Radikálové propustili rukojmí, z irácké univerzity se stáhli

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2014 14:36
Ozbrojenci patřili k islamistické organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která se hlásí k Al-Káidě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ramádí (Irák) - Skupina ozbrojenců v sobotu nakrátko obsadila univerzitu u iráckého města Ramádí západně od metropole Bagdádu, kde útočníci zajali desítky rukojmích. Podle agentury AP ale po zákroku bezpečnostních sil ozbrojenci své zajatce propustili a z objektu se stáhli.

Extremisté do univerzitního areálu vtrhli ráno a pozabíjeli tři policisty strážící školu. Zmocnili se přitom studentů a personálu, které shromáždili v univerzitní noclehárně. Policie a armáda poté zahájily osvobozovací akci, při níž podle AP došlo k přestřelce. Z dostupných informací není jasné, zda byl někdo zabit či zraněn.

Podle agentury AFP patří ozbrojenci k radikální islamistické organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která se hlásí k Al-Káidě. Skupina během letošních bojů dostala pod kontrolu část provincie Anbár, jejímž správním centrem je právě Ramádí.

ISIL využívá sporů iráckých sunnitů se šíitskou vládou a snaží se dostat celý Anbár, obývaný hlavně sunnity, pod svou kontrolu. Počet obětí sektářského násilí v Iráku dosáhl od začátku roku více než 4000.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy