U ambasády USA v Ankaře vybuchla nálož

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 2. 2013 18:43
Podle policie se v turecké metropoli odpálil sebevražedný atentátník
Místo sebevražedného útoku.
Místo sebevražedného útoku. | Foto: Reuters

Ankara - Sebevražedný útočník v pátek odpálil nálož před americkým velvyslanectvím v turecké metropoli Ankaře.

Oznámil to turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, který tak potvrdil dřívější policejní zprávu.

Podle guvernéra Ankary při explozi zahynuli dva lidé: útočník a turecký člen ochranky. Nejméně dva další lidé utrpěli zranění. Podle ministra vnitra byl útočníkem nejspíše příslušník militantní radikálně levicové skupiny.

Agentura AFP s odvoláním na tureckou Anatolskou tiskovou agenturu uvedla, že exploze nastala před postranním vstupem na velvyslanectví.

Podle zpravodaje agentury AP nálož zřejmě vybuchla v prostoru bezpečnostní kontroly u vstupu na ambasádu, vnitřní prostory velvyslanectví ale poškozeny nebyly. Z televizních závěrů vyplývá, že po explozi vylétly dveře z pantů a trosky pokryly část ulice.

Policie oblast uzavřela

Ministr vnitra Muammer Guler řekl, že útočník byl zřejmě spojen s jednou z tureckých militantních levicových skupin. Odmítl však informaci upřesnit. Podle policejního zdroje agentury AP jde zřejmě o člena ilegální Revoluční strany pro lidové osvobození (DHKP-C). Tato militantní marxisticko-leninská organizace vznikla v roce 1993 a později byla zakázána.

Policie oblast výbuchu uzavřela a na místo byly vyslány desítky sanitních a hasičských vozů. Z místa exploze stoupal dým a na ulici ležely kusy zdiva z objektu poničeného výbuchem.

"Jsou zde dva mrtví, sebevražedný útočník a turecký člen ochranky," řekl novinářům ankarský guvernér Aláddin Jüksel. Zranění podle něj utrpěla žena, která šla na velvyslanectví kvůli žádosti o vízum. Korespondentka stanice BBC uvedla, že zraněni byli nejméně dva lidé.

Američany, kteří se nacházejí v Turecku, konzulát v Istanbulu varoval před návštěvami amerických misí v této zemi, dokud nedostanou další pokyny. Ministerstvo zahraničí USA zároveň doporučilo americkým občanům, aby byli v Turecku maximálně obezřetní a aby se vyhýbali místům, kde se odehrávají nepokoje, demonstrace či jiná velká shromáždění. Mluvčí Bílého domu Jay Carney označil útok za teroristický čin.

Americké velvyslanectví v Ankaře se nachází v oblasti, kde mají svá diplomatická zastoupení další země včetně Německa, Francie nebo Česka. Také britský generální konzulát v Istanbulu označil explozi za teroristický útok a vybídl britské podnikatele a obchodníky k obezřetnosti.

Česká ambasáda varování nevydala

Česká ambasáda žádné nové varování pro Čechy pobývající v Turecku či chystající se na cestu do země nevydala. "Pokládáme to za izolovaný teroristický útok, bezpečnost českých občanů tím není nijak ohrožena," řekl  zástupce velvyslance Petr Štěpánek.

Na internetové stránce českého ministerstva zahraničí v rubrice určené cestovatelům do Turecka je upozornění ze září 2011, ve kterém se mimo jiné píše o dlouhodobě aktuální hrozbě teroristických útoků v této zemi.

V Turecku se v posledních letech odehrálo několik útoků, které měly na svědomí různé skupiny, od islámských nebo levicových radikálů po kurdské separatisty. Loni Turecko kvůli pokračujícím přeshraničním incidentům ze sousední Sýrie, zmítané občanskou válkou, požádalo Severoatlantickou alianci o rozmístění baterie protiraketového systému Patriot u hranic s touto zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy