e-mailovou adresu. Jenže vláda této země po měsících zkoumání předala balíček americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), píše deník New York Times. O šest dní později agenti spustili rozsáhlou akci proti Toebbeovi.

Agent, který se vydával za zahraničního špiona, dodržel instrukce a napsal Toebbeovi e-mail. Vzápětí přišla odpověď od někoho, kdo se skrýval pod přezdívkou Alice: "Dali jsme si záležet, abychom za sebou nezanechali žádnou stopu."

Toebbe se ve zprávách vyhýbal jakýmkoliv náznakům o své pravé identitě a několik měsíců se mu to i dařilo.

Podle ministerstva odmítal veškerá osobní setkání, na která ho agent několikrát zval. Ten se ho například snažil vylákat na předání peněz v hotovosti. "Je mi nepříjemné se setkat. Pro zachování bezpečnosti nás obou navrhuji výměnu elektronicky," cituje FBI Toebbeovu zprávu z letošního března. Odměnu si proto vyžádal v kryptoměně.

Tajné informace v obalu od žvýkaček

Výměna e-mailů a tajných informací pak pokračovala, inženýr ale chtěl stále zůstat ukrytý. A FBI neměla jeho totožnost.

"Musím zvážit možnost, že právě komunikuji s nepřítelem, který zachytil mou první zprávu a pokouší se mě odhalit," napsal například Toebbe v jedné ze svých zpráv.

Aby si ověřil totožnost svého dopisovatele, požádal ho o vyvěšení vlajky na budovu ve Washingtonu, která je pod správou země, z níž měl agent pocházet. FBI se to po domluvě podařilo zařídit. Toebbea tím ujistila, a tak se námořník rozhodl přestat se skrývat. "Nacházím se poblíž Baltimoru, v Marylandu. Dejte mi prosím vědět, až budete připraveni pokračovat v naší výměně," napsal.

Právě tehdy sklapla past. Na konci června Jonathan Toebbe a jeho pětačtyřicetiletá manželka Diana, která mu "dělala zeď", ukryli do předem domluvené "mrtvé schránky" sendvič s tajnými dokumenty o ponorkách. Odměnou bylo 10 tisíc dolarů (v přepočtu 220 tisíc korun). 

V následujících měsících došlo ještě ke třem předávkám, kdy Toebbe schoval SD karty třeba v krabičce na náplasti nebo v obalu od žvýkaček.

Za celou dobu měl prodat agentovi FBI informace za 100 tisíc dolarů, tedy více než dva miliony korun. Zvláštní vyšetřovatelé amerického námořnictva se teď zabývají tím, jak mohlo k úniku informací dojít.

Útěk ze země

Manželé Toebbeovi plánovali i se svými dětmi prchnout ze Spojených států. Jonathan měl připravené pasy a peníze a jeho žena na něj naléhala, ať odejdou co nejdříve. FBI po jejich zatčení našla v domě více než 11 tisíc dolarů v hotovosti, batoh s počítačem a kryptopeněženku.

Jejich plány se rozplynuly 9. října, když se v Západní Virginii měli setkat se svým kontaktem. Agenti FBI je ale na místě zatkli. Oběma manželům teď hrozí až doživotní vězení za spiknutí a sdělování citlivých vládních informací cizímu státu. Soud probíhá v těchto dnech, oba obvinění trvají na své nevině. Tvrdí například, že z USA chtěli ve skutečnosti odejít v případě, že by loňské prezidentské volby vyhrál opět Donald Trump.

Co k prodávání citlivých informací manžele vedlo, úřady dosud neuvedly. Deník New York Times na základě rozhovorů s lidmi z okolí Toebbeových mluví o špatné finanční situaci a frustraci z politické situace ve Spojených státech.

Video: Do jihokorejského přístavu dorazila americká jaderná ponorka USS Michigan

Do jihokorejského přístavu dorazila americká jaderná ponorka USS Michigan. | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy