K částečnému zrušení zákazu vývozu zbraní do Indonésie došlo již během jarní návštěvy indonéského prezidenta Yudhoyona ve Spojených státech. Včerejší rozhodnutí, které představuje poslední krok ke zrušení zákazu, znamená obnovu vývozu zbraní z USA do Indonésie, modernizaci indonéské armády a pomoc při jejím výcviku.
K přetrhání vztahů mezi Washingtonem a Jakartou došlo poté, co indonéská armáda v roce 1992 krvavě zasáhla proti demonstrantům ve Východním Timoru. O sedm let později bylo embargo ještě zpřísněno, jako reakce na postup indonéské armády vůči obyvatelům této oblasti. Ti měli ve volbách rozhodnout o odtržení od Indonésie. Nezávislost se Východnímu Timoru podařilo získat až v květnu 2002.
Přestože vojenský režim prezidenta Suharta v zemi padl již v květnu 1998 po náporu levicových studentů, odborů a islámských fundamentalistů, demokratizace země probíhá jen velmi pomalu.
Podle humanitárních pracovníků není situace v zemi ideální a stále panují obavy z možného užití "amerických" zbraní proti civilistům. Kritici rozhodnutí argumentují nedostatečnou kontrolou militantních skupin a nepotrestáním viníků násilností, jež se odehrály právě ve Východním Timoru.
USA se však rozhodly ocenit postup Indonésie vůči spojencům teroristické sítě Al-Káida a embargo zrušit.