U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců. Hrozí, že všichni uhynou

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2024 8:00
Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří ve středu uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
Kytovci uvízli v zátoce Toby v zálivu Geographe Bay nedaleko města Dunsborough na jihozápadě státu.
Kytovci uvízli v zátoce Toby v zálivu Geographe Bay nedaleko města Dunsborough na jihozápadě státu. | Foto: Reuters

Kytovci uvízli v zátoce Toby v zálivu Geographe Bay nedaleko města Dunsborough na jihozápadě státu. Tato oblast je vyhledávaným turistickým místem a leží asi 240 kilometrů od státního hlavního města Perthu.

"Podle našich informací uvízla na mělčině čtyři hejna kulohlavců, ve kterých bylo asi 160 jedinců. Zabírají asi 500 metrů. Bohužel 26 kytovců, které voda vyplavila až na pláž, už uhynulo," uvedl v prohlášení mluvčí ministerstva biologické rozmanitosti, ochrany přírody a atrakcí Západní Austrálie.

"Na místě, nebo na cestě tam, už je tým zkušených odborníků včetně ochránců přírody, mořských vědců a veterinářů," dodal mluvčí s tím, že podle zkušeností z předchozích podobných událostí nejspíš bude nutné zvířata uvízlá na pláži uspat, protože je to nejhumánnější.

V červenci loňského roku uhynulo více než 50 kulohlavců, kteří uvízli na odlehlé pláži Západní Austrálie. Tento druh kytovců je známý svými pevnými sociálními pouty. Proto když se jeden z nich dostane do potíží a uvízne na mělčině, další ho často následují.

 

Právě se děje

Další zprávy