reklama
 
 

Vykolejený vlak u Seattlu jel příliš rychle. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Aktualizováno 19. 12. 2017 11:15
U Seattle na západě USA vykolejil rychlík. Vagon spadl na dálnici | Video: Associated Press |  00:39
Nehoda se stala ve státě Washington u města DuPont, které leží asi 60 kilometrů jižně od Seattlu.

Washington - Nedaleko Seattlu na západě Spojených států v pondělí při první cestě na nové trati vykolejil expresní vlak, část soupravy se pak z železničního mostu zřítila na dálnici.

Neštěstí si podle informací agentury AP vyžádalo nejméně tři mrtvé. Podle sdělení čtyř okolních nemocnic bylo hospitalizováno 72 lidí, stav dvou z nich je kritický a dalších 10 osob se nachází ve vážném stavu.

Nehoda se stala ve státě Washington u města DuPont, které leží asi 60 kilometrů jižně od Seattlu.

Mimo koleje se podle vyšetřovatelů po havárii ocitlo 13 železničních vagonů, několik jich spadlo z železničního mostu na silnici, kde zničily tři automobily.

Experti citovaní agenturou AP považují za možnou příčinu nehody vysokou rychlost soupravy.

Údaje zadní lokomotivy, která zůstala neporušená, ukázaly, že vlak se pohyboval rychlostí 129 kilometrů za hodinu. V dané oblasti ale platí rychlostní omezení 48 kilometrů za hodinu.

Signalizace přikazující snížení rychlosti je umístěna tři kilometry před zakřiveným úsekem, kde se nehoda stala. Kontrolní systémy, které snižují rychlost soupravy nebo omezují její zrychlení, zapnuty nebyly.

O příčinách neštěstí, stejně jako o důvodech vysoké rychlosti, zatím vyšetřovatelé odmítají hovořit.

Havárie se stala na úseku trati, který prošel modernizací s cílem zrychlit spojení ze Seattlu směrem na jih o deset minut. Projekt stál 180 milionů dolarů (3,9 miliardy korun), železniční provoz na trati zajišťovala společnost Amtrak. Nový úsek procházel testováním od ledna letošního roku.

Společnost Amtrak na Twitteru oznámila, že se na palubě vlaku nacházelo 78 cestujících a pět členů posádky. Pro příbuzné cestujících byla zřízena zvláštní telefonní linka.

Prezident Donald Trump k nehodě uvedl, že se jen ukazuje nutnost investic do americké infrastruktury, jak to navrhuje.

"Sedm bilionů dolarů byla utraceno na Blízkém Východě, zatímco naše silnice, mosty, železnice (a další) se rozpadají! Ale už ne dlouho!" uvedl s tím, že již brzy představí plán rozvoje infrastruktury.

autoři: ČTK, Zahraničí | 18. 12. 2017 17:36

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama